Film

Kinolub - festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży w BWA

  • Pokazy specjalne filmów z całego świata, warsztaty.
  • 26 września 2021 (niedziela) - 29 września 2021 (środa)
  • Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Wstęp wolny, konieczne zapisy

Kinolub to festiwal filmowy dla młodych widzów, który odbywa się w kinach i ośrodkach kultury w Polsce południowo-wschodniej. 

Stałym i najważniejszym elementem programu we wszystkich miastach festiwalowych są pokazy filmów dla dzieci i młodzieży, międzynarodowych produkcji, aktorskich i animowanych, wartościowych pod względem rzemiosła filmowego, jak i przekazywanych treści.

Zapisy pod numerem: 13 43 261 87

Jackie i Oopjen (9+), 90 min.

26 września 2021 (niedziela), godz. 10:00
Holandia, 2020, 74 min.
reż. Annemarie van de Mond

Dla dwunastoletniej Jackie amsterdamskie Rijksmuseum to drugi dom. Dzieli go z najbardziej znanymi dziełami flamandzkiego malarstwa – okazuje się, że całkiem dosłownie. Pewnej nocy tajemnicza Oopjen wychodzi z XVII-wiecznego portretu autorstwa Rembrandta i prosi dziewczynę o pomoc. Jackie, która nie ma wielu przyjaciół, znajduje w niej towarzyszkę niezapomnianych przygód.

Po seansie: Ja i Oopjen, czyli przygoda w ramach sztuki - warsztaty

- Początkiem naszej przygody będzie wizyta w BWA. Wspólnie z Oopjen wyjdziemy poza ramy oglądanego filmu i obrazów w galerii. Poznamy czasy Rembrandta, odwiedzimy też inne, bardziej lub mniej znane obrazy, i zaprosimy ich bohaterów do wspólnej podróży. Kto wie, może Oopjen będzie do twarzy w kolorowej sukni namalowanej przez Moneta, ze słonecznikami van Gogha we włosach, w towarzystwie łasiczki oswojonej przez Leonarda da Vinci. A to dopiero początek przygody w ramach sztuki - zachęca prowadząca warsztaty Katarzyna Solińska.


Zwroty akcji (6+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 79 min. 

27 września 2021 (poniedziałek), godz. 10:00

  • Maija
    Francja, 2019, 8 min.
    reż. A.Nollet, M. Faraud, M. Hirth, E. Versini, J. Chen, P. Charpentier

Na jednej z nordyckich wysp mała dziewczynka Maïja czeka, aż jej ojciec powróci z morskiej wyprawy. Z niepokojem obserwuje pogarszającą się pogodę. Im bardziej się niecierpliwi, tym bardziej wyobraźnia zaczyna płatać jej figle.

  • Kryształ Nithoan
    Kolumbia, 2020, 12 min.
    reż. Marina Karpova

Księstwo Nithoan zaatakował straszny smok. W opowieści dziadka głównego bohatera smokiem jest nowotwór, a on sam – nadwornym magiem pomagającym rodzinie królewskiej. Czy z pomocą wyobraźni poradzą sobie z nieuleczalną chorobą?

  • Siedem koźląt
    Rosja, 2020, 5 min.
    reż. Marina Karpova

Nowoczesne spojrzenie na bajkę o wilku i siedmiu koźlętach. Już na samym początku historii małe kózki wpuszczają wilka do swojego domu. Zarówno bohaterów, jak i widzów, czeka niemała niespodzianka.

  • Dama Pik
    Kanada, 2019, 12 min.
    reż. Sydney Posliff

Ana, młoda adeptka magicznych sztuczek, wątpi w swoje umiejętności. A już za kilka dni ma wystąpić przed publicznością. Stojące przed nią trudności i wyzwania uświadomią jej, że magia nie leży w kartach, a w magiku, który je trzyma.

  • Fale Eteru
    Polska, 2019, 6 min.
    reż. Agata Perszutów

Krótka animacja, której główny bohater zafascynowany jest konstrukcją i działaniem radia. W przystępny, niezwykły sposób przedstawia działanie fal radiowych, zwłaszcza możliwość skontaktowania się z kosmitami!

