Muzyka

Krośnieńska Jesień Muzyczna 2018

 • star_border
  Cykl koncertów od Bacha do jazzu.
 • schedule
  20 września 2018 (czwartek) - 30 września 2018 (niedziela)
 • location_on
  RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
 • note
  Ceny biletów w zależności od koncertów

20 września 2018 (czwartek), godzina 19.00

Aga Zaryan z European Jazz Quartet

Bilet normalny - 60, ulgowy - 50, z KKM - 40 zł

Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, a zarazem kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, smakowi i podejściu do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Artystka podbija serca publiczności podczas koncertów na całym świecie. Aga Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród w świecie muzycznym. Jej płyty sprzedają się w rekordowych nakładach, udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona słuchaczy.  Aga Zaryan jest również aktywną działaczką społeczną, m.in.: Ambasadorką PAH, sojuszniczką KPH. Za swoją działalność została wyróżniona nagrodą Gwiazda Dobroczynności 2017.


23 września 2018 (niedziela), godzina 18.00

Perły Muzyki Polskiej
Wojciech Waleczek - fortepian
Acoustic Quartet

Bilet normalny - 40, ulgowy - 30, z KKM - 20 zł

Acoustic Quartet powstał w 2014 roku. Kwartet smyczkowy tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Szczególnie dużo uwagi poświęcają promocji muzyki polskiej. „Perły muzyki polskiej” to najpiękniejsze dzieła polskiej muzyki klasycznej i filmowej opracowane na fortepian i kwartet smyczkowy.

Wykonawcami koncertu są wybitny polski pianista Wojciech Waleczek oraz Acoustic Quartet. Utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Michała Kleofasa Ogińskiego, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wojciecha Kilara zostały zaaranżowane przez Kamila Pawłowskiego - kompozytora współpracującego z wieloma teatrami, filharmoniami i zespołami kameralnymi w Polsce.

Program:
Henryk Wieniawski - Kujawiak
Stanisław Moniuszko - Mazur z opery „Straszny Dwór”
Mikołaj Kleofas Ogiński - Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”
Grażyna Bacewicz - Oberek
Ignacy Jan Paderewski - Krakowiak Fantastyczny, op.14, nr 6
Fryderyk Chopin - Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, op. 22
Wojciech Kilar - Suita Muzyki Filmowej


27 września 2018 (czwartek), godzina 10.30

Alicja w krainie muzycznych dziwów - Filharmonia Futura

Bilet - 20 zł (spektakl w ramach programu edukacyjnego Gminy Krosno "Sztuka. Obecny!")

Multimedialny spektakl muzyczny dla dzieci (5-12 lat) „Alicja w krainie muzycznej magii” to muzyka, magia, intryga, dynamiczna akcja i dobry humor. Akcja spektaklu rozgrywa się na scenie i równolegle na kinowym ekranie. Jest to w połowie film, a w połowie tradycyjna sztuka teatralna. Publiczność poznaje niezwykle barwnych bohaterów. Na ekranie pojawia się, m.in.: Skrzypek na dachu (Zbigniew Wodecki) i
dobra wróżka Polihymnia (Małgorzata Ostrowska), na scenie Królik Raper, Kapelusznik Jazzman, księżna Atonalia, komputerowy Wirus, pełen złych zamiarów intrygant Tryton oraz tytułowa Alicja. Widowisko przepełnione jest muzyką i humorem. Spektakl ma także walor edukacyjny. Podróżując po Królestwie Muzycznej Magii, główna bohaterka poznaje klasyczne i współczesne gatunki muzyczne, a
także zapoznaje się z instrumentami i terminologią muzyczną.

Czas trwania: ok. 70 min.
Scenariusz, muzyka, reżyseria: Mikołaj Blajda
Produkcja: Sylwia Lorens


28 września 2018 (piątek), godzina 10.00

Bethoven Electric w 3D - Filharmonia Futura

Bilet - 20 zł (spektakl w ramach programu edukacyjnego Gminy Krosno "Sztuka. Obecny!" ). Uwaga! Widowisko w artKinie, ul.Bieszczadzka 1. 

Pierwszy w Polsce koncert z wizualizacjami 3D! Pełne energii, współczesne aranżacje muzyki Beethovena, w których instrumentom klasycznym towarzyszą dźwięki kreowane elektronicznie. Niezwykle efektownie brzmią fragmenty dzieł mistrza wykonywane przez beatboxera (Maciej Recha). Całości dopełniają solistyczne partie znakomitych instrumentalistów: Dominika Wani (fortepian), Kuby Żyteckiego (gitara), Stanisława Słowińskiego (skrzypce), Łukasza Adamczyka (bas) oraz operowy głos Sylwii Lorens. Wizualizacje 3D autorstwa Kopaniszyn Studio wprowadzają niezwykły, wręcz metafizyczny klimat. W programie usłyszeć można największe dzieła Beethovena (m.in. fragmenty V i IX symfonii, Sonaty Księżycowej, Dla Elizy i Sonaty Patetycznej). Awangardowy projekt Filharmonii Futura otworzył jej pierwszy sezon w Krakowie.

