Twórczość

"Inna o żeglugę wyspa" - wieczór poetycki w Piwnicy PodCieniami

  • Wydarzenie w ramach Krośnieńskich Spotkań Literackich
  • 24 listopada 2023 (piątek), godz. 17:00
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • Wstęp wolny

Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Grupa Poetycka „Krosno” zapraszają na wieczór poetycki „Inna o żeglugę wyspa” w ramach Krośnieńskich Spotkań Literackich. Spotkanie odbędzie się w piątek (24 listopada) o godz. 17.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5). Bohaterami spotkania będą: Radovan Brenkus (SK) oraz Wiesław Hop z Birczy (PL). Recytacja: Agata Zahuta, Marek Burdzy.

Muzeum Rzemiosła

Radovan Brenkus

Urodzony w 1974 roku w Bardejowie. Od lat szkolnych związany z Koszycami, gdzie ukończył studia matematyczno-fizyczne na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu P. J. Szafarika. Po ukończeniu studiów do roku 2001 pracował jako pedagog, po czym podjął pracę w Instytucie Fizyki Jądrowej jako doktorant, a następnie w Instytucie Fizyki Eksperymentalnej Słowackiej Akademii Nauk. Przez kilka lat był redaktorem, krytykiem i recenzentem w czasopiśmie „Dotyki”, w którym publikowali głównie debiutanci oraz młodzi adepci sztuki literackiej.

W 2006 roku postanowił poświęcić się swojej pasji, jaką jest literatura i powołał do życia Wydawnictwo Pectus. Od tego czasu zajmuje się wydawaniem rodzimej i przekładowej literatury. Jest tłumaczem literatury polskiej na język słowacki. Do tej pory przetłumaczył 10 dzieł poetyckich i prozatorskich, m.in. Rafała Wojaczka, Aldony Borowicz, Janusza Korczaka, Marii Konopnickiej, Zbigniewa Domino. W dalszym ciągu para się krytyką literacką, pisze eseje i recenzje.

Od 2003 roku jest członkiem Słowackiego Związku Pisarzy. Wydał tomiki poetyckie: Pochód martwych (1997), Rekwiem w prochu (2002), Romans z błędną iskierką (2005), Dym z krainy cieni (2009) oraz Śnienie z bestią (2015). W prozie zainteresował zbiorem opowiadań Powroty piekła (2005). W 2013 roku książka Powroty piekła ukazała się w tłumaczeniu na język polski, a w 2017 roku na polskim rynku księgarskim pojawił się również tomik poezji Śnienie z bestią. Publikuje w czasopismach literackich w kraju, jak również poza granicami: Czechy, Polska, Ukraina, Bułgaria, USA. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W roku 2022 z rąk Prezesa Związku Literatów Polskich otrzymał Honorową Odznakę za wybitne zasługi dla tej Organizacji.

Wiesław Hop

Urodził się w 1963 roku w Birczy, w powiecie przemyskim. Pisarz, publicysta i satyryk. Należy do Związku Literatów Polskich oddział w Rzeszowie oraz Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Przemyślu. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Dynowie. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracował jako nauczyciel, a w latach 1989 – 2010 był policjantem KMP w Przemyślu.

Wydał sześć powieści: Spacer ze śmiercią, Wbrew woli, Poranek pełen nadziei, Przed wyrokiem, O północy w Bieszczadach i Długa noc oraz zbiór opowiadań Wilki i ludzie i inne bieszczadzkie opowieści. Twórczość autora tematycznie związana jest z Bieszczadami, Pogórzem Przemyskim i Podkarpaciem. Miejsca te wpisane są w tożsamość autora i tworzą go tym kim jest. Poprzez swoją twórczość chce oddać hołd terenom swoich dziadków i rodziców, ukazując ich różnorodność i barwność. Stara się pokazywać lokalny folklor, burzliwe historycznie dzieje tego terenu, piękno przyrody. Umiłowanie natury widoczne jest w plastycznych opisach, które wyróżniają jego pisarstwo. Przyroda, kultura, historia i magia przeplatające się w powieściach pisarza stają się fuzją świata zewnętrznego i wewnętrznych przeżyć bohaterów jego utworów.

Tworząc swoje postacie buduje osoby wielowymiarowe, zanurzone w codzienności i lokalnej kulturze, którym nieobce są zmagania z najbardziej pierwotnymi popędami. Jego opowiadania były publikowane w czasopismach krajowych i polonijnych: miedzy innymi w „Nowej Wsi”, „Łowcu Polskim”, „Braci Łowieckiej”, „Detektywie”, „Warszawskiej Gazecie”, „Super Nowościach”, „Własnym Głosem”, „Gazecie Kulturalnej”, „Życiu Przemyskim”, „Kworum” oraz w „Białym Orle” wydawanym w USA. Wszystkie wymienione wyżej powieści autora, z wyjątkiem „Poranek pełen nadziei”, zostały również wydane w formie audiobooków oraz e-booków przez działające na terenie Polski szwedzkie Wydawnictwo Lind & Co i Wydawnictwo CM z Warszawy.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 21.11.2023 10:17
przeczytano 564 razy
źródło informacji: Muzeum Rzemiosła
inne wydarzenia
REKLAMA