Zwiedzanie

Noc w Muzeum Podkarpackim

 • star_border
  Podczas 12. Krośnieńskiej Nocy Muzeów Pałac Biskupi otwiera swoje bramy nieco szerzej i zaprasza wszystkich gotowych do odkrycia jego tajemnic.
 • schedule
  19 maja 2018 (sobota), godz. 16:00
 • location_on
  Muzeum Podkarpackie (Krosno, ul. Piłsudskiego 16)
 • note
  Wstęp wolny

Program Nocy w Muzeum Podkarpackim:

 • godz. 16.00-24.00 zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych

W tym roku Muzeum Podkarpackie zaprezentuje kolejną odsłonę Wielkiego Albumu Krośnieńskiego, wystawę będącą owocem zeszłorocznej akcji portretowania krośnian. 

Tuż przed Nocą Muzeów otwarta zostanie nowa wystawa czasowa przygotowana we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Ekspozycja "Znaki" to pokaz dzieł artystów-pedagogów, pracowników Wydziału Sztuki UR, swoisty wycinek ich bogatego dorobku, próba sygnalizacji tematów i problemów, których dotykają w swych twórczych poszukiwaniach. Ekspozycja obejmuje prace z różnych dyscyplin, w tym: malarstwo, rysunek, grafikę warsztatową oraz cyfrową, fotografię, multimedia i rzeźbę. Stylistyka prac prezentowanych na wystawie pozwala dostrzec to, co w sztuce współczesnej najbardziej istotne, a równocześnie reprezentatywne dla poszczególnych artystów. 

 • godz. 16.00-21.00 akcja portretowania Wielki Album Krośnieński

Również w tym roku partnerem akcji jest Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Dzięki zaangażowaniu pedagogów, słuchaczy i absolwentów tej szkoły będzie można po raz kolejny tworzyć portrety naszych zwiedzających w dwóch studiach: tradycyjnym i cyfrowym.

 • godz. 16.00-20.00 Kiermasz Sztuki

Prezentacja rzemiosła artystycznego i prac artystów regionalnych. Na dziedzińcu Pałacu Biskupiego będzie możliwość rozmowy z twórcami i poznania ich dzieł. Jak co roku kiermasz będzie bogaty i różnorodny - przygotowano stoiska z malarstwem, grafiką, ikonami, rzeźbą, witrażami, szkłem artystycznym, biżuterią karpacką, koronkami klockowymi. Będą antyki z Galerii „Nastroje”, muzeum odwiedzi również Antykwariat pana Oprządka. Pyszną kawę i orzeźwiające napoje serwować będzie grupa Blue Fire Igora Kunciwa, a o pyszne przekąski zatroszczy się Piekarnia pana Marka Kiełtyki z Łężan.

 • godz. 16.30-19.30 koncert Trio Familijnego

Trio Familijne

Zespół tworzą członkowie wielopokoleniowej Rodziny Myszkali z Rymanowa Zdroju. Wystąpią wskładzie: Helenka Myszkal (12 lat) – skrzypce. Uczennica VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krośnie w klasie skrzypiec Pani Katarzyny Sytnik-Jaracz. Mikołaj Kantor (11 lat) – wiolonczela. Uczeń V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krośnie w klasie wiolonczeli Pana Józefa Małeckiego.

Helenka i Mikołaj grają w Zespole Muzyki Dawnej pod kierunkiem Pana Józefa Małeckiego. Robert Myszkal - lutnia, harfa kozacka „bandura”, gitara. Pan Robert to ojciec Helenki i dziadek Mikołaja. Prywatnie nauczyciel plastyki, muzyki i zajęć artystycznych w Zespole Szkół w RymanowieZdroju. Grają muzykę dawną średniowieczną, renesansową i barokową.

 • godz. 21.00 koncert zespołu Holeviaters

Gwiazdą tegorocznej Nocy Muzeów jest zespół Holeviaters. To polski zespół założony w 2013 roku przez wokalistkę Annę Malacinę-Karpiel oraz skrzypka Krzysztofa Czecha. Ich muzyka to niecodzienne połączenie szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów i ballad jazzowych. Repertuar zespołu oparty jest na utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30. i 40. swingu i jazzu. Otwartość na poszukiwania inspiracji kieruje grupę w zaskakujące kojarzenie utworów z odmiennych gatunków.

Holeviaters

Doszukując się podobieństw w harmonii, linii melodycznej sprytnie spajają ze sobą tradycyjną muzykę ludową ze znanymi amerykańskimi kompozycjami jazzowymi. Niebywały warsztat gry instrumentalnej połączony z charyzmatycznym, żywiołowym folklorem daje poczucie ciągłej tanecznej euforii. Poprzez muzykę i wizerunek lansowany na złotą epokę tych gatunków, grupa zabiera w podróż do przeszłości wszystkich pasjonatów dalekich wypraw.

Holeviaters to: Anna Malacina-Karpiel – wokal, Zbigniew Bałdys – gitara, Krzysztof Czech – skrzypce, Bartłomiej Stuchlik – kontrabas, Janusz Korczyk – akordeon,Łukasz Walczak – perkusja.

WIĘCEJ INFORMACJI
 • phone
  13 43 213 76
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward