Walentynki

Filmowe Walentynki w artKinie

 • star_border
  W programie trzy znakomite filmy, "kącik zakochanych" i wiele niespodzianek.
 • schedule
  14 lutego 2019 (czwartek), godz. 17:10
 • location_on
  artKino (Krosno, ul. Bieszczadzka 1)
 • note
  Dla par specjalne ceny biletów.

Geneza walentynek sięga renesansu. Zwyczaj okazywania sobie uczuć 14 lutego narodził się na zachodzie i południu Europy, a rozpowszechnili go Brytyjczycy. Zresztą William Szekspir wspomina dzień św. Walentego, lecz nie w „Romeo i Julii”, a w „Hamlecie”. Już w XIX wieku Anglicy masowo wysyłali sobie kartki walentynkowe. Ten walentynkowy zwyczaj powędrował stąd dalej: na północ i wschód Europy oraz do Stanów Zjednoczonych. Najstarsza kartka walentynkowa powstała w Anglii w XVI wieku. Napisał ją Karol Orleański do swojej żony. Miłosny list z wierszem wysłał z twierdzy Tower w Londynie, gdzie był więziony przez 25 lat...

artKino proponuje w ten wyjątkowy dzień cały wachlarz filmowych nastrojów: komedię, romantyczny dramat i tragikomedię, będzie więc okazja i do śmiechu, i do łez wzruszenia.

Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3

14 lutego 2019 (czwartek), godz. 17:10
Polska, komedia romantyczna, 2019, 94 min.
Reżyseria: Kordian Piwowarski
Obsada: Grażyna Błęcka-Kolska, Katarzyna Łaniewska, Ewa Kasprzyk
Bilet: 16 zł, dla par - 28 zł

Pierwszy film "Kogel-mogel" w reżyserii Romana Załuskiego miał swoją premierę w 1988 roku. Scenariusz stworzył Załuski wraz ze scenarzystką Iloną Łepkowską. W 1989 powstała kontynuacja filmu pt. "Galimatias, czyli kogel-mogel II", a 30 lat później – trzecia część pt. "Miszmasz, czyli kogel-mogel 3". To ciąg dalszy przygód Kasi, ekscentrycznej rodziny Wolańskich i pozostałych bohaterów kultowych komedii „Кogel Mogel”. Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą.

Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes… W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) – celebrytka i słynna sekstrenerka – wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy – mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) – buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny (Katarzyna Skrzynecka). Następnie ruszają w nieznane, a finał tej wycieczki znów przejdzie do legendy!


Kraina Wielkiego Nieba

14 lutego 2019 (czwartek), godz. 19:00
USA, dramat, romans, 2018, 104 min.
Reżyseria: Paul Dano
Obsada: Carey Mulligan, Ed Oxenbould
Bilet: 10 zł, dla par - 18 zł, seans w ramach DKF "16 mm" 

Wybitne role stworzyło trio Gyllenhaal, Mulligan, Oxenbould, naturalnie połączone rodzajem cierpkiej chemii – ciepłem i zaufaniem płynnie przechodzącym w ironię, dystans czy rozczarowanie. Film jest debiutem reżyserskim Paula Dano. To kino zepsucia, rozpadu relacji, kameralne i świetnie zainscenizowane (klimat lat 60. Kennedy’ego nienachalnie wypływa z ekranu, umacnia go kilka dyskretnie wprowadzonych do fabuły symboli tego właśnie czasu). Aktorstwo całej głównej trójki jest doskonałe i świetnie poprowadzone przez reżysera, który dobrze wiedział, jakich nazwisk potrzebuje do swojego filmu. Spłoszony, nieudolnie udający, że wszystko jest w porządku Gyllenhaal, goniąca za swoją młodością, rozbita Mulligan i wycofany, nieśmiały Oxenbould. Nikt z nich nie ucieka się tu do gry gwałtownej (poza jedną może sceną), nie musi zresztą – to wyciszony obraz, dający jednak wielkie pole do popisu aktorom potrafiącym się po tak cichym kinie swobodnie i z wprawą poruszać.


Zabawa zabawa

14 lutego 2019 (czwartek), godz. 21:00
Polska, dramat, komedia, 2018, 89 min.
Reżyseria: Kinga Dębska
Obsada: Agata Kulesza, Dorota Kolak, Maria Dębska, Marcin Dorociński
Bilet: 16 zł, dla par - 28 zł

"Zabawa zabawa" to najnowszy film Kingi Dębskiej, autorki hitu "Moje córki krowy" pokazujący historię trzech kobiet mających problem z alkoholem. W rolach głównych: Agata Kulesza, Dorota Kolak, Maria Dębska i Marcin Dorociński. To kolejny film z cyklu "kina terapeutyzującego", pełnego emocji, wzruszeń i prawdziwych bohaterów, z którymi każdy może się utożsamić. Reżyserka Kinga Dębska scenariusz do filmu napisała wspólnie z Miką Dunin, najsłynniejszą polską blogerką piszącą o kobiecym piciu. Został on doskonale udokumentowany i uwiarygodniony rozmowami z wieloma kobietami, zmagającymi się z nałogiem.

40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg – Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem. Wkrótce, w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward
schedule opublikowano 05.02.2019 19:24
equalizer przeczytano 1540 razy
person źródło informacji: artKino
inne wydarzenia
REKLAMA