Literatura

Małgorzata Rejmer - spotkanie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej [online]

  • Spotkanie z pisarką-reportażystką, autorką książki „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”.
  • 10 września 2020 (czwartek), godz. 17:00
  • Krośnieńska Biblioteka Publiczna (Krosno, ul. Wojska Polskiego 41)
  • Bezpłatne

Małgorzata Rejmer (ur. 1985) – pisarka-reportażystka, absolwentka studiów kulturoznawczych w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2009 wydała powieść „Toksymia”, za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży „Bukareszt. Kurz i krew”, za który otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura. Była także nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu „Polityki” i Nagrody im. Beaty Pawlak. Za swoją trzecią książkę „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” (opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy) otrzymała Paszport „Polityki” (2019) oraz Bursztynowego Motyla. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Herito” i kilkunastu innych tytułach prasowych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Mieszka w Tiranie i Warszawie.

Małgorzata Rejmer
Katarzyna Lasoń

W wywiadzie dla Vogue.pl, po ukazaniu się książki „Błoto słodsze niż miód”, M. Rejmer mówi: "To, co ta książka mi dała, to nieprawdopodobny zachwyt życiem. Kiedy wreszcie leży przede mną, mogę trochę odetchnąć i zastanowić się nad tym, co przeszłam przez te lata. I jak cudowne jest moje życie, moja wolność, jak cudowne jest to, że nie muszę się o nic bać. Podążam swoją ścieżką i widzę sens w moim zawodzie. Długo borykałam się z tym, że nie wiem, po co to robię, nie jestem dość zdolna, funkcjonuję w niszy. I nagle po tej książce zaczęłam cenić to, że może zarabiam małe pieniądze, ale robię coś, do czego jestem stworzona. Ludzie, którzy opowiedzieli mi swoje historie, są mi wdzięczni, a ja zaraz wrócę do Albanii i dam im tę książkę, by w ten sposób podziękować za to, co mi dali. Sam fakt, że zamknęłam ten projekt po czterech długich latach, jest dla mnie ważny. Mam poczucie, że nic trudniejszego mi się nie zdarzy".

Spotkanie poprowadzi Maria Krześlak-Kandziora. Premiera 10 września 2010 r. o godz. 17.00 na  Facebooku KBP oraz www.kbp.krosno.pl.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 01.09.2020 20:12
przeczytano 485 razy
źródło informacji: KBP
inne wydarzenia
REKLAMA