Koncertowy projekt grupy przyjaciół, pasjonatów liry korbowej, tradycji muzycznej, dawnego, jak i nowoczesnego brzmienia tego instrumentu. Każdy z muzyków prezentuje swój własny styl, brzmienie, świat. W połączeniu tych światów zrodził się projekt LiroFonia, który w naturalny sposób połączył ich podczas wspólnego muzykowania.
Muzycy zabiorą was w podróż do muzycznego świata dźwięków liry korbowej. W świat dawnych pieśni dziadowskich, pieśni łemkowskich i ukraińskich. Zagrają również współczesne autorskie kompozycje oraz muzykę improwizowaną na lirach. Ponadto wspólnie wykonają utwory improwizowane, transowe, pokazujące przestrzeń, jaką można odnaleźć w dźwiękach lir.
Koncertować będą:
Wokalistka zespołu Wernyhora i Widymo obdarzona zjawiskowym głosem. Wyróżniona nagrodą Czesława Niemena podczas konkursu muzyki folkowej Nowa Tradycja. Zaśpiewa pieśni ukraińskie i łemkowskie z towarzyszeniem lir.
Utalentowany lirnik, muzyk w wielu zespołach (m.in. Tołhaje czy Yerba Mater). Zagra kompozycje współczesne oraz improwizowane.
Pedagog, kompozytor, lider Orkiestry Jednej Góry Matragona. W tym roku wraz z Darią Kosiek i zespołem Wernyhora zdobył pierwsze miejsce na konkursie muzyki folkowej Nowa Tradycja. Przeniesie nas w bieszczadzką krainę, która muzycznie inspiruje go od wielu lat.
Kompozytor, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest pierwszym w Polsce nauczycielem akademickim liry korbowej, wykłada na swojej Alma Mater. Zagra współczesne autorskie kompozycje i improwizacje na lirę.
Pasjonatem dawnej tradycji wędrownych dziadów-lirników i pieśniarzy. Zaśpiewa dawne pieśni wędrownych lirników.
Twórca lir i lirnik. Zaśpiewa pieśń na czas pandemii oraz zagra wspólne kompozycje.
Przed koncertem odbędzie się spotkanie z lirnikami. Będzie można zajrzeć do wnętrza liry, zobaczyć tajniki budowania instrumentów. Zobaczyć, jak i z czego jest zbudowana lira? Czy każde drewno nadaję się na instrument? Czy naprawdę ma duszę? Czy koło jest tylko zwykłym kołem czy niezwykłym smyczkiem? I w końcu, czy każdy może zagrać na lirze?
Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszycie podczas spotkania. Z pewnością będzie okazja do spróbowania swoich sił za lirniczym „kółkiem”, a może raczej za lirniczą „korbą”.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Start-up w tradycję - cykl warsztatów rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, część II". Podczas spotkania omówione zostaną poszczególne warsztaty, które odbyły się w ramach projektu, zaprezentowana będzie fotorelacja. Ponadto odbędzie się degustacja chleba, upieczonego w piecu chlebowym, wykonanym przez uczestników warsztatów zduńskich.