Balet

„Balet o kawie” - spektakl w RCKP

 • star_border
  Na scenie Balet Dworski Cracovia Danza.
 • schedule
  08 lutego 2019 (piątek), godz. 10:00
 • location_on
  RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
 • note
  15 zł

Inscenizacja: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek
Scenografia i kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Muzyka: Jan Sebastian Bach (wybór z Suit Orkiestrowych, aria Lizy z Kantaty o kawie)
W spektaklu udział biorą uczniowie ze szkół baletowych

Premiera: 11 września 2008, Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Za ten spektakl Balet Dworski Cracovia Danza został uhonorowany przez portal Czas Dzieci Złotym Słonecznikiem 2014 w kategorii muzyka.

Spektakl „Balet o kawie” wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie w warstwie fabularnej i muzycznej nawiązuje do słynnej „Kantaty o kawie” Jana Sebastiana Bacha. Tancerze występują w fantastycznych kostiumach, przedstawiającychelementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską. Dzieci, występujące w spektaklu jako ziarenka kawy, nadają mu niepowtarzalnego uroku.

Obraz I. Przed kawiarnią

Liza spotyka się z przyjaciółkami przed kawiarnią. Wspólną zabawę i tańce dziewcząt przerywa wejście jej ojca, który zapowiada przybycie konkurentów do ręki córki. Jednak popisowe i wytworne tańce adoratorów nie są w stanie wzbudzić zainteresowania Lizy. Wykorzystując moment nieuwagi zebranych, dziewczyna ucieka i ukrywa się wewnątrz tajemniczej kawiarni, do której zaprasza ją nieznajomy turecki sprzedawca kawy.

Obraz II. Produkcja kawy

Turek oprowadza Lizę po zakamarkach kawiarni, odkrywając przed nią świat wytwarzania tego wspaniałego napoju. Pojawiają się zabawne, roztańczone ziarenka kawy, a także największa duma właściciela kawiarni – jego niesamowity serwis kawowy.

Obraz III. Awantura o kawę

Wszystkie postaci rozkoszują się piciem kawy. Scena ta doprowadza do awantury o Filiżankę, gdyż zauroczona nią Liza chce zabrać ją do domu. Turek stanowczo się temu sprzeciwia, a w obronie Lizy występuje cały serwis oraz ziarenka kawy.

Balet Dworski Cracovia Danza

Balet Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, wybitną specjalistkę w zakresie tańców dawnych, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Balet od 2006 roku jest Miejską Instytucją Kultury. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Zespół słynie z niezwykłych spektakli pełnych doskonałych choreografii komponowanych w różnych stylach i technikach, pracowicie wykonanych kostiumów, a także z doskonałej muzyki. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach, występował m.in. w: Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Centrum Kongresowym ICE, Narodowym Forum Muzyki czy Operze Margrabiów w Bayreuth. Występuje również poza Polską, przyczyniając się do promocji kraju i Krakowa. Zespół odwiedził ok. 30 krajów, m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Chiny, Japonię, Bułgarię, Stany Zjednoczone, Indie czy Koreę.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward