Muzyka

Koncert Maryjny w Kościele oo. Franciszkanów

 • star_border
  Wystąpią: Marek Stefański - organy, Rafał Kobyliński SJ - tenor, Szymon Kobyliński - baryton. Wydarzenie z cyklu "Letnie koncerty w świątyniach".
 • schedule
  15 sierpnia 2019 (czwartek), godz. 18:00
 • location_on
  Kościół oo. Franciszkanów (Krosno, ul. Franciszkańska)
 • note
  Wstęp wolny

Marek Stefański - wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w 1969 roku w Rzeszowie, ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 roku dyplom z wyróżnieniem. 

Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem „Organum” tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d'Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. Od 1996 roku współpracuje z Bazyliką Mariacką w Krakowie (do 2007 roku był etatowym organistą). Od 1999 roku pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W 2013 roku, na podstawie rozprawy naukowej oraz monografii płytowej poświęconej muzyce organowej kompozytorów krakowskich II połowy XX wieku, uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie tytuł doktora habilitowanego.

Koncertuje na całym świecie. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie uznawany jest za jednego z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”, cyklu koncertów „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Wiosennych dni z muzyką organową w bazylice Jezuitów” w Krakowie. W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynent podczas Festiwalu „5 Continents - 5 Organists” w Seulu w Korei Południowej. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów i prezentacji organów krakowskich kościołów „Ukryte sacrum” prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. Jest współzałożycielem Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE (www.arsproarte.pl).

Koncert odbędzie się w Kościele oo. Franciszkanów
Damian Krzanowski

O. Rafał Kobyliński (jezuita) - tenor, doktor wokalistyki. Absolwent Akademii Ignatianum w Krakowie, Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie, Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W roku 2017 obronił doktorat z wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem zespołu księży wokalistów, absolwentów polskich akademii muzycznych - Servi Domini Cantores. Jako śpiewak uczestniczył w ponad dwustu koncertach oraz przedstawieniach w kraju i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji, Austrii, Izraelu, Włoszech, na Litwie. W swojej pracy duszpasterskiej łączy posługę słowa z muzyką. Ze szczególną troską oddaje się pracy na rzecz krzewienia kultury muzycznej w liturgii. Zabiega o to poprzez organizowanie koncertów oraz warsztatów i kursów wokalno-liturgicznych. W latach 2010-2014 pracował na stanowisku dyrektora galerii sztuki - Galeria u Jezuitów w Poznaniu. Aktualnie prowadzi zajęcia ze śpiewu oraz emisji głosu na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie.

Szymon Kobyliński - ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Floriana Skulskiego. Studiował również w Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Turynie, a także International Opera Studio w Hamburgu. Doskonalił swoje umiejętności u takich pedagogów, jak: C. Desderi, R. Bruson, T. Krause, B. Giaiotti, A. Dobber, A. Saciuk.

Już na studiach zadebiutował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie w operach „Borys Godunow” oraz „Lukrecja Borgia”. W latach 2012-2015 występował w Staatsoper w Hamburgu. Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Warszawską Operą Kameralną i Operą Nova w Bydgoszczy, śpiewając m.in. w spektaklach: „La Boheme”, „Madame Butterfly”, „Tosca”, „Straszny dwór”, „Halka”, „Szwajcarska chatka”, „Eugeniusz Oniegin”, „Borys Godunow”, „Salome”, „Śpiewacy norymberscy”, „Madame Curie”, „La Traviata”, „Rigoletto”, „Otello”, „Norma”, „Anna Bolena”, „Czarodziejski flet”, „W krainie czarodziejskiego fletu”.
Zdobywca Grand Prix VIII Ogólnopolskiego Konkursu Impressio Art - Sopot 2016. Zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Ars et Gloria w Katowicach 2016. Finalista Międzynarodowego Konkursu Belvedere 2016 w Cape Town oraz Międzynarodowego Konkursu Hariclea Darclee 2010 w Braila.

Program:

 • Anonim (XVI w.) - Kantyk Maryjny (opr. polifoniczne)
 • Anonim (XIII w.) - Bogurodzica
 • Mikołaj z Krakowa (XVI w.) - Ave Jerarchia (5 wersów)
 • Alessandro Stradella (1639-1682) - Pieta Signore
 • Johann Ludwig Krebs (1713-1780) - Fantazja chorałowa Meine Seele erhebt den Herr'n
 • Louis Vierne (1870-1937) - Ave verum
 • Josef Gabriel Rheinberger (1839-1901) - 3 pieśni z cyklu Religioese Lieder op. 157: Vater unser, Ave Maria, Abendlied
 • Stanisław Moniuszko (1819-1872) - Nie opuszczaj nas
 • Fryderyk Chopin (1810-1849) - Stabat Mater (na podst. Preludium c-moll op. 28 nr 4)
 • Stanisław Kwiatkowski (1930-2010) - Ave Maria
 • Gabriel Faure (1845-1924) - Adagietto op.84
 • Franz Schubert (1797-1828) - Ave Maria
 • Cesar Franck (1822-1890) - Panis angelicus
 • Gaetano Donizetti (1797-1848) - Ave Maria
WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward
schedule opublikowano 05.07.2019 09:20
equalizer przeczytano 1638 razy
person źródło informacji: RCKP
inne wydarzenia
REKLAMA
equalizer Reklamę wyświetlono 10609 razy