Film

Kinolub - festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży w BWA

 • star_border
  Pokazy specjalne i warsztaty krytyki filmowej.
 • schedule
  09 czerwca 2019 (niedziela) - 15 czerwca 2019 (sobota)
 • location_on
  BWA (Krosno, ul. Portiusa 4)
 • note
  Wstęp wolny

Stałym i najważniejszym elementem programu są pokazy filmów dla dzieci i młodzieży, międzynarodowych produkcji, aktorskich i animowanych, wartościowych pod względem rzemiosła filmowego, jak i przekazywanych treści.

Projekcjom weekendowym towarzyszyć będą otwarte warsztaty dla rodzin. W tygodniu czekają na uczniów warsztaty krytyki filmowej, które mogą zainspirować uczestników do udziału w konkursie na recenzję filmową organizowanym przez Festiwal Kinolub.

BWA

Mali podróżnicy (4+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 47 min.

9 czerwca 2019 (niedziela), godz. 11:00
po seansie: otwarte warsztaty animacji dla rodzin (młodsze dzieci) "Tło na pierwszy plan"

 • Światełko
  Wielka Brytania, 2018, 15′
  reż. Melissa Pinto

W ciemnym lesie nawet doświadczonym wędrowcom nie jest łatwo znaleźć właściwą drogę. Jedyną pomocą są gwiazdy na niebie. Okazuje się, że czasami można wspiąć się po drzewach na tyle wysoko, żeby jednej dosięgnąć i się z nią zaprzyjaźnić.

 • Wieloryb i księżyc
  Iran, 2018, 4′
  reż. Reyhane Kavosh & Ali Raeis

Irańska opowieść o wielorybie zakochanym w księżycu, do którego próbuje każdej nocy doskoczyć. Wreszcie którejś nocy to księżyc przybywa w głębiny na spotkanie z wielorybem. Czasem jednak cena spełnionych marzeń bywa wysoka.

 • Wander
  Kanada, 2018, 4′
  reż. Daniela Monzon Leotaud

Króciutka animacja, którą sama reżyserka określa jako jej “list miłosny do Wenezueli”, pokazuje spokojne życie niezwykłej gigantycznej dziewczynki pośród barwnych południowoamerykańskich krajobrazów.

 • Zabawna rybka
  Francja / Szwajcaria, 2017, 6′
  reż. Krishna Chandran A. Nair

Kolorowa animacja o rybkach, które pewnego dnia napotykają czerwonego kolegę dryfującego na powierzchni oceanu. Starają się przeprowadzić akcję ratunkową, nie zdając sobie sprawy z omyłki – widzą tak naprawdę czerwony balonik.

 • Domki w Japonii
  Rosja, 2018,13′
  reż. Viktor Azeev

Samochód kempingowy Grześ chce zostać poetą, ale brak mu talentu do rymów. Wyrusza więc do Japonii, gdzie tradycyjne wiersze haiku pisze się bez rymowania. Kolorowa rosyjska bajka, która pozwala nawet najmłodszym poznać kawałek dalekiego świata.

 • Nasi astronauci
  Rosja, 2018, 7′
  reż. Galina Golubeva

Muzyczna animacja, utrzymana w stylistyce słowiańskiego folkloru, za pomocą piosenki pokazuje nieprawdopodobne przygody pierwszych astronautów. W narrację wplecione zostały fragmenty autentycznego wywiadu z Jurijem Gagarinem.

 • Jeden łyk
  RPA, 2017, 14′
  reż. Diek Grobler

Ten pomysłowo animowany film przedstawia australijską aborygeńską legendę o żabie Tiddalik, która w upalny dzień wypiła całą wodę z jeziora. Inne zwierzęta będą próbowały różnych sztuczek, aby wodę odzyskać.


Moja żyrafa (6+)

9 czerwca 2019 (niedziela), godz. 13:00
Holandia, 2017, 74 min.
reż. Barbara Bredero
po seansie: otwarte warsztaty animacji dla rodzin (starsze dzieci) "Antek i zwierzaki"

Rafałek i Raf to najlepsi przyjaciele, którzy w ten sam dzień obchodzą urodziny. W tym roku razem kończą cztery lata. Dla Rafałka oznacza to, że niedługo pójdzie pierwszy raz do szkoły. Niestety okazuje się, że Raf nie będzie mógł do niego dołączyć. Wszystko dlatego, że Raf jest żyrafą, mieszkającą w zoo, gdzie pracuje dziadek Rafałka. Dorośli upierają się, że szkoła to nie miejsce dla żyraf, nawet dla tych magicznych, które potrafią mówić. Przyjaciele będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom, gdy Rafałek zacznie spędzać czas z nowymi przyjaciółmi.


