Postać

"O Zdzisławie Beksińskim" - wykład w BWA

 • star_border
  Wykład Wiesława Banacha. Wydarzenie z cyklu "Mówimy o sztuce...".
 • schedule
  29 września 2019 (niedziela), godz. 11:00
 • location_on
  Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
 • note
  Wstęp wolny

O Zdzisławie Beksińskim, jego pracy i konfrontacji filmowego obrazu z rzeczywistością rodziny Beksińskich, opowie Wiesław Banach - historyk sztuki, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, autor licznych publikacji z zakresu sztuki współczesnej, a także przyjaciel i biograf rodziny Beksińskich.

Postać artysty została spopularyzowana w ostatnim czasie przez film z 2006 r. ”Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego na podstawie scenariusza Roberta Bolesto. Obraz ten jest zapisem ostatnich lat życia Zdzisława Beksińskiego oraz jego syna Tomasza, znanego prezentera radiowego, dziennikarza muzycznego i tłumacza związanego z Polskim Radiem.

BWA

Zdzisław Beksiński (ur. 24 lutego 1929 w Sanoku, zm. 21 lutego 2005 w Warszawie) bez wątpienia należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców ostatnich lat. Z wykształcenia inżynier architekt, przez całe życie oddawał się pracy twórczej w dziedzinie fotografii, rzeźby, rysunku, malarstwa, grafiki komputerowej. W powszechnej świadomości zapisał się najmocniej jako autor mrocznych, pełnych niepokoju, apokaliptycznych obrazów. Wizje niczym z koszmarnego snu utrwalone przez Beksińskiego zdumiewają, niepokoją, ale z pewnością wzbudzają podziw techniczną biegłością, opanowaniem malarskiego warsztatu.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward