Lokalna Organizacja Turystyczna Beskid Niski zaprasza na wyjątkowe otwarcie lata - imprezę "Beskid Niski. Zaginiony świat", która odbędzie się w weekend (21-23 czerwca) w Rymanowie-Zdroju i okolicach.
Program wydarzenia oferuje uczestnikom szeroką gamę doświadczeń – począwszy od aktywnego wypoczynku na łonie natury podczas rowerowych wypraw i pieszych wędrówek – za dnia, jak i nocą, przez smakowanie regionalnych przysmaków i integrację podczas wspólnego śpiewania turystycznych szlagierów po udział w tradycyjnych obrzędach Nocy Kupały w Beskidzie Niskim. Szczegółowy program na plakacie poniżej.
Rajdy rowerowe Szlakiem Łemkowskich Dzwonków zaplanowane na 21 i 22 czerwca, ruszą z Rymanowa-Zdroju, prowadząc przez malownicze krajobrazy, oferując uczestnikom wspaniałe widoki i niezapomnianą przygodę. Z kolei 21 czerwca – po zmroku! – organizatorzy zapraszają na nocny rajd Szlakiem Łemkowskich Dzwonków z Rymanowa-Zdroju. Uczestnicy dotrą do Przymiarek, gdzie czeka na nich ognisko i nocna biesiada turystyczna przy dźwiękach gitary w ramach Festiwalu Piosenki Turystycznej „Z piosenką przez Beskid Niski”.
Wydarzenie jest okazją nie tylko do turystycznej, ale i muzycznej wędrówki. W piątek, 21 czerwca po zmroku na malowniczym wzgórzu Przymiarki odbędzie się biesiada turystyczna, gdzie przy wspólnym ognisku spotkamy się i zaśpiewamy wraz z artystami ze środowisk Łodzi, Poznania, Torunia i Lublina.
Z kolei 22 czerwca na scenie amfiteatru w Rymanowie-Zdroju wybrzmią nietuzinkowe aranżacje utworów śpiewanych zwykle podczas wędrówek, w górskich schroniskach czy przy ognisku w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów, Na Piątym Progu, Małej Caryny, Wszystkiego Najlepszego i zespołu SETA. Nie zabraknie okazji do integracji i wspólnego śpiewania. Finał muzycznej wędrówki odbędzie się w niedzielę 23 czerwca w Ośrodku Wczasów Zdrowotnych w Rudawce Rymanowskiej.
Impreza odbywa się w czasie, w którym przypada najkrótsza noc w roku – Noc Kupały. W sobótkowy nastrój wprowadzą nas organizowane podczas sobotniego popołudnia w Rymanowie-Zdroju plenerowe warsztaty wyplatania wianków. U schyłku dnia odtworzymy dawne ludowe obyczaje i rozrywki sobótkowe. Po nich ruszy świętojańska parada na Wołtuszową – w okolice dawnej łemkowskiej wsi, gdzie zapłonie świętojański ogień, a chętni będą mogli ruszyć na poszukiwanie kwiatu paproci.
N zabraknie także atrakcji dla dzieci dzięki specjalnej strefie zabaw – BESKIDlandii oraz możliwości degustacji lokalnych specjałów na festiwalu kulinarnym „Beskidzkie Smaki”. Odwiedzając stoiska gastronomiczne, będzie można nie tylko skosztować takich przysmaków jak łemkowskie fuczki, lemiesze czy proziaki.