  • Wesołych Babulinek!
    Rosja, 2020, 8 min.
    reż. Natalia Mirzoyan

Rodzice Maszy wychodzą na przyjęcie noworoczne i zostawiają ją z babcią. Gdy tylko pojawią się liczni goście zaproszeni do domu przez babcię, pozornie nudny wieczór zamieni się w szaloną zabawę.

  • Dziadek
    Łotwa, 2019,14 min.
    reż. Agnese Laizane

Mama zostawia Emilię na wsi pod opieką dziadków. Tam dziewczynka znajduje porzucone malutkie kotki. Musi znaleźć właściciela, zanim o wszystkim dowie się dziadek. To historia bez szczęśliwego zakończenia.

  • Dziewczyna z końca ogrodu
    Irlandia, 2019, 14 min.
    reż. Bonnie Dempsey

Nieoczekiwane spotkanie wielbicielki science fiction Lucy i tajemniczej dziewczyny, która przedstawia się jako uciekinierka z rządowego laboratorium. W rzeczywistości Zed mieszka w irlandzkim ośrodku dla uchodźców.


Diva of Finland (15+), 90 min. 

27 września 2021 (poniedziałek), godz. 18:00
Finlandia, 2019, 90 min.
reż. Maria Veijalainen

Osiemnastoletnią Hennę dosłownie oślepiła zazdrość o nową koleżankę, Silję. W wyniku uknutych intryg dochodzi do wypadku, w którym Henna rzeczywiście traci wzrok. Kiedy go odzyskuje, postanawia kontynuować szaradę i nie ściągać z oczu ciemnych okularów. Dzięki temu może jeszcze chwilę pozostać w centrum uwagi. Okazuje się jednak, że podstępem nie osiągnie zamierzonego celu.


Dla odkrywców (9+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 78 min. 

28 września 2021 (wtorek), godz. 10:00

  • Jego buty
    Iran, 2019, 25 min.
    reż. Ahmad Seyedkeshmiri

Czy łatwo przyznać się do zgubienia szkolnego podręcznika? Dla Mahbube będzie to początek serii kłamstw, w które wciągnięty zostanie również biedny kolega z jej klasy. Tymczasem okaże się, że za złe traktowanie można odpłacić dobrocią.

  • Pełnia księżyca
    Argentyna, 2019, 13 min.
    reż. Tomás Morelli

Luna mieszka z nadopiekuńczym tatą w starej kamienicy. Chciałaby sama wychodzić z domu, ale tato nie pozwala jej na swobodę. Dziewczynka nie chce być księżniczką zamkniętą w wieży, dlatego wraz z sąsiadem obmyślają plan ucieczki.

  • Wszystkiego najlepszego
    Norwegia, 2018, 10 min.
    reż. Kristine Rande

Na przyjęcie urodzinowe Kine przychodzi chłopak z biednej rodziny, Terje. Inne dzieci wyśmiewają się z niego, aż do momentu, w którym niespodziewane wydarzenie pozwala głównej bohaterce zobaczyć, kto naprawdę jest wart przyjaźni.

  • Najdalej
    USA, 2019, 19 min.
    reż. Kyung Sok Kim

Akcja filmu toczy się w obozie przyczep kempingowych w Kalifornii. Gdy okazuje się, że wszyscy mieszkańcy muszą zostać ewakuowani, Jessie i Lucas będą się starali dobrze spędzić ostatnie wspólne chwile i poradzić sobie ze smutkiem.

  • Święto
    Kanada, 2019, 11 min.
    reż. Mahsa Razavil

Ośmioletnia Ada przeniosła się z rodzicami z Turcji do Kanady. Choć pochodzi z rodziny imigrantów, pod presją koleżanek z klasy, będzie się starała przekonać swoją mamę do urządzenia tradycyjnego Święta Dziękczynienia.


    Przełamać siebie (15+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 93 min. 

