Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w pierwszym w tym roku spektaklu w ramach programu edukacyjnego dla szkół Sztuka. Obecny! Jest on skierowany do szkół i grup zorganizowanych, jednak spektakle są otwarte także dla chętnych mieszkańców (cena biletu taka sama jak dla uczniów w grupach zorganizowanych).
We wtorek (28 stycznia) o godz. 11.00 na krośnieńskiej scenie zobaczyć będzie można spektakl „Fredro. Bardzo mi miło" w wykonaniu artystów Teatru Papahema.
Spektakl inspirowany biografią i twórczością hrabiego Aleksandra Fredry. Hrabiego Aleksandra Fredry, największego polskiego komediopisarza nie trzeba nikomu przedstawiać. Czyżby? Przecież „Zemstę” czytaliśmy w ramach lekturowego przymusu; owszem, z uśmiechem, ale jednak w ramach przymusu. Mało kto wie, że jej autor zostawił po sobie ponad 40 komedii, a także utwory w innych literackich gatunkach.
Fredro brał udział w walkach nazywanych narodowowyzwoleńczymi, co prawda nie w powstaniach, ale w nie mniej krwawych, a znacznie dłuższych wojnach napoleońskich. Okrucieństwa i tęsknoty za ładem uosabianym przez domowe ognisko doświadczył jak mało który z XIX-wiecznych autorów. Paradoksów i niespodzianek związanych z wąsatym dziadkiem narodowej komedii jest więcej. Twórcy spektaklu dokonują teatralnej „ekshumacji” dorobku Fredry – przywołują fragmenty takich sztuk jak „Ciotunia”, „Gwałtu, co się dzieje!” czy „Wychowanka” oraz opowiadania „Dziennik wygnańca”, aby w dowcipny, dostosowany do wrażliwości młodego odbiorcy sposób dowieść, że autor obdarzony umiejętnością wnikliwej obserwacji ludzkich postaw oraz mistrzowskiego operowania słowem ma nam dziś do zaoferowania znacznie więcej niż „żart z wąsem”, a aktorzy w teatrze Fredrowskim nie muszą być jak... meble – stylowe i eleganckie, ale jednak meble.