W czasach przedchrześcijańskich słowo kolęda oznaczało upominek darowany na Nowy Rok. Zwyczaj ten przywędrował na ziemie słowiańskie z Rzymu i był tradycją noworoczną, której towarzyszyło śpiewanie pieśni o charakterze życzeń i ofiarowywanie darów kolędnikom.
Część badaczy uważa, że wyraz kolęda wywodzi się od słowa koło i jest związana ze świętowaniem nowego cyklu rocznego. Dawni Słowianie łączyli kolędowanie z magią wegetacyjną i zaklinaniem urodzaju i płodności. Zarówno stroje, zachowanie, jak i teksty kolędników cechowała wyraźna symbolika i wiara w magiczną moc sprawczą. Dopiero chrystianizacja nadała kolędzie nowe znaczenie.
Rodowód kolędy przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu, który wraz ze swoimi współbraćmi w czasie pasterki odprawianej na leśnej polanie w Braccio, we Włoszech, w 1223 roku przedstawił scenę narodzin Chrystusa. Kościół zaadaptował ludowe zwyczaje, łącząc je z błogosławieniem domów w Trzech Króli.
Dzisiaj słowem kolęda określamy pieśni o tematyce bożonarodzeniowej, śpiewane w domach (kolędy domowe, inaczej zwane pastorałkami), kościołach czy też podczas wystąpień kolędników.
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza zatem na takie właśnie kolędowanie przy wspólnym stole. Odbędzie się ono 20 stycznia (piątek) o godz. 16:00.