„Manufaktura wyobraźni” - wakacyjne zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w tym roku pod hasłem Kultura Remiksu. Sztuka remiksu, przetwarzania i łączenia z pozoru niepasujących do siebie dziedzin, materiałów i pomysłów zaskoczy niejednego uczestnika zajęć. Sztuka i sztuka użytkowa, ekologia, branże… budowlana i wydawnicza, płótno i drewno, farby i nasiona roślin, teoria i praktyka – kulturalna codzienność to wielkie święto, weźcie w nim udział i celebrujcie każdą wakacyjną środę.
Termin: 7 lipca 2021
Link do formularza tutaj
Świat dorosłych i znane dzieła wielkich malarzy widziane oczami dzieci. Podczas pierwszych zajęć uczestnicy w parach namalują własne interpretacje dzieł wielkich mistrzów. O tym, czy będą to obrazy Vincenta van Gogha, Pabla Picassa czy Salvadora Dalego, przyszli mali wielcy malarze dowiedzą się podczas zajęć. Część teoretyczna obejmować będzie przybliżenie postaci i stylu każdego z malarzy, omówienie, czym różni się reprodukcja od inspiracji w sztuce, a praktyczna przybliżenie technik malarskich oraz koncepcji powstawania prac - od pomysłu i szkicu do gotowego dzieła na płótnie. Namalowane obrazy trafią na wystawę o tym samym, co zajęcia tytule - „Mali malują wielkich”, którą zobaczyć będzie można w najbardziej niespodziewanej galerii wystawienniczej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie – w oknach od ulicy Kolejowej. W końcu nietypowe dzieła wymagają nietypowej przestrzeni.
Termin: 14 lipca 2021
Link do formularza tutaj
Jeśli książka, to tylko obrazkowa! W części teoretycznej dzieci zapoznają się z pracami czołowych polskich ilustratorów. Bohdan Butenko, Zygmunt Zaradkiewicz, Zbigniew Rychlicki czy Jan Marcin Szancer to dzieciństwo instruktorów RCKP, Anna Rudak, Gosia Herba czy Dawid Ryski to dzieciństwo uczestników zajęć. Pracownia plastyczna zamieni się w pracownię ilustratorów, a Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w wielkie wydawnictwo. W części praktycznej - w duchu zero waste i z wykorzystaniem ścinków z różnych materiałów - dzieci stworzą własne ilustracje do fragmentu bajki lub wiersza.
Termin: 21 lipca 2021
Link do formularza tutaj
Rok temu powiedzieliśmy „A”, teraz trzeba powiedzieć „B”. Podczas zeszłorocznych warsztatów dzieci stworzyły w skali 1:1 swoje lustrzane odbicia. Czym byłoby jednak dzieciństwo bez czworonożnego przyjaciela? Pies, kot, tchórzofretka, a może wymarzony zwierzak, taki jak żyrafa, tygrys czy krokodyl? Uczestnicy zajęć w duchu zero waste stworzą w różnych technikach swojego wielkoformatowego kartonowego przyjaciela. Tektura i nożyczki, kredki, pastele, farby czy flamastry pójdą w ruch!
Termin: 28 lipca 2021
Link do formularza tutaj
Kultura i ekologia idą jednak w parze, a gips – chociaż tak popularny w branży budowlanej – znajduje też zastosowanie w sztuce użytkowej. Podczas zajęć dzieci wykonają odlewy doniczek, następnie ozdabiając je i sadząc w nich rośliny.
Termin: 4 sierpnia 2021
Link do formularza tutaj
Trudna czy jednak łatwa i przyjemna sztuka projektowania? Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, czym są typografia i liternictwo, czym różni się font od czcionki, gdzie szukać najpiękniejszych inicjałów i jak zaprojektować i wykonać inicjał własnego imienia. W części praktycznej dzieci, wykorzystując filcowe kulki, wykonają własną wariację na temat pierwszej litery imienia oraz wiszącą ozdobę - wykonaną z pomponów i patyków - inspirowaną liternictwem.
Termin: 11 sierpnia 2021
Link do formularza tutaj
Do lamusa odchodzą obrazy olejne, malowane pastelami, wycinanki czy wyklejanki. Podczas części teoretycznej zajęć dzieci dowiedzą się, jak łączyć nietypowe materiały i co można – a właściwie wszystko – może wykorzystać artysta w swojej pracy. W części praktycznej uczestnicy zajęć stworzą obrazy wykonane z… nasion roślin strączkowych – najpierw przyklejanych na drewniane podłoże, a następnie malowanych farbami.
Termin: 18 sierpnia 2021
Link do formularza tutaj
Zajęcia inspirowane połączeniem gry Tetris, puzzli i… stolarki. O drewnie powiedziano już wszystko, ale czy na pewno? Podczas zajęć dzieci zaprojektują nietypowy drewniany wieszak. Drewniane elementy, dowolnie połączone, zostaną pomalowane, a po wyschnięciu trafią na ściany.
Termin: 25 sierpnia 2021
Link do formularza tutaj
W każdym polskim domu i na drzwiach każdej lodówki – magnesy! Zbieranie magnesów to tradycja i hobby w jednym. Najcenniejsze magnesy to te niepowtarzalne, dlatego podczas zajęć dzieci wykonają zestaw trzech magnesów: z drewna, sklejki i gipsu.
Wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym. Obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk.