Teatr

"Brat naszego Boga" - spektakl w Jedliczu

  • Spektakl w wykonaniu Teatru ITAN.
  • 28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:00
  • Sala widowiskowa Rafinerii Orlen Południe (ul. Trzecieskiego 14, Jedlicze)
  • Bezpłatne wejściówki do odebrania w GOK Jedlicze i GBP w Jedliczu

Burmistrz Gminy Jedlicze, Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu i Gminna Biblioteka Publiczna w Jedliczu zapraszają na spektakl teatralny "Brat naszego Boga" według Karola Wojtyły, który odbędzie się 28 listopada (czwartek) o godz. 18.00 w sali widowiskowej Orlen Południe w Jedliczu.

Spektakl w wykonaniu Teatru ITAN poprzedzi wykład na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami. Początek wykładu o godz. 17:00.

GOK Jedlicze

Brat Naszego Boga to spektakl powstały na podstawie dramatu Karola Wojtyły o krakowskim malarzu Adamie Chmielowskim. Bogatym szlachcicu, który zdecydował się pomagać najuboższym jako brat Albert. Bodaj najbardziej znany obraz Adama Chmielowskiego „Ecce homo”, przedstawiający portret Jezusa w koronie cierniowej stał się motywem przewodnim spektaklu. Adam (Maciej Jackowski), główny bohater przedstawienia, za jego pośrednictwem nawiązuje relację z mądrością „największego z ludzi”. Obraz ten skłania go również by zwrócić swoją uwagę na otaczającą go rzeczywistość. Pełną bólu, cierpienia i niemożności niesienia pomocy tym, którzy najbardziej potrzebują miłosierdzia.

Przepełniony chęcią czynienia dobra potrzebującym Adam, postanawia wspomóc mieszkańców nadwiślańskiej ogrzewalni. Jego spontaniczna dobroczynność spotyka się z agresją rozgoryczonych ubogich, przyzwyczajonych bardziej do brania niż dawania. Brat naszego Boga ukazuje dramat jednostki, której chęć czynienia dobra rozbija się o niechęć tych, którym te dobroć pragnie się okazać.

Mimo chwil zwątpienia Adam dąży do czystej miłości do drugiego człowieka, którą odkrył w boskim miłosierdziu Jezusa. W krzykliwych, rozleniwionych, pijanych i chciwych mieszkańcach ogrzewalni Adam zauważa wielki „brak”, który tylko na początku pragnie zapełnić dobrami materialnymi. Z czasem zauważa bowiem, że ludzie którym pragnie się poświęcić nade wszystko potrzebują strawy duchowej. Adam wybiera zatem podejście pokorne, nie chce by ludzie, którym pomaga „poszli za nim”, pragnie „pójść z nimi”. Wybiera drogę znacznie trudniejszą dla osoby posiadającej znaczącą społecznie pozycje, ale to właśnie ten wybór doprowadza go do świętości.

Wszyscy aktorzy pozostają w bliskim kontakcie z widzami, pozwalając im zanurzyć się w problemach spektaklu. Proste w formie sceny aktorskie dają szansę przeżycia atmosfery wyjątkowego realizmu, który zapewnia zaangażowanie niewidomych i niedowidzących aktorów amatorów.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 25.11.2024 09:48
przeczytano 407 razy
źródło informacji: GOK Jedlicze,.teatritan.pl
inne wydarzenia
REKLAMA