architektura krajobrazu

„Kultura dla natury. Artyści i twórcy kultury jako współ-projektanci miasta” - wykład w BWA

  • Mówi: Magdalena Krzosek-Hołody. Wydarzenie z cyklu "Mówimy o sztuce...".
  • 29 września 2024 (niedziela), godz. 11:00
  • Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Wstęp wolny

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na wykład z cyklu "Mówimy o sztuce…" pt. "Kultura dla natury. Artyści i twórcy kultury jako współ-projektanci miasta". Odbędzie się on w najbliższą niedzielę (29 września) o godz. 11:00. Mówić będzie Magdalena Krzosek-Hołody.

Prezentacja poświęcona będzie ukazaniu roli sektora kultury i sztuki we współ-kształtowaniu zielonej tkanki miasta. Zaprezentowane zostaną wyniki badań, które autorka przeprowadziła w ramach stypendium m.st. Warszawy w roku 2023 oraz wnioski z zajęć warsztatowych prowadzonych ze studentami Wydziału “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2022-2024.

- Wspólnie z uczestnikami spotkania zastanowimy się nad tym, jak głos lokalnych artystów i ludzi kultury może wpłynąć na sposób projektowania takich przestrzeni miejskich jak zielone tereny spacerowe, parki, skwery czy ogrody społeczne. Przeanalizujemy wybrane działania i realizacje społeczno-artystyczne z ostatnich lat, które zmieniły sposoby postrzegania lub kształtowania zielonej tkanki Warszawy. Na koniec przyjrzymy się projektowi zieleni miejskiej zaplanowanej jako otwarty proces, który autorka realizuje wraz z Wolskim Centrum Kultury - zachęcają organizatorzy.

materiały organizatorów

Magdalena Krzosek-Hołody

Badaczka i projektantka związana z Uniwersytetem Warszawskim. Autorka projektów edukacyjnych, wykładów i warsztatów. Jej badania naukowe koncentrują się wokół sztuki środowiskowej, dizajnu krytycznego i nowych trendów w projektowaniu krajobrazu. Interesuje ją także kulturowy wymiar relacji ludzi i roślin oraz społeczne postrzeganie przyrody.

W 2024 roku obroniła doktorat poświęcony wykorzystaniu sztuki jako narzędzia architektury krajobrazu w kontekście środowiskowej historii miejsca. Na Wydziale "Artes Liberales" UW prowadziła między innymi kursy: „Od sztuki ziemi do designu spekulatywnego”, „Miasto-ogród. Instytucje i praktyki oddolne” oraz „Między naturą a zielono-błękitną infrastrukturą. Przykład Warszawy”.

Specjalizuje się we współpracy z sektorem kultury i organizacji pozarządowych (współpracowała m.in. z Narodowym Centrum Kultury, MediaLabem Katowice czy Wolskim Centrum Kultury). Wraz z Fundacją Działań i Badań Miejskich “Puszka” realizuje długofalowy projekt poświęcony relacjom mieszkańców Warszawy z miejską przyrodą. Prowadzi pracownię projektową “Mikroklimaty” oraz współtworzy “Dziki ogród” - ogród społecznościowy działający przy Domu Kultury “Świt” na warszawskim Bródnie. 

WIĘCEJ INFORMACJI