Konstytucja dla Europy (Wolne chwile żołnierza polskiego, czyli myśli o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi) to 17-stronicowa broszurka autorstwa Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego - polskiego naukowca, botanika i wynalazcy, uczestnika Powstania Listopadowego.
Jest to tekst, który można określić jako projekt pierwszej w historii konstytucji zjednoczonej Europy. W wizji autora jest ona jedną republiką bez wewnętrznych granic, z jednolitym prawodawstwem oraz organami władzy złożonej z przedstawicieli wszystkich narodów. Projekt Konstytucji dla Europy Jastrzębowskiego składał się z 77 artykułów, został opublikowany 3 maja 1831 r. w rocznicę majowej Konstytucji.
W 190. rocznicę wydania Konstytucji dla Europy, rok 2021 został ustanowiony na Mazowszu rokiem Jastrzębowskiego. W maju 2021 roku, z okazji Dnia Europy, z inicjatywy Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej przy współpracy z Warszawską Izbą Gospodarczą odbyło się "Wielkie samorządowe czytanie Polskiego Projektu Konstytucji dla Europy Wojciecha B. Jastrzębowskiego z 3 maja 1831 roku".
W akcji wzięli udział byli prezydenci RP Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, a także 50 samorządowców z całej Polski. Wśród nich był prezydent Krosna Piotr Przytocki.
Z inicjatywy profesora Romana Kuźniara, wybitnego znawcy tematu, który podczas wspomnianej akcji objaśniał treść Konstytucji dla Europy Jastrzębowskiego, 29 lipca (czwartek) o godz. 15:00 na krośnieńskim Rynku odbędzie się czytanie tego zapomnianego dokumentu.
Wojciech Bogumił Jastrzębowski (1799-1882) był naukowcem, botanikiem, fizykiem, zoologiem i wynalazcą, jednym z głównych twórców ergonomii.
Studiował na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Brał udział w Powstaniu Listopadowym jako artylerzysta. Profesor w Instytucie Agronomicznym, członek honorowy Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim. Był twórcą Zakładu Praktyki Leśnej, czyli pierwszej instytucji doskonalenia zawodowego dla leśników, wzorcowej szkółki leśnej oraz plantacji rzadkich w Polsce gatunków drzew.
W. Jastrzębowski był m.in. autorem zegara słonecznego w warszawskich Łazienkach oraz twórcą i konstruktorem kompasu polskiego (gnomografu). Napisał wiele artykułów oraz książek.