Nadszedł czas, by rozpocząć podróż przez świat alternatywnej sztuki. Festiwal Sztuk Alternatywnych - Nocne Teatralia Strachy, który odbędzie się w dniach 7-9 września 2023 roku (czwartek - sobota) w Krośnie, zaprasza wszystkich miłośników sztuki do udziału w niezapomnianym wydarzeniu. Tegoroczne hasło festiwalu "Czuła walka z grawitacją" obiecuje unikalne i emocjonujące doświadczenia.
W programie 2 spektakle wieloobsadowe, 1 monodram, 3 spotkania z artystami, wykład na temat relacji intymnych po 50. roku życia oraz niezwykła wystawę prac malarskich i grafik. Ponadto Fire show na krośnieńskim Rynku oraz Silent Disco w restauracji Sezonova.
Festiwal jest współorganizowany przez Festiwal Sztuk Alternatywnych - Nocne Teatralia Strachy oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
Bilet na spektakle - 20 zł, a karnet na wszystkie trzy spektakle - 40 zł - kup karnet.
„Kiedyś Ci opowiem…” skupia wszystkie najważniejsze wątki, które można dostrzec w dotychczasowej twórczości teatralnej Anety Adamskiej-Szukały. Jest to przede wszystkim spektakl o sile pamięci, nieuchronności przemijania, ale też o kontynuacji pośmiertnej egzystencji. O mocy opowieści, która przekazywana z pokolenia na pokolenie nadaje sens istnieniu. Jest to także sztuka o radości i afirmacji życia, które każdego dnia potrafi nas zaskoczyć i zachwycić. Nadając teatralną formę historiom rodzinnym, reżyserka powołuje do życia wyimaginowany świat dzieciństwa, młodości swojego ojca i próbuje go ocalić przekazując tę opowieść dalej…
Spotkanie z artystami Teatru Przedmieście. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Kiedyś Ci opowiem…”.
Prace prezentowane na wystawie to wyobrażony świat przepełniony językiem symboli i metafor. Zdarzenia, które mają miejsce w ramach granic Krainy Jutra (Morgendagens Land) opowiadają o cierpieniu, miłości, szczęściu i jakiejś niewiadomej, która z utęsknieniem czeka na nas w dniu jutrzejszym. Bohaterami tych przenikających się historii są zwierzęta, istoty i obiekty, które wpierw narodziły się w mojej głowie, aby następnie zamieszkać w barwnym świecie, pod Wielką Górą.
Dotyczy może najbardziej niezwykłego dzieła w historii architektury – wieży Babel. Biblijna budowla jest bowiem – wedle intencji twórców – metaforyczną figurą odwołującą się do odwiecznego tematu komunikacji międzyludzkiej. Aktorzy na oczach widza budują gigantyczną wieżę, konstrukcję, po której poruszają się. Są to wyrwane motywy z życia różnych ludzi z zachowaniem nielinearnej narracji.
Wokół intymności osób po 50. roku życia narosło wiele mitów i stereotypów „W pewnym wieku to już nie wypada”, „Seks ma datę ważności”, „Seks jest dla młodych i sprawnych”. Jesteśmy seksualni przez całe życie i to od nas zależy, a nie od mitów, czy pozwolimy sobie na miłość i intymność w dojrzałym wieku. W czasie spotkania Klaudia Latosik, edukatorka psychoseksualna i terapeutka, opowie, o możliwościach i wyzwaniach związanych z dojrzałą seksualnością.
Spotkanie z artystami Wrocławskiego Teatru Formy. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Babel”
„Siódemka, Siódemeczka, szós polskich królowa, droga, która jest kręgosłupem polskiego państwa”. To właśnie ta droga będzie ostatnią dla bohatera przedstawienia, Pawła, który jedzie z Krakowa do Warszawy na bardzo ważne spotkanie. Droga ta stanie się dla niego, jak i dla widzów rachunkiem sumienia, próbą zmierzenia się z Polską, polskością i z Belfegorem, zapomnianym przyjacielem z dzieciństwa. „Siódemka” to monodram w wykonaniu Pawła Pabisiaka z muzyką na żywo w wykonaniu Przemka Gregera (gitara elektryczna).
Spotkanie z artystami Teatru Badów im. Piotra Bikonta. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Siódemka”.
„Ognisty Bal” to unikalne widowisko, w którym organizatorzy zapraszają do odkrycia magii ognia w nietypowy sposób. Podczas tego niezwykłego wydarzenia, artyści wykorzystają różnorodne techniki, takie jak poi, płonące kije i wachlarze oraz efekty pirotechniczne bez użycia tradycyjnych fajerwerków.
Każdy ruch tancerzy i artystyczny układ ogni tworzy fascynujący taniec świateł, który przeniesie Cię w mistyczną atmosferę. Zmysłowe formy i pełne emocji wykonanie ognistych sztuk zaskoczą i zauroczą zarówno małych, jak i dużych widzów. „Ognisty Bal” to spektakl, który rozświetli Twoją wyobraźnię i zapewni niezapomniane przeżycia w towarzystwie bliskich i przyjaciół. Ciesz się tym wyjątkowym tańcem ognia i poczuj magię „Ognistego Balu”!
Program tegorocznego Festiwalu zamknie wydarzenie taneczno-muzyczne, realizowane w konwencji silent, czyli bezgłośnie. Jego uczestnicy będą bawić się przy użyciu bezprzewodowych słuchawek, w których wybrzmią grane przez DJ’a trzy różne ścieżki muzyczne (znakowane innymi kolorami diod). Za pomocą przełącznika na swoim zestawie słuchawkowym, będą oni mogli zmieniać kanał oraz regulować głośność, tak aby dostosować „reguły” zabawy do własnych upodobań. To jedyna taka impreza w Krośnie – wstęp obowiązkowy!