Podróże

"Biało na czarnym. W poszukiwaniu niedźwiedzi – duchów" - spotkanie w Piwnicy PodCieniami

  • Wydarzenie z cyklu "Krośnieńskie spotkania z podróżnikami". Prelekcja Kamili Kielar.
  • 16 grudnia 2019 (poniedziałek), godz. 18:00
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • Normalny - 2 zł, z KKK - 1 zł

„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku, wzdłuż wybrzeży Kanady, w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie tak zwanych niedźwiedzi – duchów. Dzięki rzadkiej mutacji, występujące tam niedźwiedzie czarne są całkowicie białe lecz nie są albinosami. Jest ich zaledwie kilkadziesiąt sztuk i są absolutnym ewenementem na skalę światową. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, co sprawia, że białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie. Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata.

Kamila Kielar

Sama podróż kajakiem to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na 4. miejscu najtrudniejszych dróg morskich świata). Bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody – nad wodą, pod wodą i w lesie.

Wyprawa została nagrodzona Kolosem w kategorii „Podróż Roku” oraz uhonorowana jako najlepszy pokaz Kolosów. Wyprawa nagrodzona została również przez National Geographic Traveler jako podróż roku.

Kamila Kielar - Od kilkunastu lat smakuje północ. Skupia się na wyjazdach typu adventure, głównie samotnych, bo fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. W outdoorze łącznie spędziła kilka lat, biegle porusza się w sztuce bushcraftu. W 2018 samotnie przepłynęła ponad 500 km kajakiem morskim po Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszych niedźwiedzi na świecie.

Kamila Kielar

W 2017 samotnie przeszła 4700 km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej – również sama – przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała, zarówno zimą, jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała samotnie na nartach przy temperaturach spadających do -48 stopni. Podróżniczka jest liderką etapów w wielkich sztafetach rowerowych: Afryka Nowaka i Bike Jamboree.

Zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje. Laureatka Kolosa za podróż roku i dwóch wyróżnień, nominowana do nagrody

National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Wygrywała outdoorowe konkursy fotograficzne w USA i Kanadzie. Występuje z pokazami na największych scenach w Polsce, pojawia się również na międzynarodowych festiwalach (Kanada, Ukraina, Czechy, Słowacja).

WIĘCEJ INFORMACJI