Podróże

„Nieznany Afganistan: Kohe Tez 2016” - prezentacja w Piwnicy PodCieniami

 • star_border
  W ramach "Krośnieńskich spotkań z podróżnikami" spotkanie z alpinistką Aleksandrą Dzik.
 • schedule
  23 kwietnia 2018 (poniedziałek), godz. 18:00
 • location_on
  Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
 • note
  Normalny - 2 zł, dla posiadaczy Krośnieńskiej Karty Mieszkańca - 1 zł

Prezentacja jest opowieścią o zrealizowanej latem 2016 wyprawie w afgański Hindukusz. W ekspedycji oprócz autorki wzięli udział Arkadiusz Baranowski, Robert Róg oraz Rosjanin Oleg Obrizan. Zespół udał siędo doliny Urgunte Bala w celu eksploracji gniazda siedmiotysięczników, tak istotnych niegdyś dla polskiego i światowego wspinania, lecz od czasów sowieckiej agresji w 1979 całkowicie zapomnianych. Te szczyty to: Kohe Urgunt (7039 m n.p.m.), Kohe Tez (7015m) i Akher Chagh (7020 m n.p.m.). Na wierzchołku Kohe Tez cały zespół stanął 9 sierpnia. Udało się też zrobić rekonesans w rejonie pobliskich szczytów, fotografując malownicze siedmio- i sześciotysięczniki po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, a przy okazji dokumentując duże zmiany w pokrywie śnieżno-lodowej związane z ociepleniem klimatu. Opróczsamej akcji górskiej ważna była także podróż przez fascynujący Korytarz Wachański, z jego niezwykle gościnną i pracowitą, żyjącą w trudnych warunkach przyrodniczych ludnością, odrębną kulturowo, etnicznie oraz religijnie od pozostałych ludów Afganistanu.

Kohe Tez
 Aleksandra Dzik

Ola Dzik – alpinistka, przewodniczka górska. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie prowadzi biuro podróży i szkoleń górskich BluEmu. Zajmuje się także prowadzeniem prezentacji, warsztatów oraz szkoleń, dotyczących tematyki podróżniczej, w szczególności związanej z górami. Na swym koncie ma m. in. wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia także skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi.

Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronat medialny objęli: Polskie Radio Rzeszów, Tygodnik Nowe Podkarpacie, portale Krosno24, Imprezy Podróżnicze, a także portal i telewizjatvPodkarpacie.pl. WIĘCEJ INFORMACJI
 • phone
  13 43 277 07
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward