Muzyka

Jan van Mol - koncert w Bazylice Mniejszej (Fara)

 • star_border
  Koncert inaugurujący cykl "Letnie koncerty w świątyniach".
 • schedule
  17 czerwca 2018 (niedziela), godz. 19:00
 • location_on
  Bazylika Mniejsza (Fara), (Krosno, ul. Piłsudskiego 5)
 • note
  Wstęp wolny

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza mieszkańców Krosna do udziału w Letnich Koncertach w Świątyniach. Cykl koncertów odbywających się w krośnieńskich kościołach od czerwca do września to spotkanie z artystami z całego świata, kompozytorami i chórami.

- Koncerty, jak zwykle, będą odbywały się w Farze oraz w kościele OO. Franciszkanów. Festiwal zainauguruje w niedzielę 17 czerwca recitalem organowym światowej sławy belgijski organista Jan van Mol, profesor konserwatorium w Anwerpii, który wykona arcydzieła romantycznej muzyki francuskiej, belgijskiej i niemieckiej. Program Festiwalu zapowiada się więc niezwykle interesująco. Zapraszamy zatem do krośnieńskich świątyń wszystkich miłośników muzyki. Niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie - profesor Akademii Muzycznej Marek Stefański o zbliżającej się drugiej edycji letnich koncertów.

Jan van Mol
Mat.  nadesłane

Jan van Mol - występował z recitalami w niemal wszystkich krajach europejskich, w tym w Belgii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Portugalii, NRD, Polsce, Austrii, Bułgarii, Słowenii, Bośni, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Luksemburgu, Szwajcarii, Chorwacji, a także poza Europą: w Japonii, na Filipinach, w Brazylii, Urugwaju, Paragwaju, RPA. Jego ostatnie dokonania koncertowe obejmują trzy tournée po Rosji, koncert w katedrze św. Pawła w Londynie, recitale w Rawennie, Wrocławiu, Poitiers, w katedrach w Zagrzebiu i w Magdeburgu, w Paryżu w kościele św. Klotyldy, czy udział w Bamboo Organ Festival w Manili.

Nagrał szereg płyt CD, głównie popularyzujących muzykę organową mniej znanych kompozytorów, takich jak Homilius, Michel Corrette, Oley, Miné, Callaerts, Beauvarlet-Charpentier. Nagrania te spotkały się z wielkim uznaniem międzynarodowej krytyki prasowej. Gra chętnie również na klawesynie oraz zajmuje się korzeniami wykonawstwa muzyki przeznaczonej na harmonię; jest autorem wielu artykułów poświęconych organom oraz redaktorem wydań zapomnianych dzieł dawnej klawiszowej muzyki flamandzkiej.

Jan van Mol był wykładowcą Konserwatorium w Antwerpii, jak również organistą tamtejszego kościoła św. Pawła, gdzie grał na najstarszym zachowanym historycznym instrumencie regionu. Jako założyciel stowarzyszenia organowego Calcant podejmuje niezliczone inicjatywy (organizowanie koncertów organowych, wycieczek objazdowych, w tym rowerowych) mające na celu przybliżenie organów szerokim kręgom melomanów.

Program:

 • Ferenc Liszt (1811-1886), Ave Maria (wg J. Arcadelta), Tu es Petrus
 • Louis James Alfred Lefébure-Wély (1817-1869), Medytacje religijne op. 122: nr 7, Andante Choeur de voix humaines
 • Jacques-Nicolas Lemmens (1823-1881) Szkoła organowa: Priere, Cantabile, Fanfare
 • Alphonse Mailly (1833-1918) Pâques Fleurie
 • Léon Boëlmann (1862-1897) Suita gotycka op. 25 Introduction (choral), Menuet Gothique, Priere a Notre-Dame, Toccata
 • Flor Peeters (1903 - 1986) Abdijvrede / Pokój w klasztorze, Toccata fuga i hymn Ave Maris Stella
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward