Historia

Andrzej Potocki - spotkanie w CDS

  • Prelekcja autora książki "Po tak wielu zostało tak niewiele... Żydzi w Podkarpackiem".
  • 05 marca 2019 (wtorek), godz. 17:00
  • Centrum Dziedzictwa Szkła (Krosno, ul. Blich 2)
  • Wstęp wolny

Andrzej Potocki jest z wykształcenia historykiem i animatorem kultury. Przez kilka lat był redaktorem naczelnym dziennika obywatelskiego A-Z, a od 1989 roku uprawia zawód dziennikarza reportażysty. Publikuje w prasie regionalnej i ogólnopolskiej oraz realizuje materiały filmowe dla telewizji publicznej. W TVP ukazało się ponad czterysta jego filmów, reportaży i felietonów. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących naszego regionu ( m.in. Madonny bieszczadzkie, Księga legend karpackich, Bieszczadzkimi i beskidzkimi śladami Karola Wojtyły, Opowieści łemkowskiego Beskidu, Po tak wielu zostało tak niewiele... Żydzi w Podkarpackiem).

Oto, co mówi autor o swojej najnowszej książce: - Obecnie w województwie podkarpackim nie ma ani jednej gminy żydowskiej. Pozostało jednak wiele zabytków kultury żydowskiej oraz miejsc Holocaustu. Społeczność żydowska została unicestwiona przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przetrwali ten nieludzki czas nieliczni, przechowani przeważnie przez polskie rodziny, i ci, którzy przeżyli zsyłkę, deportowani przez reżim sowiecki w głąb Rosji. Oceny zachowań Polaków i ich stosunek do Żydów w czasie II wojny światowej są przedmiotem wielu polemik naukowych. Równie skrajne różnice zdań dotyczą Żydów, którzy w różnych sytuacjach znaleźli się na terenach Polski okupowanej przez Niemcy i Związek Sowiecki. To, że zdarzały się po obu stronach kryminalne przypadki, nie ulega wątpliwości. Ważny jest jednak kontekst i skala tych zachowań. W książce koncentruję się na opisie zdarzeń, a nie na ich ocenie. Nie sposób jednak nie pamiętać, że w tamtym czasie Żydzi nie byli traktowani jak nasi starsi bracia w wierze, a postrzegano ich, jako przedstawicieli narodu odpowiedzialnego za śmierć Chrystusa. (...). W ostatnim okresie pojawiło się sporo publikacji, w tym monografii poszczególnych miejscowości, gdzie na ogół problem lokalnej historii Żydów jest traktowany marginalnie lub nawet zupełnie pomijany. Można wręcz odnieść wrażenie, iż niekiedy lokalna społeczność wstydzi się wspólnej, polsko-żydowskiej przeszłości, że chce o niej jak najszybciej zapomnieć. Ale jednocześnie wychodzi sporo wartościowych publikacji o samych Żydach, o ich wkładzie w nasz narodowy, polski pejzaż kulturowy (...)". Niniejsze opracowanie (...) jest zebraniem rozproszonych informacji o historii lokalnych społeczności żydowskich, jakie funkcjonowały w pejzażu kulturowym na tym terenie.

Podczas spotkania będzie można nabyć najnowszą książkę autorstwa Andrzeja Potockiego. Organizatorem spotkania jest zarząd Koła Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK w Krośnie.

Plakat wydarzenia
mat. organizatorów