Mimo przeciwności (9+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 73 min. 

10 czerwca 2019 (poniedziałek), godz. 17:00

 • Śnieg
  Armenia, 2018, 13′
  reż. Aren Malakyan

Arman ma 9 lat i najważniejszy dla niego jest osiedlowy turniej piłki nożnej. Jednak gdy jego chory dziadek zdradza mu, że wyłącznie śnieg może postawić go na nogi, Arman jest zdeterminowany zrealizować tę misję. Ale skąd wziąć latem śnieg w Erywaniu?

 • Lustro
  Chiny, 2017, 7′
  reż. Cheng Chao

Chiny. Nowy w mieście chłopiec poszukuje przyjaciół. Dołącza do grupki kolegów grających w ping-ponga i szybko orientuje się, że są oni obserwowani z okna przez tajemniczą dziewczynkę. Postanawia do niej dotrzeć i dowiedzieć się kim jest obserwatorka.

 • Buty 
  Indie, 2018, 11′
  reż. Ajitpal Singh

Indie. Dwóch przyjaciół o całkowicie odmiennym pochodzeniu społecznym i klasowym łączy piłka nożna. Para prawdziwych piłkarskich korków sprawi, że będą musieli zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami. Czy pieniądze zdecydują o losie przyjaźni?

 • Krenk
  Włochy, 2018, 18′
  reż. Tommaso Santi

Gianni, Włoch chińskiego pochodzenia, dostaje w szkole zadanie zaopiekowania się nowym uczniem w klasie. Cieszy się z odpowiedzialnej roli, ale jednocześnie obawia, że nowy kolega zajmie jego miejsce w drużynie piłkarskiej i odbierze mu przyjaciół.

 • Jeż
  Francja, 2018, 5′
  reż. Vaibhav Keswani, Jeanne Laureau, Colombine Majou, Morgane Mattard, Kaisa Pirttinen, Jong-Ha Yoon

Pasją małego chłopca są jeże, które żyją w przydomowym ogródku. Zainteresowanie przeradza się prawie w obsesję, gdyż chłopiec bezustannie opowiada o nich wszystkim. Niestety niezwykła przyjaźń z jeżami to jego sposób na radzenie sobie z osamotnieniem i problemami rodzinnymi.

 • Warszawski Rudzik 
  USA, 2018, 7′
  reż. Galina Golubeva

Zima 1945 roku w Warszawie. Mała dziewczynka wędruje przez zdewastowane w czasie wojny miasto. Pocieszenie znajduje w książkach i w opowieściach napotkanej tajemniczej postaci. To spotkanie uczy ją, że w każdych okolicznościach warto mieć nadzieję.


Spotkania (15+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 89 min.

11 czerwca 2019 (wtorek), godz. 17:00

 • Druga Klasa
  Szwecja, 2018, 14′
  reż. Jimmy Olsson

Charlotte jest czarnoskórą nauczycielką drugoklasistów, która zostaje zaatakowana na ulicy przez neonazistę. Kiedy powraca do pracy odkrywa, że mężczyzna, który ją zaatakował, jest ojcem jednego z jej uczniów. Przed nimi trudne wyzwanie – lekcja pokoju i wybaczenia.

 • Na opuszkach palców
  Rosja, 2018, 8′
  reż. Daria Barsukova

Nieoczekiwane przelotne spotkanie młodego muzyka i tajemniczej dziewczyny w trakcie głośnego koncertu pozwala im nawiązać znajomość poprzez pisanie wiadomości na ekranie telefonu. Muzyk zaryzykuje wszystko, by ją odnaleźć i poznać.

 • Poligraf 
  Hiszpania, 2019, 10′
  reż. Marta López-Fdez

Dziewczyna przyprowadza do domu kolejnych adoratorów, by przedstawić ich ojcu. Ten wymyśla dla nich skomplikowane zadania, którymi weryfikuje kandydatów. Po przetestowaniu kilku, ojciec wskazuje idealnego wybranka. Ale czy ten będzie idealny również dla niej?

