Muzyka

Oratoryjny koncert wokalno-organowy w Bazylice Mniejszej (fara)

  • Wydarzenie w ramach V Międzynarodowego Festiwalu „Letnie Koncerty w Świątyniach” Krosno 2021. Wystąpią: Marcin Wolak (bas-baryton), Dariusz Bąkowski-Kois (organy).
  • 03 lipca 2021 (sobota), godz. 16:00
  • Bazylika Mniejsza (Krosno, ul. Piłsudskiego 5)
  • Wstęp wolny

Jak co roku Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniach Międzynarodowego Festiwalu „Letnie Koncerty w Świątyniach”, odbywającego się w centrum Krosna w sezonie letnim. Piąta edycja cyklu koncertów w świątyniach Krosna to niepowtarzalna okazja dla melomanów, aby zakosztować dźwięków najpiękniejszych krośnieńskich organów, znajdujących się we wspaniałych historycznych wnętrzach zabytkowych kościołów, a także kontemplować piękno muzyki kameralnej - instrumentalnej i wokalnej.

- Usłyszymy muzykę dawną - francuską, niemiecką, angielską, hiszpańską, dzieła wielkiej epoki romantyzmu, jak również utwory zaliczane do klasyki XX stulecia. W ramach Festiwalu zabrzmią organy solo i jako instrument towarzyszący, wystąpi studencki zespół kameralny, usłyszymy także wielkie gwiazdy wokalnej estrady. Zapraszamy zatem do wspólnego przeżywania piękna sztuki muzycznej rozbrzmiewającej w zabytkowych wnętrzach, do zgłębiania jej różnorodności oraz eksplorowania głębi jej emocjonalnego przekazu - zaprasza profesor Dariusz Bąkowski-Kois (opiekun artystyczny festiwalu).

Przed każdym koncertem (ok. 15-10 minut) Łukasz Stachurski - kustosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie odkryje przed publicznością jedną z tajemnic każdego z kościołów krośnieńskiej starówki. Podczas każdego z koncertów obecny będzie tłumacz języka migowego.

3 lipca 2021 (sobota), godz. 16.00 - Oratoryjny koncert wokalno-organowy

  • Marcin Wolak - bas-baryton
  • Dariusz Bąkowski-Kois - organy
Dariusz Bąkowski-Kois
archiwum artysty

Dariusz Bąkowski-Kois - ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował (2003/2004) w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą.

W 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych, a rok później ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studia podyplomowe Master of Business Administration - Zarządzanie Szkołą Wyższą. W kadencji władz Uczelni 2012-2016 pełnił funkcję Prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie, 2016-2020 był Kierownikiem Katedry Organów swej macierzystej Uczelni. Profesor Dariusz Bąkowski-Kois jest opiekunem artystycznym festiwalu. Sam również koncertował dla krośnieńskich melomanów.

Marcin Wolak - bas-baryton. Studia muzyczne ukończył w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Heleny Szubert-Słysz z wynikiem bardzo dobrym, a także dodatkowo klasę organów. Debiutował w Nadzwyczajnym Koncercie z okazji 100-lecia Krakowskiej Akademii Muzycznej, pod dyrekcją Rolanda Badera (Niemcy). W 1990/91 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1994-1995 był stypendystą Europejskiej Akademii Mozartowskiej oraz Międzynarodowej Akademii Bachowskiej - Stuttgart, a także Akademii Haendlowskiej - Karlsruhe.

Marcin Wolak
archiwum artysty

Swój kunszt wokalny doskonalił u wielu wybitnych śpiewaków. Jako solista bierze udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, koncertując z wieloma orkiestrami filharmonicznymi nie tylko w Europie, ale także w USA, Korei Południowej i Japonii.

Od października 1997 pracuje jako wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2009 uzyskał tytuł Doktora Sztuki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Marcin Wolak obok bogatej działalności koncertowej oraz dydaktycznej odpowiada za kształt artystyczny koncertów Letniego Festiwalu Muzycznego w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Krosno gościło już artystę w cyklu Letnich Koncertów w Świątyniach w 2018 roku u oo. Franciszkanów z programem „Ave Maria w muzyce”.

Program:

  • Livre d'Orgue de Montréal (ca. 1724), Pange lingua. Plein Jeu, Récit sur le même chant, Dialogue sur le même chant
  • Heinrich Schütz (1585-1672), Ich liege und schlafe
  • Charles Gounod (1818-1893), O Jesu clementissime
  • Max Reger (1873-1916), Dein Wille, Herr, geschehe!
  • Vicente Rodriguez (1690-1760), Pangelingua 5° punto alto, Otra, de dos teclados, Otra, de dos teclados registro igual Otra: Organo y cadereta en el órgano trompa y en la cadereta orlo
  • John Charles Clifton (1781-1841), Ecce Deus
  • John Loretz (1840-1912), Adoremus Te
  • Nicolas Gigault (1627-1707), Pange lingua à 3 parties, À 4 parties, Fugue sur Pange lingua, à 4 parties
  • Stanisław Moniuszko (1819-1872), Oratio, Ecce lignum crucis
WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 21.06.2021 07:40
przeczytano 921 razy
źródło informacji: RCKP
inne wydarzenia
REKLAMA
Reklamę wyświetlono 5810 razy