Fotografia

Mokry kolodion (XIX-wieczna technika fotograficzna na szkle) - plenerowy pokaz

  • Pokaz poprowadzi Jakub Jan Kaska. Wydarzenie w ramach projektu "Zadomowieni w dziedzictwie – zabytkowe domy i wille Krosna" - cyklu spotkań w BWA.
  • 04 sierpnia 2019 (niedziela), godz. 17:00
  • Zbiórka przed wejściem do BWA (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Udział bezpłatny

Jakub Jan Kaska opowie o warsztacie fotografa i wyzwaniach związanych z pracą w plenerze. Zaprezentuje historyczną technikę mokrej płyty kolodionowej - opatentowaną w 1851 roku metodę uzyskiwania negatywów na szkle, dającą obrazy o bardzo wysokiej ostrości i rozdzielczości. Mimo upływu lat i rozwoju technologii cyfrowej, technika mokrej płyty kolodionowej, w wiernym oparciu o receptury i zasady sprzed ponad 150 lat, może nadal zachwycać. 

Spotkanie z Jakubem Janem  Kaską to pierwsze z cyklu wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu "Zadomowieni w dziedzictwie – zabytkowe domy i wille Krosna", który realizowany jest przez Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie oraz Fundację na Rzecz Kultury „Walizka”.

BWA Krosno

Na osoby zainteresowane regionem, badaniami socjologicznymi, pracą reporterską i dziennikarstwem czekają m.in. bezpłatne warsztaty: historyczno-archiwistyczne (zobacz tutaj) oraz warsztaty zbierania i tworzenia opowieści (zobacz tutaj). Uczestnicy spotkań staną się współtwórcami publikacji w formie albumu o krośnieńskich zabytkowych domach i willach, jak też aktywnymi moderatorami strony internetowej przybliżającej krośnieńskie dziedzictwo i proponującej alternatywne ścieżki zwiedzania miasta – śladem zabytkowych domów i ich dawnych mieszkańców.

Na młodszych czekają warsztaty „Przez dziurkę od klucza”, w czasie których można będzie zajrzeć do zabytkowych domów przez pryzmat historii z nimi związanych.

Osoby, dla których zabytkowe krośnieńskie domy są szczególnie bliskie, organizatorzy zapraszają na panel „Zadomów się w dziedzictwie!” z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krośnie – Marty Rymar, w czasie którego będzie można znaleźć odpowiedź na pytania, rodzące się na styku teorii z praktyką (m.in. jak chronić otaczające nas dziedzictwo, jak pozyskać dofinansowanie na remont zabytkowego domu, czy też jak uzyskać nagrodę „Zabytek Zadbany”). Szczegóły projektu oraz plan spotkań tutaj.

WIĘCEJ INFORMACJI