Scenariusz, aranżacje utworów, reżyseria: Mikołaj Blajda
Produkcja: Sylwia Lorens


29 września 2018 (sobota), godzina 18.00

Pasja Janowa według J.S. Bacha
Soliści i Karpacka Orkiestra Barokowa
Fabio Bonizzoni - dyrygent
Zespół wokalny Cracow Singers

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie RCKP

Fabio Bonizzoni - dyrygent
Mat. Organizatorów

Pasja św. Jana BWV 245 Jana Sebastiana Bacha

Wybitne dzieło wielkiego niemieckiego kompozytora, składające się z 2 części, wykonane po raz pierwszy w kościele św. Mikołaja w Lipsku w 1724 roku. Jego forma muzyczna to pasja (łac. passio - cierpię) - gatunek muzyczny sięgający swoimi korzeniami okresu średniowiecza, którego tematem jest męka Pańska. Pasja wg św. Jana jest jedną z dwóch (obok Pasji wg św. Mateusza), które zachowały się w kompletnej postaci. Kompozytor wykorzystał tekst poematu Bartholda Heinricha Brockesa z 1712 roku, w partii Ewangelisty posłużył się jednak tekstem ewangelii. W muzyce Bach nawiązał do wielowiekowej tradycji gatunku, respektując podział na partie solowe i chóralne, z pierwszoplanową partią Chrystusa(vox Christi), Ewangelisty (narrator wydarzeń), a także tłumu (turbae). Kontrapunkt dla tych dramatycznych partii stanowią arie, w których soliści przedstawiają rodzaj lirycznego komentarza. Podobną funkcję pełnią krótkie, niezwykle piękne, ekspresyjne chorały.

Nigdy wcześniej niewykonywane dzieło zostanie w Krośnie zaprezentowane 29 września 2018 roku w RCKP na instrumentach historycznych. Zaproszenie do projektu przyjął znakomity włoski specjalista w dziedzinie muzyki dawnej Fabio Bonizzoni - dyrygent, organista, klawesynista, od 2004 roku poświęca się wyłącznie działalności solistycznej i dyrygenckiej, którą prowadzi z własną orkiestrą La Risonanza.

Czas trwania: ok. 2 godziny

Partnerem wydarzenia jest Fundacja PZU.
Na wydarzenie zapraszają: Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.


30 września 2018 (niedziela), godzina 18.00

Krośnieńska Lekcja Muzyki Fundacji Paderewskiego
Koncert w wykonaniu pedagogów, uczniów i absolwentów krośnieńskich szkół muzycznych

Wejściówki - cegiełki na rzecz Fundacji

Fundacja Paderewskiego została założona w 2011 roku przez czworo miłośników i propagatorów muzyki klasycznej: Patrycję Domagalską, Monikę Fabisz, Ewę Cisowską i Daniela Eibina. Głównym jej celem jest upowszechnianie muzyki klasycznej oraz troska o jej jak najlepszą recepcję wśród krośnian.

Przez kilka lat działalności Fundacja zorganizowała lub współpracowała przy organizacji wielu imprez związanych z muzyką klasyczną - koncertów, spektakli, kursów mistrzowskich dla młodych adeptów sztuki muzycznej, a także ufundowała szereg stypendiów dla młodych artystów. Fundacja współpracuje z wieloma podmiotami mającymi podobne cele (są to m.in. Regionalne Centrum KulturPogranicza, Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie, Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne, Muzeum Podkarpackie) i dzięki tej współpracy przyczynia się do integracji środowiska muzycznego w Krośnie. Jedną z ważniejszych inicjatyw Fundacji jest doroczny koncert „Lekcja Muzyki”, który dzięki współpracy z RCKP w Krośnie odbywa się w ramach Krośnieńskiej Jesieni Muzycznej. Koncert ten ma na celu pokazanie mieszkańcom miasta utalentowanych muzyków, którzy uczą się w krośnieńskich szkołach muzycznych, dzięki czemu mają oni okazję zaprezentowania swoich umiejętności i osobowości artystycznych szerszej publiczności. 

WIĘCEJ INFORMACJI
 • phone
  13 43 218 98 w. 159
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward