K67 – nazwa ta, zgoła enigmatyczna, przywołuje na myśl jakąś wymyślną broń wysokiego kalibru – mimo że skojarzenie nie trafia w dziesiątkę, określa ono projekt, którego daleki zasięg sprawił, że stał się orężem masowego rażenia postmodernistycznego designu – dzisiaj niejednokrotnie rażącego w swej formie.
W czasie niedzielnego spotkania organizatorzy spróbują rozebrać na czynniki składowe, nie tylko sam projekt K67 – czyli Kiosk wprowadzony do produkcji w 1967 roku w ówczesnej Jugosławii, familiarnie nazywany „jugokioskiem”, ale też jego fenomen. Ułatwi to znacznie zamysł samego autora – Słoweńca, Sašy Mächtiga - który K67 zaprojektował jako obiekt modułowy, do łatwego montażu i dowolnego komponowania z podstawowych „komórek”, mogących dowolnie wrastać w tkankę nowoczesnego miasta.
Na przestrzeni lat K67 stał się istnym wehikułem, oferując swym użytkownikom podróże zwłaszcza kulinarne. Dziś – zdawałoby się - w sposób mało wysmakowany, serwuje podróż w czasie.
K67 to prawdziwy temat pod budkę, bo za minutkę zamykam budkę… K67 i jego bezpośredni następcy znikają powoli z przestrzeni miasta. Jaki los czeka zatem krośnieńskie „jugokioski”?
Wykład wygłosi Katarzyna Solińska.
Organizatorzy zachęcają wszystkich do włączenia się w organizację wykładu. Jeśli ktoś ma do przekazania ciekawostki na temat "jugokiosków" albo jest w posiadaniu interesujących fotografii, proszony jest o zgłoszenie się do pracownika BWA - Katarzyny Solińskiej. Tel. 13 43 261 87 lub na adres mailowy k.solinska@bwakrosno.pl