Muzyka

IX Wieczór najpiękniejszych kolęd w Szkole Muzycznej

  • W programie kolędy stare, tradycyjne i stylizowane.
  • 04 stycznia 2023 (środa), godz. 17:00
  • Zespół Szkół Muzycznych (Krosno, ul. Paderewskiego 7)
  • Wstęp wolny

Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie zaprasza na IX Wieczór najpiękniejszych kolęd, który odbędzie się 4 stycznia (środa) 2023 o godz. 17:00 w sali koncertowej szkoły. Zabrzmią kolędy stare, tradycyjne i utwory stylizowane na kolędy.

Wykonawcy:

  • Maciej Cetnarski
  • Martyna Polakowska 
  • Hanna Mazur
  • Jakub Fiołek
  • Maciej Janas 
  • Chór mieszany Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Krośnie pod dyrekcją Renaty Zajdel
ZSM Krosno

Maciej Cetnarski (bas)

Absolwent Społecznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krośnie w klasie gitary klasycznej Jarosława Stompla. Dla studiów wokalnych porzucił naukę na wydziale Budownictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W czerwcu 2021 roku ukończył studia I stopnia w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na Wydziale Wokalno–Aktorskim, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Marii Seremet - Dziewięckiej.

Obecnie kontynuuje naukę śpiewu na ostatnim roku studiów magisterskich. Muzyka była jego pasją od młodości. Rozwijał ją najpierw grając na gitarze, a później odkrył swoją wielką miłość - śpiew. Dzisiaj doskonali swój głos pod opieką najlepszych profesorów, uczestniczy w kursach mistrzowskich m.in. u Mariusza Kwietnia. Wykonuje muzykę kameralną, operową, sakralną, chóralną oraz rozrywkową. Można go było usłyszeć na gali operowej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka w Operze Krakowskiej. Brał także udział w wykonaniu Mszy G-dur no 2, D 167” Franza Schuberta wraz z chórem i orkiestrą w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.

Ponadto ma w swoim repertuarze partie Sarastra oraz Kapłana z opery „Czarodziejski flet” W. A Mozarta, które śpiewał w Akademii Muzycznej w Krakowie w reżyserii Błażeja Peszka, pod dyrekcją Macieja Tworka. Wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, podczas koncertów oratoryjnych w Filharmonii oraz w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie wykonał partie solowe w „Completorium” G.G. Gorczyckiego oraz w „Salve Regina g-moll Hob. XXIII b:2” J. Haydna, pod batutą Alexandra Humali. Jako solista wraz z Capellą Cracoviensis wykonał mszę „Laudate Pueri” anonimowego kompozytora latynoskiego, pod batutą Jose Vidala oraz jako członek zespołu wokalnego „Ein deutsches Requiem” J. Brahmsa z Thomasem Hampsonem i Chen Reiss.

Martyna Polakowska (sopran)

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, kierunek dyrygentura chóralna oraz prowadzenie zespołów instrumentalnych w klasie dra Artura Wróbla. Od 2017 roku dyrygentka chóru oraz zespołu wokalnego na Wydziale Wokalnym Społecznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krośnie. Swoje umiejętności dyrygenckie doskonaliła podczas warsztatów i kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Pawła Tomaszewskiego, Annę Szostak-Myrczek czy Irinę Poberajnają.

Śpiew jest jej drugą pasją, którą rozwijała podczas kursów mistrzowskich u takich śpiewaków jak Marcello Bedoni czy Olga Ksenicz.

Hanna Mazur (sopran)

Absolwentka Wydziału Wokalnego Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie w klasie śpiewu mgr Moniki Fabisz oraz absolwentka OSM II stopnia w Krośnie w klasie fortepianu mgr Krystyny Litarowicz. Hanna jest finalistką licznych Ogólnopolskich Konkursów Wokalnych. Chętnie angażuje się w liczne projekty muzyczne występując bardzo często w koncertach środowiskowych. Obecnie jest studentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim.

Jakub Fiołek (akordeon)

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu prof. Marka Andryska i dra Daniela Lisa. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie, którą do dziś kontynuuje. Od 2019 roku prowadzi także klasę akordeonu w Szkole Muzycznej w Rymanowie.

Obok pracy pedagoga pozostaje czynnym akordeonistą, udzielając się w wielu różnych projektach solowych i kameralnych, wykonując zarówno muzykę klasyczną, jak i szeroko rozumianą muzykę rozrywkową. Tworzy własne aranżacje oraz różnorakie transkrypcje na akordeon, starając się maksymalnie wykorzystać szerokie możliwości instrumentu. Szczególnym zamiłowaniem darzy dzieła muzyki filmowej, których część akordeonowych opracowań co jakiś czas publikuje w Internecie. 

Maciej Janas (fortepian)

Rodowity krośnianin, pianista. Jest absolwentem Liceum Muzycznego w Krośnie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Przez wiele lat koncertował, nagrywał solo i w duecie w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Europie. W 2016r. wydał na japoński rynek autorski album „One day story”, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Po powrocie w rodzinne strony udziela się w środowisku lokalnym jako akompaniator i kameralista.

Chór Mieszany Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie

Pracujący od wielu lat pod dyrekcją Renaty Zajdel jest bardzo dobrze znany w środowisku kulturalnym Podkarpacia z licznych koncertów, takich jak: koncerty wielkopostne, wielkanocne, charytatywne, jubileuszowe, kolędowe i wieczory andrzejkowe, na które jest rokrocznie zapraszany przez Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne. Zespół uświetnia swym śpiewem uroczystości narodowe, religijne i imprezy miejskie. W historię chóru wpisują się koncerty w Częstochowie, Krakowie, Rybniku, Warszawie oraz za granicą, m.in. dla Polonii we Francji i Włoszech.

Najważniejsze sukcesy chóru to: 4-krotnie zdobywane miejsca na podium oraz wyróżnienia w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie (2001 – 2012), 5-krotnie wyśpiewana Złota Struna w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Chórów w Niepołomicach (2007 – 2017), Srebrny Dyplom w Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Ostrowie Wielkopolskim (2010) oraz Srebrny Dyplom w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Krakowie (2014). Ważnymi wydarzeniami z życia chóru były udane występy w ramach międzynarodowego festiwalu „Indian Summer Choir Festival ” w Budapeszcie (2016).

Natomiast z okazji 1050- lecia Chrztu Polski – chór kilkakrotnie wykonał w środowisku lokalnym, wraz z orkiestrą OSM II st., Mszę C–dur „Koronacyjną” W.A. Mozarta. W listopadzie 2017r. chór został zaproszony do Lwowa przez Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, gdzie wziął udział w polskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Najnowszym wydarzeniem z życia chóru był udział w projekcie Narodowe Śpiewanie, w ramach którego w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie wystawiono operę „Cztery pory roku” autorstwa Andrzeja Mozgały (2019).

opublikowano 22.12.2022 10:00
przeczytano 1203 razy
źródło informacji: ZSM Krosno
inne wydarzenia
REKLAMA