 • 1 – 0 
  Zjednoczone Emiraty Arabskie, 2017, 10′
  reż. Nada Elazhary

Arabia Saudyjska. Nastolatka omyłkowo wysyła do ojca wiadomość skierowaną do swojego chłopaka. Wpada w panikę. Musi zrobić wszystko, by ten jej nie przeczytał. Czy zdąży skasować smsa, zanim ojciec skończy oglądać mecz?

 • Ahmed i Markus
  Szwecja, 2017, 9′
  reż. Maria Eriksson-Hecht

Dzień z życia dwóch uczniów liceum w Szwecji. Markus wraz z kolegami znęca się nad Ahmedem, poniżając go i prześladując. Jednak gdy wraca do domu, sam doświadcza przemocy. Film zadaje pytania o prześladowców i ofiary oraz o możliwość przerwania łańcucha nienawiści.

 • Świtezianka
  Polska, 2018, 19′
  reż. Siostry Bui

Doskonale zrealizowana ekranizacja ballady Adama Mickiewicza. Mroczne ludowe podanie o tragicznej miłości wędrowca i nimfy przeniesione zostaje do czasów współczesnych, aby wraz z rozwojem akcji zamienić się na ekranie w magiczną i baśniową opowieść.

 • Alan
  Iran, 2017, 20′
  reż. Mostafa Gandomkar

Wiele kurdyjskich rodzin mieszkających w Syrii i Iraku straciło swoje domy i rodziny w czasie wojny oraz ataków grupy terrorystycznej ISIS. Ten krótki film dokumentalny przedstawia losy jednej z nich i przybliża widzom życie i kulturę Kurdów.


Nieustraszeni (11+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 80 min.

12 czerwca 2019 (środa), godz. 17:00

 • Rzeczni sąsiedzi 
  Iran, 2018, 18′
  reż. Keyvan Fahimi

Film dokumentalny o dzieciach żyjących w małej wiosce w Kurdystanie, którą od świata oddziela rzeka. Dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajane są do trudnej i odpowiedzialnej obsługi rzecznego promu, zamiast bawić się z rówieśnikami, chodzić do szkoły i cieszyć się dzieciństwem.

 • Ponowne narodziny 
  Hiszpania, 2018, 7′
  reż. Jorge Naranjo

Ponowne narodziny to szczególne wydarzenie dla wszystkich, którzy przeszli transplantację. Bohaterami filmu są osoby dzielące się z widzem swoją historią, marzeniami i planami na przyszłość oraz emocjami związanymi z chorobą i dojściem do zdrowia.

 • Gol 
  Indie, 2018, 9′
  reż. Manoj S Nair

Krótka podróż do południowych Indii, gdzie niepełnosprawny chłopak marzy o rozegraniu meczu piłki nożnej. Znajduje bliskie osoby, które wspierają go w realizacji tego marzenia i dają mu siłę, żeby mimo swoich ograniczeń mógł stanąć na boisku.

 • We wsi gadają 
  Polska, 2018, 12′
  reż. Grzegorz Paprzycki

Metaforyczna historia. Dwóch romskich chłopców słyszy plotki o mieszkającym samotnie w lesie staruszku, który w Afryce dorobił się fortuny. Postanawiają sprawdzić, ile jest w tym prawdy, nawet gdy jeden z nich przeczuwa, że wyprawa może skończyć się nieszczęściem.

 • Kryjówka
  Indie, 2017, 15′
  reż. Dave Deohans

Jimmy codziennie bawi się ze swoim przyjacielem DD. Czy któregoś dnia uda mu się wyjść z ich wspólnej kryjówki i dołączyć do grupki bawiących się dzieci? Indyjski krótki film o nowych przyjaźniach i o przyjaciołach, których czasem trzeba pożegnać.


Dookoła świata (11+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 83 min.

13 czerwca 2019 (czwartek), godz. 17:00

 • Prezent Alice 
  Włochy, 2018, 15′
  reż. Gabriele Marino

Alice, młody filmowiec, kończy 10 lat. Z tej okazji czeka na nią wiele prezentów i atrakcji zaplanowanych osobno przez każde z jej rozwiedzionych i skonfliktowanych rodziców. Solenizantka jednak ma tylko jedno marzenie, które wyrazi za pomocą sztuki filmowej.

 • Prymus
  Francja, Liban, 2018, 26′
  reż. Wissam Charaf

Liban. Trzynastoletni Chadi jest najlepszym uczniem w klasie. Podkochuje się w rówieśniczce Rayi, ale nie ma śmiałości, by z nią porozmawiać. Przebojowa Raya nie zwraca na niego uwagi, aż do czasu, kiedy orientuje się, że może wykorzystać go do własnych celów.

