Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zaprasza na XII Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza, który odbędzie się od 16 do 18 sierpnia (piątek - niedziela).
Podczas tegorocznej edycji organizatorzy będą gościć archeologów z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, którzy wygłoszą serię wykładów poświęconych archeologii starożytnego Egiptu. W czasie warsztatów archeologicznych poprowadzą oni naukę czytania i pisania hieroglifami oraz zademonstrują autentyczną pracownię archeozoologiczną.
Niezmiennie, jak co roku, planowane są inscenizacje wielkich bitew oraz turnieje, w tym turniej bojowy. Dodatkowo, w tym roku przygotowano wyjątkową inscenizację pod tytułem Słońce na rydwanie-czas i życie w epoce brązu. Po zeszłorocznym sukcesie, jakim był rozegrany po raz pierwszy turniej archeologiczny dla dzieci, również w czasie zbliżającego się festiwalu najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w zawodach poszukiwania skarbu pod grodziskiem Wały Królewskie w Trzcinicy.
Pierwszego dnia festiwalu (16 sierpnia) organizatorzy zapraszają do obserwacji budowy wielkiego obozu rekonstruktorów na placu festiwalowym. W tym miejscu, w czasie imprezy, odwiedzający będą mogli nie tylko zapoznać się z tajnikami pracy dawnych rzemieślników, ale również samodzielnie spróbować swoich sił w wykonywaniu broni i narzędzi starożytnymi technikami.
Po kilkuletniej przerwie odbędzie się turniej łucznictwa tradycyjnego, w którym do zmagań staną zawodnicy używający łuków naturalnych, wzorowanych na historycznych oryginałach. W czasie festiwalu będzie można zobaczyć również pokazy takiego łucznictwa, które poprowadzi mistrz świata w łucznictwie tradycyjnym.
W drugim dniu festiwalu (17 sierpnia) będzie można obejrzeć prezentację pod tytułem „Zbrojne Dziedzictwo”, podczas której omówione zostanie uzbrojenie używane w epoce brązu oraz we wczesnym średniowieczu.
We wszystkie festiwalowe dni będą się odbywać koncerty zespołu Daj Ognia, inspirującego się muzyką średniowieczną. Kulminacyjnym momentem imprezy będzie wielka bitwa o gród, która zostanie stoczona trzeciego dnia festiwalu (18 sierpnia) w monumentalnej scenerii grodziska w Trzcinicy. Bezpośrednio po niej zostanie przeprowadzona inscenizacja konduktu pogrzebowego, znoszącego poległego wodza na miejsce u stóp grodziska, gdzie odbędzie się rekonstrukcja jego ciałopalnego pochówku.
Scena
Warsztaty w obozie rzemieślników
Pole bitwy
Sala edukacyjna
Scena
Warsztaty w obozie rzemieślników
Sala kinowa
Pole bitwy