W ramach środowego cyklu "Manufaktura wyobraźni" uczestnicy tegorocznych zajęć zapoznają się ze sztuką użytkową i wzornictwem przemysłowym, scenografią, tworzeniem makiet i malarstwem sztalugowym. W efekcie stworzą własne podkładki pod kubki, doniczki, zaprojektują wzory na ceramikę codziennego użytku czy nadruki na odzież, stworzą makiety domów lub ich części, a nawet samych siebie w skali 1:1 oraz namalują obrazy, które trafią na wystawę. Zajęcia odbywać się będą w dwóch kameralnych grupach, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Termin: 8 lipca 2020
Link do formularza tutaj
Jak czuł się Pablo Picasso, stając przed płótnem z paletą w dłoni i czy Claude Monet, budząc się rano, znał temat swojego kolejnego obrazu, kim jest artysta i czy od pomysłu w głowie jest daleka droga do gotowego obrazu na płótnie? Uczestnicy zajęć poznają odpowiedzi na te i inne pytania. Poznają też tajniki technik malarskich, dowiedzą się, czym jest perspektywa, relatywizm, temperatura barw, budowanie głębi czy zasady kompozycji. Zajęcia prowadzone będą w kameralnych grupach, dzięki czemu każdy z uczestników zajęć będzie miał szansę rozwinięcia talentu, odkrycia w sobie potencjału artystycznego, a w rezultacie - pod opieką instruktora - stworzenia swojego własnego, niepowtarzalnego dzieła.
Termin: 15 lipca 2020
Link do formularza tutaj
Od pomysłu w głowie do gotowego i niepowtarzalnego wzoru na koszulce. Uczestnicy zajęć poznają metody pracy projektowej - od grupowej burzy mózgów do przeniesienia pomysłu na papier i kolejno na tkaninę - oraz różne techniki barwienia tkanin i transferu własnoręcznie przygotowanej ilustracji/nadruku na koszulkę.
Termin: 22 lipca 2020
Link do formularza tutaj
Pokaż mi swojego tekturowego brata bliźniaka, a powiem Ci kim jesteś. Zajęcia podzielone zostaną na trzy praktyczne części: pierwsza obejmować będzie sesję fotograficzną oraz wydruk zdjęcia twarzy dzieci, druga przygotowanie tekturowej makiety w skali 1:1 z twarzą każdego z uczestników zajęć, trzecia obejmować będzie zdobienie makiet - w tym dobór materiałów oraz barw odpowiadających charakterom dzieci, ich nastrojom i emocjom.
Termin: 29 lipca 2020
Link do formularza tutaj
W wielkim świecie zwracamy uwagę na małe rzeczy i drobne gesty. Uczestnicy zajęć wykonają makietę domu, jego części lub dowolnego przedmiotu, rozwijając przy tym wyobraźnię przestrzenną oraz poznając różnice między płaskim rzutem, a przestrzenną bryłą. Do stworzenia makiet - w duchu zero waste - wykorzystane zostaną papierowe odpady.
Termin: 5 sierpnia 2020
Link do formularza tutaj
Ręcznie zdobiona porcelana cieszy oczy i przywodzi na myśl wspomnienia najpiękniejszych zastaw stołowych naszych babć i dziadków. Jest ozdobą nie tylko stołów, ale i domów. Delikatne i roślinne wzory lub nowoczesne wzornictwo - jak różne są gusta, tak różne pomysły na to jak ozdobić te przedmioty codziennego użytku. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, czym jest wzornictwo przemysłowe oraz poznają różne techniki zdobienia porcelany. W praktycznej części zajęć zaprojektują własne wzory, które później przeniesione zostaną na naczynia - talerze, kubki lub filiżanki.
Termin: 12 sierpnia 2020
Link do formularza tutaj
Gips - stosowany w budownictwie - dobrze znany jest też w sztuce użytkowej. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób wykorzystać gips do stworzenia kształtów i figur przestrzennych oraz jak wykonać odlewy przedmiotów codziennego użytku bądź ozdób domu, takie jak podkładki pod kubki, pojemniki na klucze lub doniczki. W dalszej części zajęć dzieci dowiedzą się, jak za pomocą farb, dowolnych przedmiotów czy roślin ozdobić gotowe odlewy.
Termin: 19 sierpnia 2020
Link do formularza tutaj
Filc - stosowany w szeroko rozumianej sztuce użytkowej, meblarstwie - podczas zajęć znajdzie swoje inne, nietypowe i niebanalne zastosowanie. Posłuży jako główny składnik posiłku dnia. Uczestnicy zajęć, dowiadując się, jak pracować z tego typu materiałem, stworzą przestrzenne obrazki przedstawiające, a nawet imitujące dowolne posiłki - kanapki, obiady czy desery. Kolorystyka filcu oraz produktów filcospożywczych dostowane będą do preferencji smakowych uczestników zajęć.
Termin: 26 sierpnia 2020
Link do formularza tutaj
Świat dorosłych i znane dzieła wielkich malarzy widziane oczami dzieci. Podczas ostatnich zajęć w ramach Manufaktury wyobraźni uczestnicy w parach namalują własne interpretacje dzieł wielkich mistrzów. O tym, czy będą to obrazy Vincenta van Gogha, Pabla Picassa czy Salvadora Dalego, przyszli mali wielcy malarze dowiedzą się podczas zajęć. Część teoretyczna obejmować będzie przybliżenie postaci i stylu każdego z malarzy, omówienie, czym różni się reprodukcja od inspiracji w sztuce, a praktyczna przybliżenie technik malarskich oraz koncepcji powstawania prac - od pomysłu i szkicu do gotowego dzieła na płótnie. Namalowane obrazy trafią na wystawę o tym samym, co zajęcia tytule - „Mali malują wielkich”, którą zobaczyć będzie można od września w galeriach wystawienniczych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.