 • Daisy  
  USA, Tajwan, 2018, 4′
  reż. Yu Yu

Ujmująca pięknem i precyzją wykonania tajwańska animacja poklatkowa o przyjaźni dziewczynki i robota w niebezpiecznych czasach wojny. Gdy front dotrze do ich cichego domku na odludziu, nic już nigdy nie będzie takie samo.

 • Mur   
  Izrael, 2018, 14′
  reż. Roy Zafrani

Przypadkowe spotkanie dwóch chłopców, Żyda i Palestyńczyka da początek przyjaźni. Bohaterowie przekonają się, że stereotypy dotyczące różnic kulturowych są nieprawdziwe, a mur, który ich dzieli, łatwo przełamać wspólną zabawą i płynącą z niej radością.

 • Gwiezdny pył 
  Meksyk, 2017, 14′
  reż. Aldo Sotelo Lázaro

Meksyk. Adan pomimo młodego wieku pomaga w pracy swojemu ojcu, kierowcy śmieciarki. Pewnego dnia obowiązki zaprowadzą go do szkolnej klasy w czasie lekcji przyrody. W chłopcu budzi się ciekawość świata i chęć dalszej edukacji mimo trudnych warunków życiowych.

 • Gry
  Turcja, 2019, 6′
  reż. Elif Yiğit

Opowieść chłopca, który wraz z rodziną wrócił do domu po wojnie na Bliskim Wschodzie. Wśród gruzów domów, bez wielu swoich przyjaciół, dzieci wciąż grają w kulki, biegają po boisku i marzą o lepszym świecie.


Biblioteka (9+)

14 czerwca 2019 (piątek), godz. 17:00
Iran, 2018, 78 min.
reż. Mohammadreza Haji Gholami

Rasool stara się pomóc swojej siostrze Sarze, borykającej się z jąkaniem. Zdaniem nauczyciela jej problem można pokonać, czytając książki. Niestety w małej wiosce w Iranie, gdzie mieszkają, bardzo trudno je zdobyć. Szczególnie książki dla dzieci. Pomysł stworzenia biblioteki wydaje się prostym rozwiązaniem, ale czy spodoba się mieszkańcom? I skąd wziąć pieniądze na zakup książek? To tylko część wyzwań i przeciwności, jakim będzie musiał stawić czoło Rasool.


Nasi najbliżsi (4+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 48 min. 

15 czerwca 2019 (sobota), godz. 11:00
po seansie: otwarte warsztaty dla rodzin (młodsze dzieci)

 • Wyobrażaciel
  Francja, 2018, 6′
  reż. Robin Barriere

Kilkuletni, nieśmiały chłopiec wymyśla sobie małego animowanego przyjaciela, aby z nim spędzać czas. Niespodziewanie jednak to właśnie Wyobrażaciel popycha bohatera do zabawy z innymi dziećmi. Pomysłowe połączenie filmu i animacji.

 • Władcy mysz
  Francja, 2018, 8′
  reż. Jade Baillargeault, Nazli Doale, Dimitri James, Quang Daniel La, Morgane Lau, Mélanie Pango, Manon Pringault

Niecodzienne znalezisko grupy mieszkających w podziemnym tunelu myszy zaowocuje wyprawą pełną przygód. Mysia saga, czerpiąca z klasycznej historii Władcy Pierścienia, w ciekawy sposób przenosi świat fantasy w życie gryzoni.

 • Na miarę
  Francja, 2018, 7′
  reż. Léa Cousty, Chloé Astier, Raphaël Guez, Mélanie Fourgeaud, Hugo Bourriez, Victoire Le Dourner

Francja. Młody krawiec zaczyna pracę dla prestiżowego domu mody, gdzie okazuje się, że wszyscy jego współpracownicy to zwierzęta. Czy uda mu się uszyć dla siebie kostium na miarę, żeby nie wyróżniać się na ich tle? Czy na pewno musi się ukrywać?

 • Maraude i Murphy
  Francja, 2018, 5′
  reż. Helene Ducrocq

Historia wspólnej wyprawy dwóch nietoperzy: Maraude jest nietoperzem z miasta, a Murphy mieszka w leśnej grocie. Wspólnie będą polować na muchy, ścigać się między drzewami, znajdywać podobieństwa i różnice między ich codziennością.

