W najbliższą sobotę (13 sierpnia) w Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśliskach odbędzie się filmowy przegląd twórczości Marcina Janosa Krawczyka – aktora i reżysera, który tego dnia zaprezentuje premierowo swój fabularny debiut.
Wydarzenie rozpocznie się od pokazu 4 filmów dokumentalnych twórcy, a potem nastąpi pokaz przedpremierowy filmu fabularnego "Wróbel" oraz spotkanie z gośćmi: aktorami Dariuszem Toczkiem i Bartoszem Obuchowiczem.
Rendez vous
Etiuda dokumentalna, 2006, 8 min.
Mroźny, zimowy dzień. Dziewczyna i chłopak wchodzą do kawiarni. On zjadłby lody, ona ma ochotę na tort. Sprawiają wrażenie bardzo zadowolonych. Rozmawiają, bo przecież w kawiarni nie można tylko jeść albo pić, trzeba rozmawiać. O wszystkim. "Samotność to jest najgorsza rzecz, gdy nie ma obok ukochanej osoby" - wyznaje Łukasz. Ulotna kawiarniana chwila, "chciałoby się, żeby to trwało i trwało"...
Sześć tygodni
Dokumentalny, 2009, 18 min.
Sześć tygodni w życiu człowieka - to mało czy dużo?
W Polsce pierwsze sześć tygodni po narodzinach to czas w życiu dziecka, kiedy rodzice mogą zdecydować się na oddanie noworodka bezpośrednio do adopcji. Kobieta, która właśnie urodziła dziecko - bohaterka filmu - nie waha się podjąć takiej decyzji. W liście, który czyta przed pozostawieniem dziecka w sierocińcu, wyznaje, że nie ma warunków do jego wychowania. Poruszony losem dzieci pozostawionych przez rodziców, reżyser towarzyszy noworodkowi przez pierwsze sześć tygodni jego samotnego życia.
Matka 24H
Dokumentalny, 2012, 50 min.
Pretekstem do opowiedzenia tej historii jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który "wędruje" po rodzinach, od domu do domu, pozostając w każdym z nich przez 24 godziny. Osią filmu jest dom Justyny - osiemnastolatki, która po śmierci matki stara się o przejęcie praw nad osieroconym rodzeństwem. Obserwujemy ich codzienne życie, pełne napięcia, ale także nadziei, że los ich nie rozdzieli.
Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym jest wiara w kontekście tragedii życiowej, cierpienia i bezradności. Jest to także opowieść o polskiej wsi i jej tradycjach związanych z kultem świętego obrazu.
Ziemia bezdomnych
Dokumentalny, 2017, 50 min.
Film dedykowany pamięci Ojca Bogusława Palecznego. Ojciec Paleczny, zakonnik, który poświęcił życie pomocy bezdomnym, był autorem idei zbudowania solidnego jachtu, którym mógłby wraz z podopiecznymi opłynąć Ziemię. Zmarł w 2009 roku, ale jego „testament” pozostaje wciąż aktualny.
Grupa warszawskich przyjaciół duchownego konfrontuje się z ambitnym planem, wymagającym koordynacji prac wielu ludzi, konsekwencji i – przede wszystkim – trzeźwości. Jednym z bohaterów jest spawacz, pan Sławek. Czy uda mu się pokonać chorobę alkoholową i dokończyć dzieło?
Wróbel
Fabularny, krótkometrażowy, 2022, 24 min.
Film został w całości osadzony w Jaśliskach i opowiada historię mieszkańca tej miejscowości. Wróbel (w tej roli Dariusz Toczek), mężczyzna w średnim wieku, zniszczył swoje relacje z żoną i dwunastoletnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm. Przyjazd ekipy filmowej, realizującej zdjęcia w małej miejscowości i propozycja zagrania epizodu w filmie stają się dla mężczyzny szansą na wyjście z kryzysu i odzyskanie rodziny. Czy spotkanie z filmowcami odmieni jego dotychczasowe życie?
Zdjęcia do filmu realizowane były w październiku 2021 roku. To produkcja Studia Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Otrzymała ona wsparcie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, a niedawno film znalazł się w selekcji Konkursu Filmów Krótkometrażowych 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Podsumowaniem wydarzenia będzie spotkanie w kultowym Barze Czeremcha o godz. 20:00.
Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie W Krainie Źródeł, Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśliskach, Gmina Jaśliska, Bar Czeremcha.