Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w kolejnym wydarzeniu z cyklu „Muzyka w parku”. Koncert w Parku Jordanowskim już w niedzielę (18 sierpnia) o godzinie 17.00.
W malowniczej scenerii wystąpią Miejska Górnicza Orkiestra Dęta oraz zespół Kros-Trio. Nawiązują w ten sposób do tradycji koncertów plenerowych, które niegdyś były popularną formą rozrywki w miejskich parkach.
W XIX i na początku XX wieku orkiestry dęte grywały tam marsze, walce i polki, zapewniając mieszkańcom zarówno rozrywkę, jak i edukację muzyczną. Koncerty te organizowano podczas weekendów, świąt państwowych i festynów, a ich celem było zbliżenie muzyki do szerszej publiczności.
Tym razem usłyszymy swingujące utwory, muzykę filmową oraz standardy jazzowe, które przywołają klimat dawnych koncertów plenerowych. Połączenie tych gatunków muzycznych z klasyką i instrumentarium strunowym i klawiszowym z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającej publiczności.
- Wspólne muzykowanie w otwartej przestrzeni parku pozwoli uczestnikom nie tylko posłuchać, ale i zatańczyć w rytm znanych melodii. To doskonała okazja, by spędzić niedzielne popołudnie w towarzystwie muzyki na żywo. Zapraszamy zarówno mieszkańców, jak i gości miasta na ten wyjątkowy wieczór, który poprowadzi Robert Lenert - zachęcają organizatorzy.
Na co dzień Orkiestra zaangażowana jest w działania artystyczne i życie kulturalne Krosna. Powstała w 1946 roku przy Zakładach Urządzeń Naftowych „Naftomet”. Od 2006 roku funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. W trakcie wieloletniej działalności batutę nad orkiestrą przejmowali kolejno Konstanty Ekiert, Józef Kołodziej, Marek Drwal i Ireneusz Fatyga. Od 2007 roku funkcję kapelmistrza pełni Wiesław Wojnar.
Orkiestra prowadzi działalność koncertową, propagując kulturę muzyczną i swoje miasto. Koncerty orkiestry cieszą się niezwykłą popularnością i przyciągają wielu słuchaczy. Swoimi występami muzycy uświetniają organizowane w mieście uroczystości. W 2017 roku muzycy - docenieni przez Prezydenta Miasta Krosna - otrzymali odznaczenie „Za zasługi dla Krosna”. Uzdolnieni muzycznie mogą dołączyć do Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej, która prowadzi ciągły nabór, dając tym samym możliwość – zarówno uczestniczenia w jej koncertach, jak i ich tworzenia.
Zespół rozpoczął swoją działalność jesienią 2023 roku. Nazwa „KROS-TRIO” to efekt pochodzenia członków zespołu. Wszyscy pochodzą z Krosna, chociaż kontrabasista - Maciej Jamroga - mieszka w Krakowie. W Krośnie się jednak urodził, wychował i ukończył Szkołę Muzyczną. Studia w klasie kontrabasu ukończył na Akademii Muzycznej w Krakowie. Skrzypaczka, Katarzyna Sytnik, to również absolwentka Szkoły Muzycznej w Krośnie i Akademii Muzycznej w Krakowie. Krzysztof Zajdel (wokalista, to również absolwent tej samej uczelni) i Jerzy Czechowski (emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie) to członkowie zespołu „Iwo Dixie Jazz Band”, który po 10-letnim muzykowaniu zakończył swoją działalność po „odejściu” w 2019 trębacza, Adama Sikory. Zapewne gra obecnie z dużym powodzeniem w „Niebiańskich Zespołach”…
Dlaczego KROS-TRIO, a nie KROS-KWARTET…? - Ponieważ Krzysztof występuje gościnnie. W komplecie gramy tylko wówczas, gdy Maciej przyjeżdża w odwiedziny do rodziców oraz podczas grania koncertów - nazwę zespołu tłumaczą jego członkowie. Prezentują mieszankę muzyki POP, utworów swingowych oraz piosenek takich kompozytorów, jak m.in. Henryk Wars, Frank Sinatra, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald i inni.