Zwiedzanie

Noc Muzeów w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

  • Plenerowy pokaz filmu "Łukasiewicz nafciarz romantyk".
  • 18 maja 2019 (sobota)
  • Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
  • Wstęp wolny

Noc Muzeów jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury – większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Muzeum w Bóbrce, jak co roku, uczestniczy w tym wydarzeniu.

Podczas Nocy Muzeów w Bóbrce odbędzie się plenerowy pokaz filmu "Łukasiewicz nafciarz romantyk" - kolejnej produkcji Telewizji Obiektyw z Krosna.

To 60-minutowy dokument fabularyzowany. Pomysł na film zrodził się dwa lata temu w związku ze zbliżającą się 165. rocznicą postania kopalni w Bóbrce. Do tej pory Ignacy Łukasiewicz wynalazca, farmaceuta, społecznik – nie doczekał się ani jednego filmu opowiadającego historię, nie tylko życia twórcy przemysłu naftowego, ale przede wszystkim wpływu jego wynalazków na światowy przemysł.

Film oparty został na jedynym zachowanym egzemplarzu książki Jana Feliksa Szczęsnego Morawskiego pt: “Światek Boży i życie na nim”. Jest to zapis przeprowadzonego w 1869 roku przez dziennikarza wywiadu z Ignacym Łukasiewiczem. Obejmuje on 22 lata życia naftowca i wynalazcy.

Sceneria filmu to autentyczne szyby naftowe zachowane w Bóbrce – kolebce przemysłu naftowego. W filmie “grają” również zabytki zgromadzone w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W postać Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski, który znakomicie odnajduje się w dziewiętnastowiecznej Galicji. Jego żonę Honoratę zagrała Dagny Cipora, a wspólników pierwszej na świecie kopalni tj. Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassę zagrali: Łukasz Konopka i Artur Dziurman. Szczęsnego Morawskigo opisującego historię kopalni oleju skalnego i pierwszej lapmy naftowej zagrał Mateusz Mikoś.

Godziny pokazów: 19:00, 20:30, 22:00.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 15.05.2019 20:24
przeczytano 869 razy
źródło informacji: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
inne wydarzenia
REKLAMA
Reklamę wyświetlono 9656 razy