 • Opowieści Babci Zinzin: Koszyk
  Francja, 2018, 11′
  reż. Yannick Lecoeur

Babcia Zinzin, podróżniczka o przeszłości pełnej szalonych przygód, opowiada swojemu wnuczkowi ludową historię z Sierra Leone o powstaniu nocy, która wylała się z księżycowego koszyka. Francuska animacja dla widzów w każdym wieku.

 • Kanapa
  Tajwan, 2018, 19′
  reż. Jack Shih

W wyobraźni kilkuletniego chłopca zwykła kanapa stojąca w salonie może być wspaniałym statkiem kosmicznym, w którym wyruszy na podbój galaktyki. Przynajmniej do czasu, gdy ojciec nie zagoni go do spania. Wtedy sam może usiąść na kanapie…

 • Cierpliwości
  Francja, 2018, 10′
  reż. Clotilde Chivot, Camille Heng, Caroline Marcon, Justine Mettler, Marianne Reine, Tiphaine Vergriete

Ośmioletnia Margot jest zmuszona spędzić wakacje z dziadkiem, którego wcześniej nie znała. Dziadek okazuje się być nie tylko stary i zrzędliwy, ale nieoczekiwanie jest też… prawdziwym niedźwiedziem. Czy uda im się znaleźć wspólny język?


Wyzwania i przygody (6+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 68 min.

15 czerwca 2019 (sobota), godz. 13:00
po seansie: otwarte warsztaty dla rodzin (starsze dzieci)

 • Odkrywca
  Dania, 2018, 12′
  reż. Karla Nor Holmbäck

Spragniona przygód Holly spędza wakacje u dziadka. Pewnej nocy widzi świetlisty kamień, który ląduje po drugiej stronie wyspy. Wraz z żółwiem Skorupkiem wyrusza w magiczną podróż, by odkryć tajemnicę tego niesamowitego wydarzenia.

 • 4 za 10
  Indie, 2019, 10′
  reż. Rahul Yadav

Bohaterką filmu jest 7-letnia dziewczynka, która smuci się z powodu zakończenia roku szkolnego. Zaskakujące zakończenie pokazuje nam rzeczywistość dzieci, które w Indiach już w bardzo młodym wieku muszą pracować, zaniedbując własną edukację.

 • Szkoła omletów
  Szwajcaria, 2018, 10′
  reż. Fernando Barreto Arroyave

Poupiot to młody wilk, który bardzo nie lubi swojej wilczej szkoły. Zamiast uczyć się wyć do księżyca, chciałby zostać wegetarianinem i przyjaźnić się z kurczakami. Animacja o wyborze własnej drogi i konfrontacji z odrzuceniem w lekkiej metaforycznej formie.

 • Doskonałe urwisy
  Rosja, 2018, 13′
  reż. Tatiana Kiseleva

W specjalnym sanatorium doktor Piatkin szuka sposobu, aby obudzić niesforne i psotne dzieciaki w nazbyt przykładnie ułożonych oraz bezkompromisowo grzecznych dzieciach. Z pomocą przyjdzie mu mały magiczny przyjaciel.

 • Skromna przegrana
  Wielka Brytania, 2018, 9′
  reż. David Barr

Między ośmioletnią Tiny, a jej starszym bratem trwa nieustająca wojna domowa. Dziewczynka ma jednak plan, jak dać nauczkę bratu, który nigdy nie gra fair. Czy po wielu dniach kalkulacji i przygotowań tym razem to ona będzie górą?

 • Dom dla lalek
  Turcja, 2018, 5′
  reż. Ezgi Temel

Turcja. W sklepie z zabawkami chłopiec zostaje zmuszony do wyboru takiej zabawki, którą według jego mamy, powinni bawić się chłopcy. Nie podda się jednak i będzie dążył do realizacji swoich pasji, przekonując rodzinę do porzucenia stereotypów.

 • Dzień matki
  Kanada, 2018, 9′
  reż. Alexander Desouza

Nieśmiały 12-letni chłopiec postanawia pomóc swoim młodszym sąsiadom w przygotowaniu odświętnego śniadania na Dzień Matki. Okazuje się to być wyzwaniem nie tylko kulinarnym, gdyż bohater musi zmierzyć się również z własnym smutkiem i wspomnieniem mamy.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward
schedule opublikowano 04.06.2019 19:29
equalizer przeczytano 747 razy
person źródło informacji: BWA Krosno
inne wydarzenia
REKLAMA