Film

O!PLA - Ogólnopolski Festiwal Animacji (animowany wideoklip) - pokaz w K15

 • star_border
  Pokazane zostaną oficjalne animowane teledyski.
 • schedule
  25 marca 2019 (poniedziałek), godz. 19:00
 • location_on
  K15 (Krosno, ul. Krakowska 15)
 • note
  Wstęp wolny

Czwarty pokaz w ramach 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji - O!PLA. Zaprezentowana zostanie Kategoria animowany wideoklip im. Yacha Paszkiewicza - oficjalne animowane teledyski zrealizowane na zamówienie, w tym wideoklipy nieoficjalne, ale posiadające zgodę na wykorzystanie muzyki.

Zaprezentowanych zostanie 15 filmów o łącznym czasie trwania 66':

Abop (2018, 3’30”), Kijek / Adamski | Tunng

Kijek/Adamski (Kasia Kijek i Przemek Adamski) – duet kreatywny pracujący na szeroko pojętym polu wideo, animacji i grafiki. Szczególnie zainteresowany tymi obszarami twórczości, na których wymienione dziedziny przenikają się wzajemnie; nieustannie eksperymentujący w poszukiwaniu nowych środków wyrazu.


Bóstwa (2018, 4’41”), Łukasz Rusinek | Żywiołak

Łukasz Rusinek - animator, ilustrator i reżyser animowanych teledysków w jednym. Absolwent absolutnie nieartystycznego kierunku jakim jest bez wątpienia zarządzanie w przemyśle ciężkim, na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zadebiutował w 2009 roku teledyskiem do utworu „Telehon” Pablopavo i od razu dostał za niego Yacha. Ten zaskakujący fakt sprawił, że Łukasz postanowił zająć się animacją na poważnie. Coraz bardziej zaskoczony, odebrał jeszcze dwa Yachy (najlepsza animacja za „Życie jest jak tramwaj” dla Lao Che i najlepszy klip dla dzieci za „Oh Girl” dla Yellow Umbrella). Oprócz tego tworzył teledyski dla artystów takich jak R.U.T.A, Decapitated, Chłopcy z Placu Broni, Grubson i wielu innych. Współpracuje na stałe z Agencją Koncertowo-Wydawniczą Karrot Kommando. Tworzy animowane wizualizacje koncertów i spektakli teatralnych, ilustruje książeczki dla dzieci. Za dużo pracuje. Oprócz tego jest gitarzystą w zespołach Paprika Korps (z którym nagrał 8 płyt i zagrał około 1000 koncertów w ciągu ostatnich 20 lat) oraz August Landmesser (z którym nie nagrał jeszcze żadnej płyty i zagrał kilka koncertów).


Crossfire (2017, 4’31”), Aleksandra Lekszycka (PJATK Warszawa) | Stephen

Aleksandra Lekszycka zawsze wiedziała, że będzie rysować. Rysując po podłogach, ścianach, zeszytach, wyobrażała sobie, że będzie robić dokładnie to samo w przyszłości. Ukończyła liceum z dyplomem IB z rozszerzoną Sztuką. Obroniła licencjat z kierunku Animacji na wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. MOTYF 2016 wystawił jej kolaboracyjną pracę stop-motion z gliny. The Poster Remediated wybrał ją jako jedną z laureatów International Biennale of Posters i wystawił jej animacje plakatu w Warszawie. Jednak jej największym sukcesem było ukończenie wideoklipu Crossfire, który pochłonął i zamknął ją w czterech ścianach na 11 miesięcy pracy. Ukończenie projektu bardzo wpłynęło na ambicje i motywację Aleks, ale ze względu na jej ciągłą potrzebę aktywności i ludzkiej interakcji, wiedziała, że to nie jest jej droga na przyszłość. Od tego momentu, zdecydowała kontynuować bardziej dynamiczny styl życia w Grenoble École de Management, gdzie zaczęła łączyć swoje artystyczne umiejętności z biznesem. Na czas obecny organizuje eventy i pomaga przy tworzeniu i rozwijaniu projektów biznesowych. Zarówno do eventów, jak i do projektów, projektuje tożsamość i identyfikacje marek.


Hanzza (2018, 5’35”), Krystian Grzywacz | Pokusa

Krystian Grzywacz, urodzony w 1994 r., absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie student Wrocławskiej ASP. Członek kolektywu Gnojki, zajmuje się sztuką wideo, animacją, VR i rzeźbą. Laureat 3. konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów WroArt Center 2017. Jego prace pokazywane były w kraju oraz poza jego granicami.


Kęsy (2018, 03’30”), Magdalena Pilecka | Bovska

Magdalena Pilecka – swoją przygodę z animacją zaczęła w pracowni prof. Daniela Szczechury, gdzie zrealizowała swój film dyplomowy „Chwast”. W 2016  debiutowała w Studio Munka filmem „Piórnikt”. Jej filmy są pełne groteski, absurdu, czarnego humoru i postaci, które nazywa swoimi zmyślonymi przyjaciółmi. Jest autorką serialu „DINO or something’, dostępnego na youtube. Podobno zawsze ma przy sobie kredki i aparat. Wierzy, że jeżeli bardzo się czegoś chce… to można to sobie narysować.


Klatki (2018, 2’42”), Magdalena Marchocka (UAP Poznań) | Kapela Wolne Obroty

Klatki
Magdalena Marchocka

Magdalena Marchocka ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu na kierunku projektowanie graficzne, na poznańskim wydziale studiowała także animację. Jej prace charakteryzuje mocna paleta kolorystyczna i wyrazista tekstura. Oprócz animowania zajmuje się ilustracją oraz robieniem szeroko pojętego rabanu.


