Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu "Mówimy o sztuce…" Prelekcję pt. „Najważniejsze obrazy XX wieku. Część I 1900-1918” wygłosi Grażyna Niezgoda, rzeczoznawczyni Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu wartości dzieł sztuki, biegła sądowa i skarbowa. Autorka ponad 20 wystaw indywidualnych oraz wielu publikacji jej fotografii i tekstów o sztuce.
Spotkanie odbędzie się 19 listopada (niedziela) o godz. 11:00.
Dzieła powstałe w XX wieku nie zawsze mogą być odbierane tak łatwo jak te z renesansu czy baroku, choć i tamte zawierają wiele poziomów znaczeń. Ale sztuka współczesna, bo tak się ten czas określa, wymaga przygotowania. Tak jak nie możemy prawdziwie ocenić wiersza napisanego po szwedzku, jeśli nie znamy tego języka, tak współczesne obiekty plastyczne, utwory muzyczne, poezja, wymagają pewnej uważności, oczytania, przygotowania. Ale i szacunku dla artysty, założenia, że chciał coś ważnego powiedzieć, a nie tylko zaszokować lub zadziwić. Sztuka XX wieku to temat niesłychanie bogaty i różnorodny. O ile poprzednie epoki artystyczne jak romanizm czy gotyk trwały setki lub dziesiątki lat, to tendencje w sztuce współczesnej następowały po sobie bardzo szybko, przemijały, ale często pozostawiały trwały ślad.
- W opowieści: „Najważniejsze obrazy XX wieku”, z uwagi na ograniczenia czasu prelekcji, każdy znaczący artysta może być zaprezentowany jedynie za pomocą jednego obrazu, a niedosyt z tego wynikły będzie można zaspokoić w prosty sposób: poszukać samemu dalszych obrazów, przeczytać książkę, obejrzeć film. Pod słowem "obraz” można rozumieć każde dzieło sztuk wizualnych - rzeźbę, płótno, rysunek, obiekty, działania, nowe media. Słowa "dzieło" nie użyłam, bo jest szersze - dotyczy także muzyki, baletu, teatru, architektury itd. - podkreśla Grażyna Niezgoda.
- Tematem wykładu są rozważania co z dorobku XX wieku jest dla nas ważne i dlaczego, jak zmieniają się hierarchie dzieł i artystów, co zostaje w naszej pamięci a co przeminęło, popadło w zapomnienie. Przypomnę też osoby kobiet artystek, sławnych za życia a stopniowo przeoczanych w podręcznikach historii sztuki - zaprasza.
Współredagowała czterotomowe wydawnictwo „Sztuka Podkarpacia” i album „25 x Słonne”, jej fotogramy prezentują m. in. wydawnictwa „Mistrzowie polskiego pejzażu”, "Sztuka fotografii", "Fotografowie". W roku 2010 wraz z Kazimierzem Wiśniakiem opublikowała album "Narodziny obrazu". W Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu wygłosiła ponad 70 wykładów o sztuce. W 2012 roku została odznaczona Złotą Odznakę za Opiekę nad zabytkami oraz odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. W roku 2022 odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w zakresie sztuk wizualnych.