Krośnieńska Biblioteka Publiczna i Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają na spotkanie z dr. Łukaszem Bajdą wokół książki „Ziemianie z podkarpackich dworów”. Odbędzie się ono 29 maja (czwartek) o godz. 17.00 w Czytelni Głównej (KBP).
Doktor nauk humanistycznych, historyk, przewodnik beskidzki. Od urodzenia związany z Podkarpaciem, dzieciństwo spędził w Bieszczadach. Miłośnik podróży, literatury i badacz rodzinnej genealogii.
Autor kilkudziesięciu publikacji poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Podkarpacia, w tym książek „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa” (2011), „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie” (2017), „Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka” (2018), „Bieszczady. To, co najważniejsze” (2020, 2024), „555 zagadek o Bieszczadach” (2021), „Bieszczady. Opowieści przewodnika” (2022).
Wydana w 2024 r. przez Wydawnictwo Libra książka „Ziemianie z podkarpackich dworów” zawiera „dwadzieścia trzy opowieści o postaciach związanych z dworami i pałacami dzisiejszego województwa podkarpackiego, m.in. w: Babicy, Bachórcu, Bratkówce, Cisnej, Dwerniku, Korczynie, Lesku, Nozdrzcu, Mikulicach, Myczkowie, Strzegocicach, Zarzeczu i Żubraczem.
W sposób przekrojowy ukazuje niezwykłe zróżnicowanie warstwy ziemiańskiej. Jej przedstawicieli, wśród których znajdziemy pisarzy, malarzy, naukowców, polityków, powstańców i żołnierzy, dzieliły poglądy i kondycja finansowa. Jedni byli majętni, jak należący do galicyjskiej elity Włodzimierz Dzieduszycki, inni, jak Kazimierz Józef Turowski, oddani swojej życiowej pasji, stali się z czasem bankrutami. Obok rodzin, których rola w dziejach jest dobrze znana – Fredrów, Krasickich czy Starowieyskich – znajdziemy tu historie osób już niestety zapomnianych, jak Celina Dominikowska czy Jerzy Janowski.
Świat ziemian przeminął bezpowrotnie wraz z reformą rolną z 1944 roku. Odebrano im dwory i majątki, a oni musieli się odnaleźć w zupełnie nowych realiach. Pomimo trudności wielu z nich zaznaczyło trwały ślad na niwie polskiej nauki, kultury, gospodarki i polityki” - czytamy na stronie wydawcy Libra.pl.