Iskry Niepodległej to nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych prezentowane są historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.
- Odwiedzając wystawę, można poznać również historię Polaków związanych z Podkarpaciem, m.in. Jana Szczepanika zwanego „Polskim Edisonem” wynalazcę kamizelki kuloodpornej. Ignacego Łukasiewicza - założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcę lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego, Zdzisława Beksińskiego pochodzącego z Sanoka, artystę, grafika i malarza, który poprzez swoją twórczość jest rozpoznawalny na całym świecie czy Tomasza Stańko, fenomenalnego muzyka, muzyka, kompozytora i jazzmena - podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”.
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej.
W Krośnie wystawę będzie można oglądać na parkingu przed halą sportowo-widowiskową MOSIR (ul. Bursaki 29):
Iskry Niepodległej w 2023 roku odwiedzą około 100 miejscowości w całej Polsce. Zwiedzanie mobilnej wystawy jest bezpłatne.
Szczegóły i pełna trasa Iskier Niepodległej tutaj.