Aktualizacja z 1 lutego: Z powodu sytuacji pandemicznej zajęcia nie mogą się odbywać w formie stacjonarnej, dlatego KBP zaprasza na ferie zimowe w formule online. Codziennie na www.kbp.krosno.pl, Facebooku i YouTube publikować będzie nowe filmy, zagadki, łamigłówki i wirtualne niespodzianki.
Jak nie nudzić się na feriach? Wystarczy przyjść do biblioteki. Jak co roku specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży spędzających ferie zimowe w mieście przygotowała Krośnieńska Biblioteka Publiczna.
Warsztaty plastyczne i literackie, konkursy, gry i zabawy, projekcje filmowe, nauka programowania i kreatywne zajęcia z tabletami – to tylko wybrane elementy feryjnego programu. Szczegóły poniżej.
14-25 lutego (pn. - pt.), godz. 9:00-10:00
Legoteka - zajęcia dla dzieci i młodzieży - w oparciu o metodę „Lego storytelling”. W programie: budowanie scenografii z klocków do tekstów z książek Barbary Gawryluk z serii „Pies na medal”, tworzenie z klocków makiet, np. lotniska, hal górskich, Tatr i bieguna północnego, tworzenie własnych opowiadań przy pomocy kart kreatywnych i dialogowych.
14-25 lutego (pn. - pt.), godz. 11:00-12:00
Z książką wśród zwierząt - zajęcia dla dzieci ph. „Domowy zwierzyniec” i „Zimowe zoo”. W programie: czytanie opowiadań o zwierzętach, wykonywanie prac plastycznych przy pomocy różnych technik i z różnorodnych materiałów, gry i zabawy, zagadki, quizy o zwierzętach, gry planszowe, układanie puzzli.
14, 16, 18, 21, 23, 25 lutego (pn., śr., pt.), godz. 11:00-12:00
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-13 lat. W programie: czytanie fragmentów książki Marcina Pałasza „Sposób na Elfa”, quiz na podstawie przeczytanej książki, zabawy integracyjne, gry i zabawy umysłowe, np. „Kalambury z literatury”, gry i zabawy stolikowe oraz planszowe, krzyżówki, wykreślanki, wykonywanie prac plastycznych „Walentynkowa kartka”, „Psiak Elf”, „Zimowe pejzaże”, „Pingwiny inaczej”, „Bałwanki z rolki”, „Dekorowane rękawice”.
14-25 lutego (pn. - pt.), godz. 10:30-11:30
Zimowa Akademia - zajęcia dla uczniów kl. I-VI szkoły podstawowej. W programie: czytanie rozdziałów z książki „Opowiadania z uśmiechem. Polscy pisarze dzieciom”, rozmowa na temat przeczytanych tekstów, zabawy z chustą animacyjną Klanza, nauka kodowania z robotem edukacyjnym DOC, tworzenie opowieści przy pomocy gry Story Cubes, zabawy wykorzystaniem Bum Bum Rurek, wykonywanie prac plastycznych o tematyce zimowej, układanie puzzli, rysowanie z zamkniętymi oczami, kalambury, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów, gry stolikowe, zabawy integracyjne, opowiadanie historii i czytanie bajek z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.
14-25 lutego (pn. - pt.), godz. 10:00-11:00
W Krainie Emocji – zajęcia dla dzieci i młodzieży - w oparciu o literaturę pozwalającą zrozumieć emocje („Jesteś ważny Pinku!: książka o poczuciu własnej wartości: dla dzieci i dla rodziców trochę też” U. Młodnickiej i A. Waligóry, „Emocje: to, o czym dorośli ci nie mówią, (bo często sami nie wiedzą)” B. Janiszewskiego, „Od złości do radości” A. Edyk, „Sam i Watson przeganiają gniew” G. Dulier, B. Delaporte, „Tadzik się nudzi” O. Makowskiej, J. Horsten, „Moje małe strachy" J. Witek, Ch. Roussey i in.).
W programie: rozpoznawanie emocji własnych i innych osób, szukanie odpowiedzi na pytania: Skąd się wzięły emocje?, Jak działają?, Do czego się przydają, a w czym mogą przeszkadzać? Obok pozytywnych emocji takich jak: miłość, radość, zdziwienie i zachwyt, uczestnicy zmierzą się też ze smutkiem, strachem i złością, a także znajdą sposób na nudę. W programie także: warsztaty plastyczne z Agnieszką Bielaską z krośnieńskiej Fundacji dla Sztuki, zajęcia teatralne (teatr cieni i kamishibai), nagrywanie krótkich filmików ilustrujących nastroje, zajęcia z wykorzystaniem tabletów, zabawy ruchowe i muzyczne, m.in. z wykorzystaniem Bum Bum Rurek.
15, 18, 22, 25 lutego (wt., pt.), godz. 9:00
Kreatywnie i rodzinnie - ferie ze zwierzętami - projekcje filmów animowanych („O czym marzą zwierzęta”, „Śnieżna paczka”, „Król Lew”, „Czworo dzieci i Coś”), zajęcia plastyczne.
14, 16, 17 lutego (pn., śr., czw.), godz. 10:00
Otwórz wiedzę na tablecie! - zajęcia z wykorzystywaniem tabletów, ph. „Kosmos”, „Świat dinozaurów”, „W świecie przyrody” dla dzieci w wieku 5-7 lat.
21-25 lutego (pn.-pt.), godz. 13:00
Zajęcia z podstaw programowania w języku Scratch dla dzieci w wieku 7-9 lat.
14-25 lutego (pn.-pt.), godz. 11:00-12:00
Zwierzęta w bajkowym świecie - zajęcia dla dzieci w wieku 4-8 lat, w oparciu o bajki i baśnie („Brzydkie kaczątko”, „Bambi”, „101 dalmatyńczyków”, „Kot w butach”, „Trzy małe świnki”, „Elmer”, Reksio”, „Kubuś Puchatek”, „Franklin”, „Krecik”). W programie: czytanie bajek i baśni, konkursy, quizy, gry i zabawy, wykonywanie prac plastycznych (wycinanki z kolorowego papieru i skrawków materiałów, malowanie przygód zwierzęcych bohaterów, wykonywanie zakładek do książek z różnych materiałów ekologicznych).