Zwiedzanie

Noc Muzeów w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

 • star_border
  Plenerowy pokaz filmu "Łukasiewicz nafciarz romantyk".
 • schedule
  18 maja 2019 (sobota)
 • location_on
  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
 • note
  Wstęp wolny

Noc Muzeów jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Muzeum w Bóbrce, jak co roku, uczestniczy w tym wydarzeniu.

Podczas Nocy Muzeów w Bóbrce odbędzie się plenerowy pokaz filmu "Łukasiewicz nafciarz romantyk" - kolejnej produkcji Telewizji Obiektyw z Krosna.

To 60-minutowy dokument fabularyzowany. Pomysł na film zrodził się dwa lata temu w związku ze zbliżającą się 165. rocznicą postania kopalni w Bóbrce. Do tej pory Ignacy Łukasiewicz wynalazca, farmaceuta, społecznik – nie doczekał się ani jednego filmu opowiadającego historię, nie tylko życia twórcy przemysłu naftowego, ale przede wszystkim wpływu jego wynalazków na światowy przemysł.

Film oparty został na jedynym zachowanym egzemplarzu książki Jana Feliksa Szczęsnego Morawskiego pt: “Światek Boży i życie na nim”. Jest to zapis przeprowadzonego w 1869 roku przez dziennikarza wywiadu z Ignacym Łukasiewiczem. Obejmuje on 22 lata życia naftowca i wynalazcy.

Sceneria filmu to autentyczne szyby naftowe zachowane w Bóbrce – kolebce przemysłu naftowego. W filmie “grają” również zabytki zgromadzone w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W postać Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski, który znakomicie odnajduje się w dziewiętnastowiecznej Galicji. Jego żonę Honoratę zagrała Dagny Cipora, a wspólników pierwszej na świecie kopalni tj. Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassę zagrali: Łukasz Konopka i Artur Dziurman. Szczęsnego Morawskigo opisującego historię kopalni oleju skalnego i pierwszej lapmy naftowej zagrał Mateusz Mikoś.

Godziny pokazów: 19:00, 20:30, 22:00.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward
schedule opublikowano 15.05.2019 20:24
equalizer przeczytano 560 razy
person źródło informacji: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
inne wydarzenia
REKLAMA