    28 września 2021 (wtorek), godz. 18:00

    • Słuchaj, tato!
      Rosja, 2019, 13 min.
      reż. Olga Poliektova, Tatiana Poliektova

    Zobrazowany za pomocą animacji list głównego bohatera do ojca. Poza refleksją, jak relacja z tatą ukształtowała jego życie, zawiera wspomnienia chłopca, jego odczucia i emocje, oraz wiele słów, których nigdy nie było okazji powiedzieć na głos.

    • Tancerka
      Niemcy, 2019, 19 min
      reż. Korbinian Dufter

    Zespół tancerzy przygotowuje się do konkursu. Na scenie brakuje tylko Lisy, której lekarze kategorycznie zabronili występów. Dziewczyna nie może pogodzić się z tym, że ma spędzić życie w szpitalu, zamiast walczyć o to, co najważniejsze.

    • Marsz Nieobecnych
      Meksyk, 2020, 10 min
      reż. Kristine Rande

    Przez pięknie animowane miasto z żelaza przechodzi ogromna rządowa parada. Tylko czujny obserwator dostrzeże grupkę protestujących przeciwko totalitarnemu reżimowi. Wkrótce młody dziennikarz przekona się o skali stosowanych represji.

    • Jarmułka
      Niemcy, 2018, 25 min.
      reż. Lukas Nathrat

    Wymagająca refleksji, oparta na faktach historia Oskara, który uczy się w wielokulturowej szkole w Niemczech. Nienawiść jego muzułmańskich kolegów do jego żydowskiego pochodzenia doprowadza do wielu niebezpiecznych sytuacji.

    • Nieokiełznana
      Iran, 2019, 15 min.
      reż. Saleh Kashef

    Presja, jaką nauczyciele i rodzice wywierają na Hanie, jest ogromna. Uczennica irańskiego liceum startuje w konkursie poetyckim, który polega na recytowaniu wersów z pamięci. Tam spotka dziewczynę, która jest jej przeciwieństwem.

    • Pocałunek
      Peru, 2019, 11 min
      reż. Alexa Centurión

    Przed pierwszym pocałunkiem najlepiej poradzić się najlepszej przyjaciółki. Nie zaradzi to wszystkim irracjonalnym strachom, dlatego Ane będzie musiała samodzielnie zmierzyć się z własną nieśmiałością, gdy Natalia zaprosi do nich Victora.

    kinolub

    Nowe wyzwania (11+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 102 min. 

    29 września 2021 (środa), godz. 10:00

    • Luce i ja
      Włochy, 2019, 10 min.
      reż. Isabella Salvetti

    Dziesięciolatek, w kostiumie superbohaterki, spieszy się na ważne spotkanie. Ojciec stara się go dowieźć na czas, ale tego dnia wszystko staje im na drodze. Czy ich misja zakończy się powodzeniem?

    • Mój mały brat, Seung-hyuk
      Korea Południowa, 2019, 19 min.
      reż. Deok Geun Kim

    Wzruszająca historia dwóch braci w obliczu rozwodu rodziców. Min-hyuk cierpi na ADHD i ma zamieszkać z matką, bo nie może sam chodzić do szkoły. Seung-hyuk postanawia sprawdzić, czy brat znajdzie drogę i da sobie radę.

    • Kto widział Bustera?
      Wielka Brytania, 2019, 6 min.
      reż. Emmanuel Li

    Brytyjska komedia przygodowa o szczęśliwym, choć niespodziewanym zakończeniu. Poszukiwania zaginionego psa Bustera będą dla dwunastoletniego Jacoba serią niesamowitych spotkań z mieszkańcami jego wioski.

    • Dylemat jeża
      Szwajcaria, 2019, 12 min.
      reż. Francesca Scalisi

    Lea trenuje skoki do wody pod okiem swojego trenera i ojca. Jest zmotywowana i zdyscyplinowana. Każda chwila dnia jest zaplanowana i podporządkowana sportowi. Dziś przed nią ważne zawody, ale nie wszystko układa się po jej myśli.

