Historia

Janusz Kubit - spotkanie w Klubie Seniorów Lotnictwa

 • star_border
  Spotkanie z autorem książki "Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Krosno 1938-1939".
 • schedule
  05 grudnia 2019 (czwartek), godz. 17:00
 • location_on
  Sala Historii i Tradycji Klubu Seniorów Lotnictwa (Krosno, ul. Żwirki i Wigury 9)
 • note
  Wstęp wolny

W miesiąc po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w listopadzie 1918 r. ub. XX wieku na warszawskim lotnisku na Polu Mokotowskim, otworzyła swoje podwoje Wojskowa Szkoła Lotnicza. Jesienią 1919 r. została przeniesiona do Krakowa, wchodząc w skład I Szkoły Pilotów, która otrzymała nazwę I Niższej Szkoły Pilotów. Dalsze zmiany w procesie nauczania lotniczego skutkowały przeniesieniem I Niższej Szkoły Pilotów do Bydgoszczy, gdzie 1 grudnia 1920 r. doszło do połączenia krakowskiej z francuską szkołą pilotażu, przeniesionej z Dęblina. Oprócz Bydgoszczy, działały ośrodki edukacyjne przyszłych kadr dla polskiego lotnictwa w Dęblinie i Grudziądzu.

Na funkcjonującą szkołę w Bydgoszczy, przemianowaną na Centrum Wyszkolenia Podoficerów Lotnictwa (luty 1920) składały się Szkoła Podoficerów Pilotów Lotnictwa ze Szkołą Podoficerów Mechaników Lotniczych.

7 sierpnia 1930 r. minister spraw wojskowych swoim rozkazem powołał do życia Szkołę Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich (SPLdM) w Bydgoszczy. Miała zapewnić kształcenie chłopców w przedziale wiekowym 16 – 19 lat z ukończoną szkołą podstawową. Oficerem wyznaczonym do tego zadania był dowódca eskadry szkolnej Szkoły Podoficerów Mechaników Lotniczych w Bydgoszczy (SPML) kpt. pil. Adam Zaleski. Pierwszy kurs SPLdM dla 111 uczniów rozpoczął się 1 listopada 1930 roku.

W 1938 roku, w uwagi na zagrożenie Polski ze strony Niemiec, ówczesne władze wojskowe zdecydowały się na organizację nowego ośrodka szkolenia personelu lotniczego w południowej części kraju - wybór padł na Krosno. W październiku 1938 całą kadrę i sprzęt dyslokowano do Krosna. W ślad za przeprowadzką szkoły z Bydgoszczy do Krosna, przeniesiono także jej zapasowe lotnisko z Sobiejuch koło Żnina do Moderówki położonej przy drodze wiodącej z Krosna do Jasła. Wokół lotniska w Krośnie zbudowano pomieszczenia, m.in. dowództwa, kasyno, izby chorych, kwatery dla podoficerów, instruktorów i uczniów, sale wykładowe, kuchnie, laboratoria, warsztaty elektro- i radiomechaników oraz strzelców radiotelegrafistów oraz hangary.

Janusz Kubit - autor książki "Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Krosno 1938-1939"
GRAFFIA

I właśnie o historii szkoły, która funkcjonowała w nowej lokalizacji od listopada 1938 do wybuchu II wojny światowej opowie autor książki "Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Krosno 1938-1939" Janusz Kubit. Na spotkanie w Krośnieńskim Klubie Seniorów Lotnictwa autor przygotował okolicznościowe pocztówki. Ponadto przewidziana jest możliwość nabycia książki.

Oficjalna premiera książki miała miejsce 15 listopada 2019.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward