historia

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Muzeum Podkarpackim

 • star_border
  W programie: wystawa "Projekt Pamięć", "Okruchy" wspomnienia krośnieńskich Żydów z czasów Zagłady, koncert Rzeszów Klezmer Band
 • schedule
  22 stycznia 2018 (poniedziałek), godz. 17:00
 • location_on
  Muzeum Podkarpackie (Krosno, ul. Piłsudskiego 16)
 • note
  5 zł

"Projekt Pamięć" - niezwykła wystawa opowiadająca za pomocą obrazów, zdjęć oraz filmu historię żydowskiejrodziny, mieszkającej przed wojną w Polsce. Jest ona próbą odzyskania tego, co zostało zniszczone– życia małego chłopca, Kalmana, który wskutek wojny został na zawsze oddzielony od swojejrodziny. Jego krewna, artystka Roz Jacobs, opowiada historię Kalmana oraz maluje serię jego portretów, próbując przywrócić w ten sposób jakąś cząstkę jego istnienia. Wystawa „Projekt Pamięć” - zorganizowana została przez The Memory Project Productions wewspółpracy z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

Muzeum Podkarpackie

Wystawa opowiada historię zamordowanego chłopca Kalmana poprzez użycie różnorodnych środków przekazu – ocalałej fotografii, wspomnień siostry chłopca i prac malarskich artystki Roz Jacobs, która stara się poprzez tworzenie kolejnych obrazów ocalić cząstkę tego chłopca – jej wujka, uczcić jego pamięć.

- Malując Kalmana miałam coraz silniejsze uczucie smutku i utraty, ale one w pewnym sensie przywracały mi jego obecność. Dochodząc do granicy bólu, czułam także obecność utraconego –mówi artystka. Tworząc serie portretów Kalmana w oparciu o jedno zachowane zdjęcie, Jacobs próbuje z jednej strony zbudować z nim swoistą więź, a z drugiej – uczcić pamięć o nim. Artystce udało się stworzyć oryginalną instalację, która ilustruje przemieniającą siłę sztuki i pamięci oraz czyni tragedię Zagłady czymś bardzo osobistym i bezpośrednim.

Wystawa będzie uzupełniona pamiątkami po krośnieńskich Żydach - fotografiami oraz pracami plastycznymi krośnieńskiej młodzieży z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4, dla których inspirację stanowiły zachowane krośnieńskie, przedwojenne fotografie. Ekspozycja będzie stanowiła część finału krośnieńskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Wciąż odkrywamy tylko skrawki historii krośnieńskich Żydów. Materiały źródłowe mają charakter fragmentaryczny, okresowy lub milczą. Znane są nieliczne relacje, żyjących świadków wciąż ubywa, Ocalałych jest niewielu. W zasadzie cała społeczność żydowska w naszym mieście, niegdyś dynamicznie się rozwijająca, bogata kulturowo i społecznie – przestała istnieć. Większość mieszkańców Krosna nic o niej nie wie. Muzeum Podkarpackie w Krośnie od lat podejmuje starania, aby ocalić tą społeczność od zapomnienia, aby ochronić pamięć o niej, pamięć o naszych sąsiadach. Wydaje nam się, że w porównaniu z innymi narodami europejskimi i pozaeuropejskimi nasze dzieci,nasza młodzież ma dość dużą wiedzę na temat historii drugiej wojny światowej oraz zjawiska samego Holocaustu. Jednak znajomość samych faktów nie czyni tej wiedzy wystarczającą. Pamięć Zagłady winna być czymś bardziej przejmującym, bardziej zrozumiałym i emocjonalnym, nawet osobistym. Chcielibyśmy przenieść pojęcie Holocaustu ze stron książek, z definicji encyklopedycznych i faktografiido ludzkich sumień i serc. Krośnieński Holocaust jest w dalszym ciągu czymś enigmatycznym, ponieważ jest dla nas bezosobowy, bezimienny. Należy nadać mu twarz.

Wystawa będzie prezentowana do końca lutego 2018 r.

Podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu także "Okruchy" – wspomnienia krośnieńskich Żydów z czasów Zagłady oraz Koncert Rzeszów Klezmer Band.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward