Bieg

I Zawody Szlakiem Tytusa Trzecieskiego

  • Bieg i marsz Nordic Walking ulicami dzielnicy Polanka w 140. rocznicę śmierci Tytusa Trzecieskiego.
  • 12 sierpnia 2018 (niedziela), godz. 16:30
  • Krosno, dzielnica Polanka
  • Opłata startowa - 15 zł

Bieg oraz marsz Nordic Walking rozegrane zostaną na dystansie 7,3 km ulicami dzielnicy Polanka w Krośnie (7 km - nawierzchnia asfaltowa, 0,3 km - park Pałac Polanka).

Start: parking przy Delikatesach Centrum w Polance, meta: Pałac Polanka:

  • godz. 16:30 - bieg,
  • godz. 17:00 - marsz Nordic Walking.

Biuro zawodów w Pałacu Polanka czynne od 13:30. Zapisy tutaj.

Organizatorem zawodów jest Klub Sportowy Colbico EBA Polanka.

Plakat wydarzenia
mat. organizatorów

Zawody organizowane są w 140. rocznicę śmierci Tytusa Trzecieskiego.

Tytus Trzecieski, herbu Strzemię (ur. 1 stycznia 1811 w Bażanówce, zm. 24 grudnia 1878 w Polance, ob. Krosno) – polski szlachcic, filozof, rolnik, górnik z wykształcenia, właściciel kopalń rud, ropy naftowej i majątku ziemskiego, dziedzic Miejsca Piastowego, Polanki i Bóbrki, współorganizator ruchów niepodległościowych. Inicjator wykorzystania ropy naftowej w przemyśle. Współzałożyciel kopalni ropy naftowej w Bóbrce.

Urodził się w rodzinie Jana Trzecieskiego z Polanki (1772–1842) i Magdaleny Wiktor h. Brochwicz II (zm. 1842 r.). Jego bratem był Franciszek Trzecieski (1805–1875), oficer, powstaniec listopadowy i styczniowy, więzień polityczny w 1863 r., poseł do parlamentu Austrii.

Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie we Lwowie. W 1834 r. wyjechał za granicę do Niemiec, gdzie studiował rolnictwo. Po powrocie do kraju prowadził działalność przemysłową i gospodarstwo rolne w Polance. Został członkiem pierwszej rady nadzorczej Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie.

W czasie rzezi galicyjskiej Jakuba Szeli 1846 schronił w swoim dworze w Polance (obecnie dzielnica Krosna) powstańców krakowskich, m.in. Wincentego Pola, i został pobity. W pożarze dworu spłonął także cały dotychczasowy dorobek piśmienniczy Wincentego Pola. Podczas napadu na dwór Tytus Trzecieski został ranny i porwany przez chłopów podburzonych przez zaborcę. Pobili oni również Teofila Trzecieskiego. W czasie odstawienia do cyrkułu w Jaśle został rozpoznany przez znajomych konwojentów i uwolniony. W 1863 wspomagał materialnie powstańców styczniowych.

Z pomyślnym skutkiem stosował do leczenia owiec ropę, zbieraną w bobrzeckim lesie i dostarczaną mu przez tzw. dziegciarzy. Wspólnie z Ignacym Łukasiewiczem zawiązali spółkę z właścicielem Bóbrki, Karolem Klobassą i stworzyli pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, gdzie obecne mieści się Skansen Kopalnictwa Naftowego.

Zmarł 24 grudnia 1878 w Polance. Został pochowany na cmentarzu w Jedliczu.

opublikowano 11.05.2018 09:17
przeczytano 4761 razy
źródło informacji: Colbico EBA Polanka
inne wydarzenia
REKLAMA