Twórczość

"Piórkiem i włóknem – Papcio Chmiel i córka" - wystawa w Piwnicy PodCieniami

  • Prezentacja dzieł Henryka Jerzego Chmielewskiego oraz jego córki, Monique Chmielewskiej-Lehman.
  • 01 czerwca 2025 (niedziela) - 31 sierpnia 2025 (niedziela)
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • Normalny – 10 zł, ulgowy – 7 zł

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wystawę „Piórkiem i włóknem – Papcio Chmiel i córka”, która będzie prezentacją dzieł Henryka Jerzego Chmielewskiego (Papcio Chmiel) oraz jego córki, Monique Chmielewskiej-Lehman. Wernisaż odbędzie się 1 czerwca (niedziela) o godz. 16.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5). Podczas otwarcia wystawy obecna będzie Monique Chmielewska-Lehman.

Na przekrojowej wystawie będzie można podziwiać oryginalne plansze komiksowe z różnych albumów Papcia Chmiela, a także prace Monique, w tym gobeliny, tkaniny oraz projekty sukien. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć wspólne osiągnięcia artystyczne ojca i córki w dziedzinie ilustracji, designu i tkaniny artystycznej.

arch. artystów

"Przenikanie się komiksów Papcia i tkanin Monique, wzajemne czerpanie z siebie tych tak bliskich sobie artystów, znalazło w tym dziele symboliczne zwieńczenie, ale czas pokazał, że ich relacja jest wciąż żywa. Papcio i Monique znów się spotykają w przestrzeni muzeum, tym razem Muzeum Rzemiosła w Krośnie, które kolejny raz promuje współczesną tkaninę artystyczną. Tym razem w nietypowym i pełnym emocji dialogu z komiksem" - pisze Karolina Prewęcka.

Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel)

Urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie, zmarł 22 stycznia 2021. Polski grafik, rysownik i publicysta. Powstaniec warszawski, Kawaler Orderu Orła Białego.

Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila w sierpniu 1947 pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Był autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz komiksów własnego pomysłu „Sadełko i Szczudełko” (1948), „Witek sprytek” (1955–1957) i „Cyrk Bum Tarara” (1957).

Szerzej znany z bardzo popularnej, ukazującej się od 1957, serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się łącznie w wielomilionowym nakładzie.  

Monique Chmielewska-Lehman

Polsko-amerykańska artystka tekstylna, znana przede wszystkim ze swojej działalności w dziedzinie tkaniny artystycznej (art textile) i gobelinu. Urodziła się w Polsce, a następnie przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowała swoją karierę artystyczną.

Jej prace charakteryzują się połączeniem tradycyjnych technik tkackich z nowoczesnymi koncepcjami formy i przestrzeni. Tworzyła monumentalne gobeliny, instalacje oraz prace łączące tkaninę z innymi mediami. Po emigracji do USA aktywnie uczestniczyła w międzynarodowych wystawach sztuki tekstylnej, zdobywając uznanie zarówno w Europie, jak i Ameryce.

Oprócz twórczości artystycznej, Monique angażowała się również jako kuratorka wystaw i promotorka sztuki tekstylnej — organizowała i współtworzyła wystawy prezentujące prace artystów z różnych krajów, szczególnie podkreślając znaczenie tkaniny jako formy współczesnej.

Muzeum Rzemiosła
WIĘCEJ INFORMACJI