Po kilkuletniej przerwie na Podkarpacie powraca Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Jedenasta edycja wydarzenia odbędzie się w Iwoniczu-Zdroju, a poprzedzą ją koncerty tańca w wielu miejscach w regionie, w tym w Krośnie.
21 lipca 2025 (poniedziałek) o godzinie 17.00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza podczas koncertu „Krajobrazy Folkloru” zaprezentuje się siedem grup - zespoły z Kanady, Rumunii, Litwy, Ukrainy i Kazachstanu.
Koncerty zespołów polonijnych w Krośnie od lat cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem publiczności. Występy dzieci i młodzieży, które poprzez taniec i śpiew wyrażają swoje przywiązanie do polskiej kultury i dziedzictwa, stanowią wyjątkowe przeżycie artystyczne i emocjonalne. Festiwal to nie tylko okazja do obcowania z polskim folklorem w wykonaniu młodych artystów z całego świata, ale także przestrzeń do spotkań, integracji oraz wymiany doświadczeń między instruktorami, animatorami i widzami.
W Krośnie wystąpią:
Bezpłatne wejściówki dostępne online lub stacjonarnie w kasie RCKP (p. 231), czynnej od poniedziałku do czwartku w godz. 11.00-17.00 oraz godzinę przed wydarzeniami.
11. Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych odbędzie się w terminie od 17 do 23 lipca 2025 w Iwoniczu-Zdroju. Wrócił tam po siedmiu latach przerwy. Od 1992 roku odbywał się on regularnie co trzy lata, aż do 2018 roku.
Przerwa w organizacji była spowodowana szeregiem niezależnych czynników: pandemią COVID-19, wybuchem wojny w Ukrainie, a także trudnościami organizacyjnymi i finansowymi. Przez cały ten czas środowiska polonijne podkreślały potrzebę kontynuacji festiwalu, wskazując na jego wychowawcze i kulturotwórcze znaczenie dla młodych Polaków mieszkających poza granicami kraju.
Festiwal od początku cieszył się dużym zainteresowaniem - do 2018 roku wzięło w nim udział 122 zespoły z 15 krajów, reprezentujące blisko 4200 uczestników. Najczęściej byli to młodzi artyści z Litwy, Białorusi, Kanady, USA, Czech i Ukrainy. Wśród najczęściej powracających zespołów znalazły się m.in. „Zgoda” z Litwy, „Lechowia” i „Biały Orzeł” z Kanady, „Karolinka” z Białorusi oraz „Wesołe Ludki” z USA.
Dla wielu uczestników festiwal to pierwsze zetknięcie się z Polską - miejscem, które znali dotąd jedynie z opowieści i tradycji rodzinnych. To również okazja do budowania trwałej więzi z polską kulturą, wzmacniania tożsamości narodowej oraz rozwijania talentów artystycznych. Spotkania w Iwoniczu inspirują, integrują i motywują zarówno młodzież, jak i ich instruktorów. Po latach wielu dawnych uczestników pojawia się ponownie - już jako członkowie dorosłych zespołów na festiwalu w Rzeszowie lub podczas innych wydarzeń kulturalnych w Polsce.
Za organizację odpowiada Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Rzeszowie, przy wsparciu licznych partnerów regionalnych i samorządowych.