Teatr

"Ja jestem pamięcią" - spektakl w RCKP

 • star_border
  Wydarzenie poprzedzające tegoroczne Karpackie Klimaty.
 • schedule
  22 sierpnia 2019 (czwartek), godz. 19:00
 • location_on
  RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
 • note
  Wstęp wolny

Jedna z łemkowskich legend opowiada historię “śpiącego” wojska. Podobno cała armia w pełnym rynsztunku wraz z giermkami i konnicą śpi w podziemiach pod zamkiem na Górze Świętej Jadwigi. Łemkowie będąc jedną z czterech uznanych mniejszości narodowych w Polsce pozostają w ogólnej świadomości ciągle tak samo tajemniczy, jak to uśpione wojsko z legendy. Wiele w tym winy akcji przesiedleńczych, które miały doprowadzić do zatracenia ich tożsamości kulturowej związanej z zamieszkiwanymi przez nich terenami. Spektakl "Ja jestem pamięcią" jest wyprawą w głąb ich historii, wyprawą do wnętrza magicznego świata łemkowskich legend i obyczajów, powrotem do czasu, kiedy każda góra i każdy kamień opowiadały swoją historię, a za prawie każdą z tych historii krył się upiór czy duch.

"Ja jestem pamięcią" - spektakl
mat. organizatorów

Spektakl powstał na styku działań artystycznych i społecznych, angażujący profesjonalnych twórców teatralnych i społeczność lokalną. W projekcie biorą udział profesjonalni artyści oraz mieszkańcy Gorlic i okolic. Od czerwca do sierpnia wszyscy razem badali pamięć dotyczącą Łemków. W trakcie wspólnej pracy stworzyli spektakl łączący elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i widowiska multimedialnego.

reżyseria i scenografia: Wojciech Faruga
muzyka: Steve Nash
występują: Krystian Łysoń, Jakub Kruczek, Oscar Mafa, Nina Minor, Katarzyna Pawłowska oraz Barbara Fugiel, Maria Haluch- Grądalska, Katarzyna Centarowska, Małgorzata Samsonowicz, Marlena Pachla, Agnieszka Witusik, Maria Guzik, Aneta Karpińska, Kacper Wiktorek, Natalia Małecka, Apolonia Geppert, Weronika Wronowska, Oliwia Świątek Izabela
Krzyszycha, Oliwia Przybyłowicz

Plakat wydarzenia
RCKP
WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward
schedule opublikowano 17.08.2019 08:41
equalizer przeczytano 456 razy
person źródło informacji: RCKP
inne wydarzenia
REKLAMA