    • Salima
      Francja, 2018, 15 min.
      reż. Marie Cécile Lucas

    Dla nastolatki opieka nad koleżanką, która cierpi na białaczkę, to wielkie wyzwanie. Elise codziennie przynosi jej lekcje, ale musi też poradzić sobie z własną frustracją. Postanawia wziąć Salimę na jej być może ostatnią przygodę.

    • Korki
      Turcja, 2019, 10 min.
      reż. Abdullah Şahin

    Ilyas i Ahmet przyjaźnią się z syryjskim uchodźcą Emirem. Ilyas trenuje do testów sprawnościowych, aby móc dołączyć do drużyny piłki nożnej. Potrzebne mu będą wygodne korki. Ta prosta historia ma nieoczekiwane zakończenie.

    • Buziak
      Holandia, 2019, 30 min.
      reż. Nima Moghagheh

    Abdi mieszka w holenderskim ośrodku dla uchodźców. W te wakacje planuje zabrać piękną Leyli na dyskotekę. Mimo trudnych wydarzeń w tle, to film o dorastaniu i przyjaźni prowadzony w szybkim tempie letniej komedii.


    W pogoni (15+) - pasmo filmów krótkometrażowych, 93 min. 

    29 września 2021 (środa), godz. 18:00

    • Insta-marzenia
      Dania, 2019, 7 min.
      reż. Peter Bjerre Salling

    Laura, początkująca instagramerka potrzebuje dobrego zdjęcia. Angażuje kuzynkę, która ma doświadczenie i pokaźną liczbę obserwujących jej profil. By osiągnąć zamierzony efekt, Laura musi wyjść ze strefy komfortu i przekroczyć swoje granice.

    • Krajanki
      Polska, 2018, 12 min.
      reż. Anna Drozdek

    Dla Niny życie to ciągłe żonglowanie nauką w liceum, treningami i opieką nad małą siostrą Basią. Radzi sobie dzięki porządkowi, jaki narzuciła. Seria nieoczekiwanych zdarzeń sprawia, że jej życie zaczyna się wymykać spod kontroli.

    • Instyknt
      Francja, 2019, 5 min.
      reż. A. Allender, V. Kirsch, E. Thomasson, L. Belmonte, M. Antoine, C. Guillermin

    Poruszająca, krótka animacja o polowaniu w środku zimy. Myśliwy oddziela się od grupy i zostaje w głębi lasu sam na sam z niedźwiedziem. Czeka go niezwykła przygoda, która sprawi, że spojrzy inaczej na zwierzęta i łowiectwo.

    • Więzi
      Francja, 2019, 19 min.
      reż. Pauline Broulis

    Trzy kobiety, trzy pokolenia. Juliette, Nathalie i Anne mieszkają razem i opiekują się sobą nawzajem. Ten refleksyjny francuski film jest obrazem niełatwych relacji rodzinnych w obliczu wyzwań i pożegnań.

    • Siekaczka
      Rosja, 2019, 20 min.
      reż. Vladislav Bakhanovich

    W tytułowej Siekaczce chłopcy biją się na pięści, gdy ich koledzy przyjmują zakłady. Dima może wybrać, czy chce wejść do tego niebezpiecznego środowiska nęcącego używkami i miłością Aliny, czy kontynuować dziecięce zabawy ze swoim przyjacielem.

    • Nowy telewizor
      Serbia, 2019, 15 min.
      reż. Nina Ognjanovic

    Dopiero na końcu tej opowieści okaże się, po co Danica oszczędza pieniądze i wszystkimi środkami chce zgromadzić jak największą sumę. Dzień, w którym jej ojciec kupił nowy telewizor, jest ostatnim normalnym dniem w jej życiu.

    • Siostry
      Holandia, 2018, 15 min.
      reż. Daphne Lucker

    Historia opowiedziana bez słów o siostrzanej relacji pośród przeciwności. Holenderski teatr tańca na najwyższym poziomie, w wykonaniu trzech młodych tancerek. Film wyróżnia dodatkowo doskonały montaż.

    WIĘCEJ INFORMACJI
    opublikowano 22.09.2021 06:56
    przeczytano 821 razy
    źródło informacji: BWA Krosno , kinolub.pl
    inne wydarzenia
    REKLAMA