Kosmiczna karetka (2018, 4’05”), Grażyna Rigall & Konrad Kulczyński | Nawrocki & Dobrzy Ludzie

Grażyna Rigall – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Malarka, autorka animacji, ilustracji dla dzieci, graficzka, autorka okładek płyt muzycznych. Od 1997 projektuje i wykonuje unikatowe lalki, które wykorzystuje w swoich instalacjach.

Konrad Kulczyński – Twórca filmów animowanych, dokumentalnych, artystycznych i eksperymentalnych, autor teledysków, oraz wielu filmów promocyjnych i reklamowych, montażysta. Studiował montaż w Warszawskiej Szkole Filmowej. 


Kuriozalne buty (2018, 05’03”), Maciej Bednarek | Elektronikt

Maciej Bednarek – dziennikarz z zawodu, muzyk i plastyk z pasji. Od ośmiu lat kręci amatorskie filmy, głównie wideoklipy. Zrealizował m.in. oficjalne klipy do piosenek „Stopklatka” i „Sylwester S” zespołu Super Girl and Romantic Boys. Jest autorem ponad 30 filmowych obrazów do muzyki duetu Elektronikt, który tworzy z Sebastianem Kalotą. Jego ulubioną techniką jest animacja poklatkowa, a ulubionym materiałem wykorzystywanym w filmach – plastelina.


Lullaby (2018, 5’45”), Martyna Koleniec | Aviations

Martyna Koleniec urodzona w 1994 roku w Warszawie jest niezależną reżyserką, animatorką oraz projektantką lalek. Od 3 lat specjalizuje się w animacji lalkowej jak i plastelinowej, mając na swoim koncie głównie teledyski oraz spoty reklamowe. Zajmuje się wszystkimi etapami rozwoju filmu – reżyserią, scenografią, budową lalek, animacją i montażem. W wolnych chwilach poszerza swoją wiedzę w zakresie scenopisarstwa i animacji 3D.


Man in the moon (2017, 3’30”), Tomek Ducki | LCAW

Tomek Ducki (ur. w Budapeszcie) – reżyser animacji i grafik. Twórca filmów animowanych. Ukończył reżyserię animacji w Moholy-Nagy Művészeti Egyetem w Budapeszcie oraz w National Film and Television School w Londynie. Współpracował z festiwalami animacji oraz brał udział w produkcjach seriali i filmów autorskich. Reżyser wielokrotnie nagradzanych animowanych filmów krótkometrażowych, takich jak „Łaźnia” (2013) czy „Linia Życia” (2007), nominowany m.in. do Cartoon d’Or. Autor teledysków i wizualizacji dla zespołów takich jak Basement Jaxx czy Zhu.


Polowanie na tygrysa (2018, 02’23”), Maciej Buchwald | Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis

Maciej Buchwald urodził się w 1986 roku w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego,  Akademii Teatralnej oraz reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor nagradzanych filmów niezależnych i teledysków. Członek teatru improwizowanego Klancyk, komik.


Sean Lamh (2018, 04’14”), Paweł Kleszczewski & Katarzyna Zimnoch | Daragh Slacke

Kasia Zimnoch & Paweł Kleszczewski pracują w duecie. Ich filmy były prezentowane na ponad czterdziestu międzynarodowych festiwalach filmowych zdobywając nagrody dla  Najlepszej Animacji XXIX Festiwalu Filmowego Fano, we Włoszech, Clones w Irlandii a także wyróżnienia specjalne festiwali: Animánie w Pilznie w Czechach oraz O!PLA. Artyści są tegorocznymi stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Młoda Polska oraz Stypendium Twórczego Miasta Szczecina. W latach 2013-2018 otrzymywali Nagrody Artystyczne Hrabstwa Cavan w Irlandii. Byli artystami na rezydencjach w Szwecji, Estonii, Irlandii i Niemczech. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.  Pochodzą ze Szczecina.


Tadek Paliwoda (2018, 03’55”), Michał Rychławski | Pięć Dwa

Michał Rychławski (ur. 08.11.1985 r.). Grafik Komputerowy, Animator, Specjalista ds. marketingu internetowego. Po ukończeniu kursu grafiki komputerowej zakochał się w programie Adobe Flash… ten płomienny romans trwa do dziś. Prowadzi własne Studio Grafiki Komputerowej „Strefa 57”, w którym powstają projekty zarówno komercyjne, jak i niezależne. Współpracował m. in. z Krzysztofem Skibą, Tomaszem Knapikiem, grupą „52 Dębiec”.


Tama (2018, 2’22”), Kamil Wójcik | Sobotni Rosół

Kamil Wójcik – głównie twórca animacji 2d. Niektóre jego realizacje zdarzają się pojawiać na festiwalach filmowych, a wszystkie inne można zobaczyć na jego stronie z komarami w czekoladzie. Obecnie jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wcześniej był absolwentem „plastyka” z Jarosławia. Urodził się na wschodzie Polski – w Łańcucie, pierwszego stycznia, w Światowy Dzień Kaca przez co nikt nie pamięta o jego urodzinach.


Wyspy Chłodne (2017, 3’37”), Sonia Skowronek | Niemoc

Sonia Skowronek – łodzianka, urodzona w 1998 roku w Krakowie. Pasjonatka form fikuśnych i zdziecinniałych, fanka teledysków Michela Gondryego. Otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego. Obecnie studiuje projektowanie scenograficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.’


Przed programem zaprezentowane zostaną dwa filmy: 5-minutowa animacja pt. "Cały Ten Smog" (2018, 5’38”) oraz 3-minutowy film "Historia WOŚP".

 

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward