Spektakl odbędzie się na zewnątrz, na dworcu PKP, który sąsiaduje z budynkiem Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.
Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia - swojej Itaki.
Projekt Odyseja to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który "wyszedł z formy" rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.
Twórcy spektaklu zapraszają widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy: - Na dworcu kolejowym - pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów - będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed "wyjazdu", w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania - rytualnej "śmierci do nowego życia".
Każdy uczestnik otrzyma odbiornik audio, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator - człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.
Do pełnego uczestnictwa wymagane są słuchawki z końcówką minijack. Organizator prosi o zabranie własnych słuchawek.
Spektakl rozpocznie się o 18:00, pół godziny przed będzie możliwość rejestracji widzów oraz przekazanie odbiorników. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.