Znajdujące się w klatce schodów ruchomych Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie malowidło 3D zatytułowane "The UnderGlass" jest pierwszym w Polsce trwałym trójwymiarowym obrazem wykonanym w zamkniętym pomieszczeniu. Ma on powierzchnię 80 m2 i powstał na podłodze pomieszczenia. Autorem "obrazu" jest Ryszard "Ryho" Paprocki – krakowski artysta i architekt – a jego tematyka koresponduje z profilem działalności Centrum i przedstawia produkcję szkła metodą tradycyjną, prowadzoną na dodatkowym, podziemnym poziomie budynku. Malowidło nawiązuje także do 90-letnich tradycji hutniczych Krosna.
Na malowidle odbywają się projekcje 3d-mappingu. Multimedialne pokazy przygotowane przez Tving Stage Design, są pierwszym projektem na świecie łączącym trójwymiarowy street art i video-mapping. Jeden pokaz trwa około 5 minut i jest wielokrotnie zapętlony.
„Spowiedź w drewnie” J. Wilkowskiego – spektakl w wykonaniu aktorów Amatorskiej Sceny Dorosłych zrzeszonej przy Krośnieńskiej Fundacji Rozwoju.
Amatorską Scenę Dorosłych tworzą wraz z założycielem Jackiem Buczyńskim - Marek Burdzy, Katarzyna Truty, Przemek Polański i Anna Romańczak.
Jan Wilkowski (1921-1997) - aktor, reżyser, dramatopisarz, scenarzysta teatralny i telewizyjny, pedagog. Legenda polskiego lalkarstwa. Inspiracją do stworzenia sztuki lalkowej dla dorosłych "Spowiedź w drewnie" były dzieje Jędrzeja Wowry. Opowieść o ludowym świątkarzu rzeźbiącym Chrystusa Frasobliwego to zarazem opowieść o losie artysty, o męce twórczej, nieadekwatności rezultatów wobec zamierzeń, o pozycji artysty w społeczeństwie, o krzywdzących krytykach i prymitywnych zleceniodawcach.
„Spowiedź w drewnie” Jana Wilkowskiego reżyser Jacek Buczyński poszerzył o własną wypowiedź zatytułowaną „Spowiedź w TV”. Spektakl złożony jest z dwóch części.
Wstęp bezpłatny. Koniecznie jest wcześniejsze pobranie wejściówek w recepcji CDS (tel. 13 44 400 31). Ilość miejsc ograniczona.
Motywem przewodnim wystawy jest szkło. Tegoroczna ekspozycja sięga do korzeni powstawania szkła. Wyjęty z ziemi piasek roztopiony w ogniu, ukształtowany wodą i powietrzem jest kruszywem dla szkła, a ono staje się natchnieniem i źródłem inspiracji do tworzenia magicznych obrazów.
Autorami zdjęć są słuchacze pierwszego roku zawodu Animator fotografii w Policealnym Studium Animatorów Kultury w Krośnie, którzy przez kilka miesięcy realizując różne zagadnienia fotografowali szklane obiekty i proces hutniczy. W tym czasie pracowali w studio i w plenerze, odwiedzali ekspozycje i pracownie, wykonywali też sporo reporterskich zdjęć stojąc obok hutników pracujących przy piecu.
„Tajemnice żywiołów” to siódma wystawa przygotowana w Studium Animatorów Kultury dla Centrum Dziedzictwa Szkła. Będzie można ją bezpłatnie oglądać w holu CDS od 4 czerwca do 31 sierpnia br.