Uczestnicząc w koncertach Chóru Mieszanego „Echo”, łatwo dostrzec jaka atmosfera w nim panuje i czym z publicznością chcą dzielić się wokaliści i muzycy. Siedemdziesiąt pięć lat występów, inicjowania licznych muzycznych wydarzeń i dzielenia sceny z wykonawcami z całej Polski – jeśli nie świata – znajduje swoje odbicie w zawsze zachwyconej koncertami i samym chórem widowni. RCKP zaprasza publiczność do udziału w koncercie jubileuszowym i wzniesienia toastu w postaci braw za kolejne lata na krośnieńskich i światowych scenach.
Przygotowanie i kierownictwo chóru - Mariola Rybczak
Prowadzenie koncertu - Stanisław Jagiełło
W programie:
Chór Mieszany „Echo” działa przy Związku Nauczycielstwa Polskiego i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Występuje na krośnieńskich scenach od ponad 70 lat. Ma na swoim koncie liczne koncerty, udział w festiwalach, przeglądach w kraju i za granicą. Chór „Echo” jest organizatorem Euroregionalnego Koncertu Kolęd „Soli Deo Gloria”, Wieczorów Poezji i Pieśni „Ave Maria”, Koncertów Papieskich i Patriotycznych. Prowadzi wymianę artystyczną z wieloma zespołami z Polski oraz ze Słowacji, Austrii, Belgii, Węgier i Ukrainy. Dwukrotnie koncertował w Europie Zachodniej, a także w Macedonii w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chórów w Ohrid. W 2010 brał udział w Balkan Folk Fest w Bułgarii.
Za działalność artystyczną Chór został uhonorowany: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Laurem, Odznaką Zasłużony dla Województwa Krośnieńskiego. W 2006 roku chór otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony kultury.
Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” powstał w roku 1966 z połączenia Nauczycielskiego (istniejącego od 1965) i mieszanego chóru „Gorce” (którego założycielem w 1952 i pierwszym dyrygentem był dr Józef Grzybek-historyk i muzyk-organista). Biorący udział w pracach chóru śpiewacy to amatorzy, czyli jak dawniej mówiono - lubownicy pieśni - ludzie, którzy kochają muzykę, nie szczędzą sił i czasu, bu móc wspólnie śpiewać.
Jest to zarazem zespół o wyraźnie określonym profilu artystycznym. Podstawę jego repertuaru stanowią pieśni stylizowane na ludową muzykę Podhala, łączące specyfikę muzyczną tego regionu z wielogłosowym opracowaniem, co tworzy zupełnie nową jakość artystyczną. Chór „Gorce” jest jedynym w Polsce wykonawcą utrzymanych w takim właśnie stylu kompozycji J.E. Titza wybitnego twórcy związanego z Nowym Targiem. Oprócz pieśni podhalańskich „Gorce” mają w swoim repertuarze wiele utworów religijnych (w tym rzadko wykonywanych góralskich kolęd), patriotycznych, a także liczne dawne i współczesne kompozycje na chór - twórców z różnych stron świata. Obecnie chór liczy około 50 osób. W latach 1966-1997 chórem dyrygował mgr Jan Szostek. Od 1997 jego dyrygentem jest mgr Janina Glińska.
Bilety dostępne tutaj oraz w kasie biletowej RCKP (ul. Kolejowa 1, poniedziałek - piątek w godz. 10:00-17:30 oraz na godzinę przed wydarzeniem).
Wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym. Obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk.