Literatura

Narodowe Czytanie przed budynkiem Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej

 • star_border
  Tym razem do lektury wybrano polskie nowele.
 • schedule
  07 września 2019 (sobota), godz. 10:00
 • location_on
  Krośnieńska Biblioteki Publicznej przy ul. Wojska Polskiego 41
 • note
  Wstęp wolny

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Krosna przed budynek Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41) i zachęca do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji ph. Narodowe Czytanie.

Wydarzenie honorowym patronatem objęła Para Prezydencka. Na lekturę Narodowego Czytania wybrane zostało w tym roku osiem nowel: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Każdy, kto przyniesie książkę, będzie mógł otrzymać pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.
KBP

"Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii"– napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 r. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Czytaniu towarzyszył będzie kiermasz książek używanych za 1 zł.

Każdy będzie mógł także otrzymać na przyniesionych książkach pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

Plakat wydarzenia
KBP
WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward
schedule opublikowano 21.08.2019 17:20
equalizer przeczytano 632 razy
person źródło informacji: KBP
inne wydarzenia
REKLAMA