Podróże

Dominik Szczepański - spotkanie w Piwnicy PodCieniami

  • Spotkanie z autorem książki „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”. Wydarzenie z cyklu "Krośnieńskie spotkania z podróżnikami".
  • 25 marca 2019 (poniedziałek), godz. 18:00
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • Normalny - 2 zł, z KKK - 1 zł

W marcu w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami spotkanie z Dominikiem Szczepańskim, autorem książki „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”. Gościnnie w roli prowadzącego wystąpi Bartłomiej Machowski.

Przez całe życie Tomek Mackiewicz, „Czapkins”, niemożliwe zmieniał w realne. Osiem lat temu wyznaczył sobie cel – jako pierwszy człowiek wejdzie zimą na wierzchołek Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Do wyścigu przystąpiły największe gwiazdy himalaizmu, ale „Czapkins” nie chciał się ścigać. I nie chciał być gwiazdą. Chciał zdobyć nieobliczalną Nagą Górę na własnych zasadach.

Kiedy zaczynał, zamiast lin miał przecenione sznurki ze sklepu rolniczego i życiorys jak nerwowy kardiogram naznaczony zwycięstwami i porażkami. Wśród himalaistów do końca pozostał outsiderem. Nie skończył kursów wspinaczkowych, nie miał pieniędzy ani sponsorów, w drodze na szczyt nie wspierało go grono pomocników. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. – Był jednym z nas – mówią. Z czułością mówią o nim ci, którzy pamiętają jego walkę z nałogiem, i ci, którzy widzieli, jak pracuje z trędowatymi w Indiach. Również jego najbliżsi oraz wspinaczkowi partnerzy, a zarazem przyjaciele – Marek Klonowski i Elisabeth Revol, z którą wyruszył w swoją ostatnią wędrówkę.

Tomasz Mackiewicz
Archiwum prywatne Anna Solska - Mackiewicz

Dominik Szczepański, współautor bestsellerowej biografii Adama Bieleckiego „Spod zamarzniętych powiek”, sam był świadkiem zmagań Tomka Mackiewicza z Nagą Górą podczas słynnej wyprawy w 2016 roku. Opisał je w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, której był współautorem. Po śmierci Mackiewicza Szczepański wyruszył w podróż wiodącą od Działoszyna, gdzie Tomek przeżywał pierwsze przygody, aż po bazę pod Nanga Parbat w Pakistanie.

O Tomku opowiadają ojciec Witold, była żona Joanna Kondracka, przyjaciele z Polski i Irlandii. Elisabeth Revol przywołała wspomnienia wspólnych wypraw i losy niezwykłego partnerstwa, które zaprowadziło ich na szczyt Nanga Parbat. Przebieg brawurowej akcji ratunkowej opisują emocjonująco uczestnicy zdarzeń: Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala, którzy spod K2 ruszyli, by pomóc Tomkowi i Elisabeth. O Tomku opowiada również Anna Solska-Mackiewicz, dla której był największą miłością w życiu. Dzięki tym spotkaniom Dominik Szczepański stworzył wielowymiarowy portret człowieka, który stał się legendą, choć wcale tego nie pragnął.

„Czapkins” to historia o miłości i samotności; uzależnieniu i wyzwoleniu; poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego. Ale przede wszystkim to opowieść o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności do końca. Tą wyjątkową książkę będzie można nabyć podczas spotkania, w promocyjnej cenie 36 zł.

Dominik Szczepański
Michał Dzikowski

Dominik Szczepański – dziennikarz pochodzący z Jedlicza. Przez ostatnie lata związany z “Gazetą Wyborczą”. Jego wywiady i reportaże były publikowane w “Dużym Formacie”, “Magazynie Świątecznym”, “Wysokich Obcasach”, “National Geographic Traveler”. Autor i współautor książek “Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Dobry, który przepłynął Atlantyk kajakiem” (Wydawnictwo Agora, 2015), “Nanga Parbat. Śnieg,kłamstwa i góra do wyzwolenia” (Wydawnictwo Agora, 2016), “Spod zamarzniętych powiek” (Wydawnictwo Agora, 2017) – biografii Adama Bieleckiego. Z bazy pod Nanga Parbat relacjonował pierwsze zimowe wejście na szczyt. Członek trzech wypraw eksploracyjnych do Parku Narodowego Chiribiquete wKolumbii, gdzie szukał nieodkrytych jeszcze malowideł naskalnych – wyprawa została nominowana do nagrody Travelera “National Geographic”.


Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronat medialny objęli: Polskie Radio Rzeszów, Tygodnik Nowe Podkarpacie, portale Krosno24, Imprezy Podróżnicze, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

WIĘCEJ INFORMACJI
  • 13 43 277 07
opublikowano 14.03.2019 13:29
przeczytano 979 razy
źródło informacji: Muzeum Rzemiosła
inne wydarzenia
REKLAMA