wydarzenie

Inscenizacja uroczystości odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza

  • Nawiązanie do historycznego wydarzenia z 1932 roku.
  • 22 października 2022 (sobota), godz. 16:45
  • Plac Konstytucji 3 Maja
  • Wstęp wolny

Spójne połączenie fotografii i teatru, przeszłości i teraźniejszości potrafią stworzyć nowe możliwości dla wydarzeń tworzonych dla i z publicznością. Wszystkich mieszkańców miasta i przyjezdnych RCKP zaprasza do udziału w inscenizacji uroczystości odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza.

Wracając do 1932 roku, uczestnicy wydarzenia poznają postaci, które brały udział w odsłonięciu pomnika, ale także sami się w nie wcielą. Całe wydarzenie będzie mieć miejsce w najbliższą sobotę (22 października) o godzinie 16.45 na Placu Konstytucji 3 Maja.

- W trakcie wydarzenia opowiemy o zasługach Ignacego Łukasiewicza dla miasta, powiatu, kraju i świata. Odsłonimy pomnik, zapalimy lampę, obejrzymy współczesne projekcje - zachęcają organizatorzy. Oprawę artystyczną inscenizacji zapewniają: Miejska Górnicza Orkiestra Dęta i Chór Mieszany ZNP i RCKP Echo. Zostanie wykonane także pamiątkowe zdjęcie, na wzór wykonanego 90 lat temu.

Pamiątkowe zdjęcie z odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza, 1932 r.
Rudolf Kaska 

W ramach wydarzenia zostaną wykonane pamiątkowe zdjęcia przybyłych na inscenizację mieszkańców i przyjezdnych. Fotografia - na wzór tej wykonanej przez Rudolfa Kaskę w 1932 roku - trafi na wystawę plenerową na murze kapucyńskim, na której znajdzie się kilkanaście zdjęć wykonanych podczas odsłonięcia pomnika.

Fotografie „kamerą skrzynkową” wykona prawnuk Rudolfa Kaski - Jakub Kaska. Tym bardziej więc organizatorzy zachęcają do stylizacji ubioru na tamte czasy. Niech inspiracją będą żurnale z modą lat 30. XX wieku. Być może za 90 lat powstaną kolejne fotografie.

Dzisiejszy plac Konstytucji 3 Maja, 90 lat temu wypełniony był po brzegi, w uroczystości wzięły udział znamienite postaci, przedstawiciele środowisk naukowych, artystycznych, politycznych, zagraniczne delegacje. W tym roku udział w inscenizacji zapowiedziały środowiska związane z przemysłem naftowym, przedstawiciele lokalnych szkół i uczelni, zespoły artystyczne, harcerze, strażacy. Zaproszeni zostali dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, a wiedząc, jak ważna jest lokalna społeczność, organizatorzy liczą także na jej zaangażowanie i wkład w piękną historię miasta.

Fotografie, które zobaczyć będzie można na wystawie, przekazane zostały przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, a sami organizatorzy mają nadzieję, że zdjęcia z sobotniego wydarzenia zasilą archiwum i za kilkadziesiąt lat ktoś doceni ich wartość. Z kolei część ze stylizacji i rekwizytów, które zobaczyć będzie można podczas wydarzenia, pochodzi z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Za reżyserię inscenizacji odpowiada aktor i krośnianin - Jacek Buczyński.

Organizatorzy: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Urząd Miasta Krosna, Krośnieńska Fundacja Rozwoju, Unia Przedsiębiorczych

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 18.10.2022 10:36
przeczytano 1026 razy
źródło informacji: RCKP
inne wydarzenia
REKLAMA