Album

"Lampy naftowe Muzeum Podkarpackiego w Krośnie" - promocja publikacji

 • star_border
  Muzeum Podkarpackie prezentuje nowy album dotyczący tej najważniejszej kolekcji.
 • schedule
  18 października 2019 (piątek), godz. 17:00
 • location_on
  Pałac Biskupi (Krosno, ul. Piłsudskiego 16)
 • note
  Wstęp wolny

Po osiemnastu latach wydany został w Krośnie drugi katalog lamp naftowych. Poprzedni, W kręgu światła lampy naftowej zdobył Sybillę – najważniejszą nagrodę w polskim muzealnictwie. Teraz Muzeum Podkarpackie prezentuje nowy album dotyczący tej najważniejszej kolekcji.

Kolejne wydania pierwszego albumu rozchodziły się jak „ciepłe bułeczki”, bardzo szybko wyczerpany został nakład. Oświetlenie naftowe to bardzo wąska tematyka, ale nawet tak specjalistyczna literatura, jeśli jest fachowa i profesjonalna, znajduje swoich odbiorców bez problemów. Książkę zamawiały księgarnie na całym świecie, a także muzea, biblioteki, instytuty naukowe, kolekcjonerzy, historycy sztuki.

Wtedy też rozpoczęły się prace nad publikacją, która zaprezentowałaby kolekcję w nowej odsłonie. W ostatnich latach muzeum powiększyło zbiór o nowe, cenne eksponaty, zakupując unikatowe, pojedyncze zabytki, a czasem także całe kolekcje lamp eklektycznych, secesyjnych czy w stylistyce orientalnej.

Autorem publikacji jest Krzysztof Gierlach, kustosz Muzeum Podkarpackiego, wieloletni kierownik Działu Historii Oświetlenia, który trzyma pieczę nad tą najliczniejszą i najbardziej efektowną kolekcją lamp naftowych w Europie. W swej pracy zawodowej poświęcił wynalazkowi Łukasiewicza niemało uwagi, tworząc wystawy czasowe krośnieńskich zbiorów w Polsce i za granicą, a także organizując konferencje naukowe poświęcone tematyce naftowej. Album ten jest swoistym podsumowaniem jego pracy i zainteresowań badawczych.

Spektrum publikacji stanowią najcenniejsze eksponaty z dziedziny historii oświetlenia naftowego zgromadzone w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Uzupełnieniem obszernego katalogu jest ujęty w trzech rozdziałach kontekst historyczny ewolucji źródeł światła. Rozdział pierwszy jest syntetycznym przedstawieniem wszystkich intencjonalnych źródeł światła wytwarzanych przez człowieka, drugi poświęcony jest Ignacemu Łukasiewiczowi jako twórcy polskiego przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej, a trzeci zawiera techniczną i stylistyczną analizę poszczególnych rodzajów lamp naftowych. Część albumowa to prezentacja lamp naftowych z licznych wytwórni europejskich i amerykańskich. Reprezentują one kolejne etapy rozwoju oświetlenia naftowego, od rekonstrukcji pierwszej lampy naftowej po różnorodne obiekty służące do oświetlania wnętrz mieszkalnych, publicznych i przemysłowych.

Najnowsza publikacja Muzeum Podkarpackiego
Muzeum Podkarpackie
WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward